Uchodźcy polscy ze związku Sowieckiego 1942 - 1950 T. 8

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

W serii ?Monografie publikowane są książki poświęcone najnowszej historii Polski, opisujące losy obywateli polskich w fatach 1939-1989.

moi | 2015-12-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Wyczerpująca monografia na temat polskich imigrantów, którzy w czasie II wojny światowej, uwolnieni z łagrów sowieckich na mocy porozumienia Andersa ze Stalinem, znaleźli schronienie na terenie Blisko i Dalekowschodnich krajów.
Szczegółowo opisane są trasy wędrówki i organizacja życia Polaków na obczyźnie. Każdy z krajów udzielających Polakom schronienia (czyli Iran, Indie, kraje afrykańskie, należące do kolonii brytyjskiej, Meksyk, a także Nowa Zelandia) ze względu na swoją specyfikę stworzyły odmienne warunki życia dla Polaków i ich rodzin. We wszystkich tych miejscach jednak Polacy mogli liczyć na przychylne traktowanie i wszechstronną pomoc. Warto o tym pamiętać w świetle współczesnej dyskusji nad losami imigrantów z Erytrei, Syrii i innych krajów, zmierzających w stronę Europy Zachodniej.
Szczególnie na tym tle wspaniałomyślnie wypadł rząd Nowej Zelandii, który w całości wziął na siebie koszty utrzymania polskich imigrantów.
Polacy, dzięki wsparciu polskiego rządu na...

Alfun | 2013-11-10
Na półkach