Osobliwości miast i dziwy podróży 1325-1354

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Rihla: Touhfat an-Nazar fi-Gharaib al-Amsar oua Adjaib al-Afsar
podróże

Ibn Battuta uważany jest za jednego z najwybitniejszych geografów arabskich i największych podróżników w dziejach. Żył w XIV w. Przemierzył w czasie swego życia liczne kraje Afryki, Azji i Europy. Odwiedził m.in. Egipt, Syrię, Arabię, zanzibar i inne kraje afrykańskie, Ruś, Bułgarię, Afganistan, Indie, Sumatrę, Wietnam ,Chiny. Owocem wędrówek stała się ta książka, pełna opisów fascynujących miejsc, do których podróżnik dotarł i ludzi, których spotkał.

takisobiejac | 2011-04-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 1997 rok

To moja ulubiona "książka" z lat okołośredniowiecznych.
Rewelacyjny zapis podróży po krajach arabskich, wschodniej Afryce, Persji, Azji Mniejszej i Chinach.
Śledząc zapis tej 28-letniej wędrówki przenosiłem się w czasy życia Mohammada Ibn Battuty.
Polecam zwłaszcza tym, którzy uważają, że Średniowiecze to tylko rycerze i Kościół.
5/5 (ale dałbym 6 a nawet 7!)

Monsoon | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Półtora roku po tym jak w Wenecji zmarł Marco Polo z Tangeru w Maroku (czerwiec 1325) wyruszył Ibn Battuda. 22-letni mężczyzna udał się na pielgrzymkę do Mekki (ostatecznie odbył ją cztery razy), która przerodziła się w wielką wędrówkę po całym świecie muzułmańskim XIV wieku. Przez 30 lat pokonał 120 tysięcy kilometrów stając się jednym z największych podróżników w historii.
Nie opisał swych przygód sam, podobnie jak Marco Polo. Miał sekretarza Ibn Dżuzaja z Grenady, który przekazał nam tę fascynującą historię podróży. „Osobliwości miast i dziwy podróży” to polskie tłumaczenie z arabskiego dokonane w latach 60-tych. Dziś dla mnie użyty w nim język jest nieco staromodny jak na dzisiejsze czasy, przez co opowiadana historia nieco traci. Szkoda, że przetłumaczono niespełna 1/3 całości relacji. Książka zawiera ilustracje bez opisu źródła ich pochodzenia. Czy pochodzą z oryginalnych tekstów? W przedmowie prof dr Ananiasz Zajączkowski tłumaczy „Niestety w Polsce nie ma nikogo, kto by -...

kasiakr | 2015-05-13
Aztek_Anonim | 2015-04-16