Żegota. Rada pomocy Żydom

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historyczna

Książkę otwiera obszerna rozmowa z Władysławem Bartoszewskim, w czasie II wojny światowej członkiem Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom i Rady Pomocy Żydom Żegota . Tematem rozmowy jest sytuacja ludności żydowskiej w Polsce w czasie okupacji, a także formy działania tych struktur organizacyjnych Polskiego Państwa Podziemnego, które niosły pomoc Żydom, dokumentowały zbrodnie okupanta i informowały o nich światową opinię publiczną. Rozmówcy szczególnie wiele miejsca poświęcili działalności Rady Pomocy Żydom Żegota . Książka zawiera także dwa tematyczne bloki dokumentów źródłowych: 1. Okupant Getto Powstanie w Getcie Warszawskim, 2. Informowanie świata, apele do świata o pomoc i pomoc Żydom w okupowanej Polsce. Rząd RP na Uchodźstwie Polskie Państwo Podziemne Rada Pomocy Żydom Żegota . W końcowej części książki znalazły się biogramy ludzi Żegoty , przede wszystkim tych, którzy zajmowali kierownicze stanowiska w strukturach niosących pomoc Żydom.