Im szybciej idę, tym jestem mniejsza

Okładka książki Im szybciej idę, tym jestem mniejsza Kjersti Annesdatter Skomsvold Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Im szybciej idę, tym jestem mniejsza
Kjersti Annesdatter Skomsvold Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
Gorzka Czekolada
Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg
Media Rodzina
2014-04-16
2014-04-16
2013-01-01
Katarzyna Tunkiel
Inne

Amelia 50 lat później

Nie zachwyciła mnie - może nie do końca ją zrozumiałam - sama nie wiem.
Lekko i szybko się ją czyta.

Nie zachwyciła mnie - może nie do końca ją zrozumiałam - sama nie wiem.
Lekko i szybko się ją czyta.

Zabawna, ciepła, błyskotliwa, a przy tym króciutka, więc szybko się czyta. Polecam!

Króciutka książeczka niby o starości, ale dla mnie- bardziej o inności ludzi z zaburzeniami. Główna bohaterka bowiem praktycznie nie ma interakcji z innymi niż mąż ludźmi. Czytają czułam sie trochę niekomfortowo. Co jeśli ja sie stanie taka starsza panią w pustym mieszkaniu, która wstydzi sie poprosić w sklepie o pomoc?

Kurcze, coś czuje ze ta książka zostanie ze mną na dłużej. W trakcie jej czytania zastanawiałam się nad swoim życiem, nad śmiercią. Bardzo ciekawa

Wg mnie jedyną zaletą tej książki jest to, że jest krótka. Nie ma w niej absolutnie nic ciekawego, wieje nudą. Strata czasu. Zachwyt krytyków i nagrody jakoś mnie nie przekonały. Jest wiele innych powieści o starości i śmierci, które są o niebo lepsze.

Im dłużej czytałam tym mniej mi się podobało. Pojęcia nie mam po co powstała ta książka. Morał mizerniutki, na poziomie przedszkola. Nic z niej nie wyniosłam na żadnej płaszczyźnie. Dodatkowy minus za redakcję, tu brakowało spacji, tam paru linijek tekstu dla zachowania ciągłości fabuły. Korektor też przysnął i notorycznie przepuszczał zdania zaczynające się z małej litery. Tylko okładka się broni.
Po raz kolejny dziękuję opatrzności za legimi. Zakup tej książki to byłyby wyrzucone pieniądze.

Mathea to starsza pani mająca poczucie że jest niewidzialna. Pragnie zrobić coś by wreszcie zostać dostrzeżona. Chce by inni zauważyli jej istnienie, ale tak by jej nie zauważyli. Absurd? Ależ tak. W treści sporo jest absurdów i nie jest to zarzut z mojej strony, bo czyż nie myślimy czy nawet postępujemy czasem absurdalnie? Czy nasze ludzkie oczekiwania nie są niekiedy wykluczające się? Takie powiedzenie: mieć ciastko i zjeść ciastko – nie wzięło się znikąd.
Poczucie wyobcowania powoduje że Mathea wycofuje się z kontaktu z innymi ludźmi, co powoduje jeszcze większe wyobcowanie, i koło się nakręca. Gdy samotność zaczyna doskwierać zbyt mocno podejmuje szereg działań, a w zasadzie stara się podejmować, robi krok w przód a potem dwa w tył.
Książka jest jednocześnie dowcipna i smutna.
Zakończenie trafne, adekwatne do treści, ale za wiele to nie wyjaśniło, oczekiwałam jakiegoś rozwiązania zagadki, a tu rozczarowanie – nic takiego nie nastąpiło, ale to nie szkodzi, bo zakończenie pasuje do całości.

Gdy było dobrze - to była bardzo dobrze, ale to, co było złe, było naprawdę kiepskie.

Przyznaję, że musiałam tę książkę przeczytać dwa razy. Za pierwszym razem rozdrażniła mnie głównie chaotycznością opowiadania, a przy tym dziwnymi, niezrozumiałymi dygresjami. Jednak pod koniec książki wyjaśnia się pewna sprawa, która rzuca osobliwe światło na to, co było dla mnie przez całą fabułę tylko niezrozumiałą gadaniną starszej pani. Dlatego skończywszy czytać, zaczęłam od początku, i nagle okazało się, że wszystkie nieścisłości mają ogromny sens w świetle tego, co już wiem, a o czym czytelnik dowiaduje się - czytając pierwszy raz - zdecydowanie za późno. I to w sumie jest główny minus tej książki, bo komu będzie się chciało czytać drugi raz?

Uważam, że jest o wiele więcej mądrzejszych, subtelniejszych i nawet zabawnych książek mówiących o tym etapie życia, kiedy wiesz, że Twoim największym wyzwaniem jest przygotowanie do śmierci.

Zastanawiam się czego Mathea się spodziewała, na co liczyła. Że nie dając światu nic - ani zainteresowania drugim człowiekiem, ani zaangażowania w jakąkolwiek aktywność - ma prawo oczekiwać uwagi od innego człowieka?

• Skandynawia
  • Literatura skandynawska

Kjersti Annesdatter Skomsvold Im szybciej idę, tym jestem mniejsza Zobacz więcej