Panthera - ojciec Jezusa. Geneza idei, antyczne przekazy, późniejsze polemiki.

Okładka książki Panthera - ojciec Jezusa. Geneza idei, antyczne przekazy, późniejsze polemiki.
Paweł Janiszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa Seria: Parnassus historia
460 str. 7 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Parnassus
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-01
Liczba stron:
460
Czas czytania
7 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364003097
Tagi:
Historia Starożytność Jezus
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin Katarzyna Balbuza, Jarosław Bodzek, Jacek Bonarek, Wojciech Boruch, Jerzy Ciecieląg, Edward Dąbrowa, Maria Dzielska, Paweł Filipczak, Michał Gawlikowski, Tomasz Grabowski, Paweł Janiszewski, Zdzisław J. Kapera, Mateusz Kłagisz, Agata Aleksandra Kluczek, Maciej Kokoszko, Jerzy Kolendo, Andrzej Kompa, Józef Korpanty, Rafał Kosiński, Mirosław J. Leszka, Edward Lipiński, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Marek Jan Olbrycht, Szymon Olszaniec, Ewdoksia Papuci-Władyka, Kinga Paraskiewicz, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Tomasz Polański, Jan Prostko-Prostyński, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Jacek Rzepka, Maciej Salamon, Nicholas Sekunda, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Michał Stachura, Marek Stępień, Jerzy Styka, Robert Suski, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Marek Wilczyński, Marek Winiarczyk, Robert Wiśniewski, Przemysław Wojciechowski, Robert S. Wójcikowski, Miron Wolny, Stefan Zawadzki
Ocena 7,5
Hortus Histori... Katarzyna Balbuza, ...
Okładka książki Sofiści i retorzy greccy w cesarstwie rzymskim (I-VII w.) Paweł Janiszewski, Krystyna Stebnicka, Elżbieta Szabat
Ocena 9,0
Sofiści i reto... Paweł Janiszewski,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Kolejna znakomita pozycja z serii Parnassus! Paweł Janiszewski podejmuje w niej problematykę sporów dotyczących pochodzenia Jezusa i powstałej najpewniej w II wieku koncepcji o istnieniu postaci Panthery, ojca Jezusa. Sam o tej kwestii dowiedziałem się jakiś czas temu, gdy przeczytałem artykuł Janiszewskiego w "Przeglądzie Historycznym", w którym zarysował najważniejsze wątki swojej powstającej wówczas pracy. Problem mnie zainteresował, stąd teraz sięgnąłem po jego monografię.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to niezwykle erudycyjna i bardzo drobiazgowa praca naukowa, w której Autor zajął się absolutnie wszystkimi wątkami, choćby minimalnie powiązanymi z tytułowym Pantherą. Zaczyna więc od przedstawienia "idei Panhery" wywodzącej się z niejasności związanych z biblijnymi przekazami dotyczącymi narodzin i pochodzenia Chrystusa. Następnie przechodzi do badania tekstów literatury chrześcijańskiej, żydowskiej i pogańskiej odnoszącej się do tych zagadnień. Wytrwale śledzi choćby delikatne aluzje do tej kwestii w pismach starożytnych. Ukazuje biblijne prefiguracje pantery w księdze Ozeasza oraz różne próby rozwiązania problemu Panthery. Najciekawsze jest zaś to, że tytułowy bohater znalazł ostatecznie w późnoantycznych pismach chrześcijańskich, ale nie jako ojciec Jezusa i gwałciciel Maryi, ale jako jej (lub Józefa) przodek!

Temat jest niewątpliwie niezwykle szczegółowy, ale Janiszewskiemu udało się go perfekcyjnie zrealizować. Książka jest wprawdzie trudna, a dużą rolę odgrywają w niej oryginalne teksty greckie, których sprzeczne analizy doprowadziły przynajmniej częściowo do zapętlenia problemu. Warto też podkreślić fakt, że Autor w sposób bardzo profesjonalny zajmuje się problemem Panthery, a nie bawi się ani w apologetę, ani w demaskatora chrześcijańskich tradycji. Za to także wielki plus. Dla mnie lektura ta była dużym rozszerzeniem interpretacyjnego spectrum pewnych przekazów biblijnych i przybliżeniem bardzo ciekawej, jakże żarliwej polemiki międzyreligijnej epoki starożytnej.

Tomasz Babnis

Kolejna znakomita pozycja z serii Parnassus! Paweł Janiszewski podejmuje w niej problematykę sporów dotyczących pochodzenia Jezusa i powstałej najpewniej w II wieku koncepcji o istnieniu postaci Panthery, ojca Jezusa. Sam o tej kwestii dowiedziałem się jakiś czas temu, gdy przeczytałem artykuł Janiszewskiego w "Przeglądzie Historycznym", w którym zarysował najważniejsze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    3
  • Parnassus
    2
  • Późny antyk
    1
  • Wczesne chrześcijaństwo
    1
  • Ebook
    1
  • Zakupy
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Starożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Panthera - ojciec Jezusa. Geneza idei, antyczne przekazy, późniejsze polemiki.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne