rozwiń zwiń

Osobliwości miast i dziwy podróży 1325-1354

Okładka książki Osobliwości miast i dziwy podróży 1325-1354
Ibn Battuta Wydawnictwo: Książka i Wiedza literatura piękna
382 str. 6 godz. 22 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Rihla: Touhfat an-Nazar fi-Gharaib al-Amsar oua Adjaib al-Afsar
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Liczba stron:
382
Czas czytania
6 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788305135344
Tagi:
podróże
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
136
72

Na półkach:

Półtora roku po tym jak w Wenecji zmarł Marco Polo z Tangeru w Maroku (czerwiec 1325) wyruszył Ibn Battuda. 22-letni mężczyzna udał się na pielgrzymkę do Mekki (ostatecznie odbył ją cztery razy), która przerodziła się w wielką wędrówkę po całym świecie muzułmańskim XIV wieku. Przez 30 lat pokonał 120 tysięcy kilometrów stając się jednym z największych podróżników w historii.
Nie opisał swych przygód sam, podobnie jak Marco Polo. Miał sekretarza Ibn Dżuzaja z Grenady, który przekazał nam tę fascynującą historię podróży. „Osobliwości miast i dziwy podróży” to polskie tłumaczenie z arabskiego dokonane w latach 60-tych. Dziś dla mnie użyty w nim język jest nieco staromodny jak na dzisiejsze czasy, przez co opowiadana historia nieco traci. Szkoda, że przetłumaczono niespełna 1/3 całości relacji. Książka zawiera ilustracje bez opisu źródła ich pochodzenia. Czy pochodzą z oryginalnych tekstów? W przedmowie prof dr Ananiasz Zajączkowski tłumaczy „Niestety w Polsce nie ma nikogo, kto by - już nie za przykładem Gibba - poświęcił Ibn Battudzie, jeśli nie trzydzieści lat, to chociażby połowę tego czasu.”
Szukałam w relacjach Ibn Battudy tego czego sama doświadczyłam. Nie myślę tylko o zachwycających zabytkach czy przyrodzie, ale także o atmosferze tych wszystkich miejsc do których trafił. Mam przekonanie, że zostawił tam cząstkę swojej duszy i że mogłam ją w jakiś magiczny sposób dotknąć czytając jego opowieści. W Konstantynopolu oglądał kościół Hagia Sofia. "Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów Greków” powie. 20 lat później został przekształcony na meczet. W popularnej obecnie tureckiej Alanyi tłumy turystów wspinają się do górującej nad miastem twierdzy by zwiedzać i podziwiać widoki. Ibn Battuda wspinał się na wzgórze „by odmówić tam modlitwę piątkową.”
Dla mnie była to lektura trudna. Przerywana czytaniem przypisów (tutaj wielkie podziękowania tłumaczom) i poszerzeniem wiedzy z innych źródeł. Stopniowo opowiadany świat nabierał wyrazistości, kolorów i zapachów.„ Panuje tam zwyczaj, że po odprawieniu rannych modłów niewiasty przynoszą swym mężom lub synom szkatułki z antymonem, wodą różaną i piżmem. Ci zaś czernią swe brwi antymonem, nacierają się wodą różaną i piżmem, tak że skóra ich lśni jak polerowana (...). “
Nawet jeśli tegoroczne wakacje spędzacie w domu to z opowieściami Ibn Battudy poczujecie się jak najwięksi podróżnicy.
Swoją przygodę zawdzięczam szkockiemu historykowi Williamowi Dalrymple, który w książce „ City of Djinns” odwołuje się do opisów Ibn Battudy o Dehli za czasów sułtana Muhammada bin Tughlaka (który objął władze w roku rozpoczecia wędrówki przez Ibn Battudę).
Książka znacznie wartościowsza niż współczesne przewodniki.

Półtora roku po tym jak w Wenecji zmarł Marco Polo z Tangeru w Maroku (czerwiec 1325) wyruszył Ibn Battuda. 22-letni mężczyzna udał się na pielgrzymkę do Mekki (ostatecznie odbył ją cztery razy), która przerodziła się w wielką wędrówkę po całym świecie muzułmańskim XIV wieku. Przez 30 lat pokonał 120 tysięcy kilometrów stając się jednym z największych podróżników w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    91
  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    9
  • Historia
    4
  • Ulubione
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Lekcja historii
    1
  • KNDL
    1
  • Pilnie przeczytać
    1

Cytaty

Więcej
Ibn Battuta Osobliwości miast i dziwy podróży 1325-1354 Zobacz więcej
Ibn Battuta Osobliwości miast i dziwy podróży 1325-1354 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także