Panthera - ojciec Jezusa. Geneza idei, antyczne przekazy, późniejsze polemiki.

Seria: Parnassus
Wydawnictwo: Sub Lupa
8,5 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
1
8
1
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788364003097
liczba stron
460
słowa kluczowe
Historia, Starożytność, Jezus
kategoria
historia
język
polski
dodał
Patryk

Pierwsze całościowe – i to w skali światowej − opracowanie poświęcone Pantherze: tajemniczemu mężczyźnie, który według niektórych autorów antycznych miał uwieść Marię i spłodzić z nią dziecko – Jezusa. W tekstach pisarzy antycznych oraz bizantyńskich pojawia się rzekomy, prawdziwy, biologiczny ojciec Jezusa, który zdaniem wrogów chrześcijan uwiódł jego matkę. Człowiek ów nosi imię, które w...

Pierwsze całościowe – i to w skali światowej − opracowanie poświęcone Pantherze: tajemniczemu mężczyźnie, który według niektórych autorów antycznych miał uwieść Marię i spłodzić z nią dziecko – Jezusa.

W tekstach pisarzy antycznych oraz bizantyńskich pojawia się rzekomy, prawdziwy, biologiczny ojciec Jezusa, który zdaniem wrogów chrześcijan uwiódł jego matkę. Człowiek ów nosi imię, które w źródłach przybiera różną formę: Pantheras, Panther, Panthera, Pantera, Pandera (lub Pandiri). Wyraźnie jednak zawsze chodzi o tę samą postać i to jej poświęcona jest ta książka.

Panthera nie był dotąd – o ile nam wiadomo – przedmiotem autonomicznych, całościowych studiów. Pojawiał się albo w szczegółowych badaniach nad autorami i tekstami źródłowymi, w których można go znaleźć, albo w pracach ogólnych, poświęconych polemikom chrześcijańsko-pogańskim czy chrześcijańsko-żydowskim.

Naszym celem jest zatem przede wszystkim kompleksowe opracowanie kwestii Panthery, zmierzające do zebrania całego materiału związanego z tym imieniem, wyjaśnienie genezy jego fenomenu, ukazanie pogańskich i żydowskich ataków na chrześcijaństwo przeprowadzonych z wykorzystaniem owej postaci oraz prezentacja reakcji strony przeciwnej.

Chcemy też przedstawić nowy materiał, który nie był dotąd brany pod uwagę w badaniach odwołujących się do postaci Panthery. Być może uda się nam również wykazać inne niż najczęściej przyjmowane wytłumaczenie okoliczności zaistnienia tej osoby w źródłach. Gdzieś w tle będzie pobrzmiewać oczywiście pytanie, z kim mamy do czynienia: realnym człowiekiem, czy raczej polemiczną kreacją wrogów chrześcijan?

 

źródło opisu: http://www.sublupa.pl/pl/p/Panthera-ojciec-Jezusa/222

źródło okładki: http://www.sublupa.pl/pl/p/Panthera-ojciec-Jezusa/222

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1028

Kolejna znakomita pozycja z serii Parnassus! Paweł Janiszewski podejmuje w niej problematykę sporów dotyczących pochodzenia Jezusa i powstałej najpewniej w II wieku koncepcji o istnieniu postaci Panthery, ojca Jezusa. Sam o tej kwestii dowiedziałem się jakiś czas temu, gdy przeczytałem artykuł Janiszewskiego w "Przeglądzie Historycznym", w którym zarysował najważniejsze wątki swojej powstającej wówczas pracy. Problem mnie zainteresował, stąd teraz sięgnąłem po jego monografię.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to niezwykle erudycyjna i bardzo drobiazgowa praca naukowa, w której Autor zajął się absolutnie wszystkimi wątkami, choćby minimalnie powiązanymi z tytułowym Pantherą. Zaczyna więc od przedstawienia "idei Panhery" wywodzącej się z niejasności związanych z biblijnymi przekazami dotyczącymi narodzin i pochodzenia Chrystusa. Następnie przechodzi do badania tekstów literatury chrześcijańskiej, żydowskiej i pogańskiej odnoszącej się do tych zagadnień. Wytrwale śledzi choćby delikatne aluzje do tej kwestii w pismach starożytnych. Ukazuje biblijne prefiguracje pantery w księdze Ozeasza oraz różne próby rozwiązania problemu Panthery. Najciekawsze jest zaś to, że tytułowy bohater znalazł ostatecznie w późnoantycznych pismach chrześcijańskich, ale nie jako ojciec Jezusa i gwałciciel Maryi, ale jako jej (lub Józefa) przodek!

Temat jest niewątpliwie niezwykle szczegółowy, ale Janiszewskiemu udało się go perfekcyjnie zrealizować. Książka jest wprawdzie trudna, a dużą rolę odgrywają w niej oryginalne teksty greckie, których sprzeczne analizy doprowadziły przynajmniej częściowo do zapętlenia problemu. Warto też podkreślić fakt, że Autor w sposób bardzo profesjonalny zajmuje się problemem Panthery, a nie bawi się ani w apologetę, ani w demaskatora chrześcijańskich tradycji. Za to także wielki plus. Dla mnie lektura ta była dużym rozszerzeniem interpretacyjnego spectrum pewnych przekazów biblijnych i przybliżeniem bardzo ciekawej, jakże żarliwej polemiki międzyreligijnej epoki starożytnej.

Tomasz Babnis

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Porzuć swój strach

„Porzuć swój strach” Nasz dziennikarz zostaje poproszony o znalezienie Moniki, córki toruńskiego biznesmena Żelaznego. Niby zwykła sprawa, ale okazuje...

zgłoś błąd zgłoś błąd