Przemiany

1969-01-01
1969-01-01
Anna Kamieńska
łacina starożytność rzym poezja

Wspaniałe dzieło. Nie jest najłatwiejsze, ale warto poświęcić mu uwagę, bo czytanie daje ogromną satysfakcję. Często wracam do tej książki i za każdym razem odnajduję w niej coś nowego.

Proszę nie przerażać się ogromem stron danego tytułu. Każdy z rozdziałów zawiera 'podrozdziały' które stanowią odrębne historię. Jedna z nielicznych pozycji epickich, które czyta się z przyjemnością.

ohh... po prostu uwielbiam, czytałam już kilka razy, pierwszy raz w liceum. Bardzo polecam!

Przemiany (Owidiusz) – znane też w Polsce bardziej jako “Metamorfozy”. Uznawane za tekst święty religii grecko - rzymskiej (hellenizmu) poemat epicki Owidiusza. Można go określić jako skondensowane w jedno dzieło mity greckie i rzymskie, za pomocą których autor przedstawia stworzenie świata i jego historię, głównie czasów najdawniejszych (m.in. wojna trojańska, czasy Argonautów, Herkules).
Jest to ważna pozycja dla miłośników Antyku i tego typu literatury, reszcie wystarczą różne wersje Mitów greckich (Parandowski, Kubiak, Graves, itd.).
Osobiście czytałem wersję wydawnictwa Armoryka (reprint dziewiętnastowieczny w przekładzie Brunona Kicińskiego) i jestem zadowolony bo jest to dobrej jakości przekład mimo nieco staropolskiej mowy. No i jest to jedyne pełne trzytomowe wydanie.

Mitologia grecka jest moją miłością od dzieciństwa. Od początku świat bogów i herosów mnie fascynował, z zapałem poznawałam kolejne wersje greckich mitów. W pewnym momencie pojawiła się chęć przeczytania ich w takiej formie, którą znali starożytni – w ten sposób przeczytałam ,,Iliadę” czy ,,Odyseję”, a potem przyszedł czas na ,,Metamorfozy”(tak, miałam przeczytać jedną księgę, a przeczytałam całość).

Jeśli ktoś dobrze zna mitologię, to ,,Metamorfozy” raczej niczym go nie zaskoczą. Większość obecnych tu historii jest dobrze znana i popularna, aczkolwiek znajdą się też te mnie rozpowszechnione. Jest to lektura wymagająca, opowieści jest dużo, przeplatają się ze sobą, więc chwilami można zgubić wątek. Znajdzie się tu kilka dosyć dziwnych i wywołujących mieszane uczucia mitów, ale też te zachwycające i czarujące. Orfeusz i Eurydyka, czarownica Medea, bohaterowie wojny trojańskiej, Herkules – oni wszyscy mają tu swoje miejsce. Przy czym opisy ich emocji często okazują się zaskakująco współczesne. Owidiusz to też autor ,,Sztuki kochania”, a więc wątków miłosnych też nie zabraknie – pojawi się pierwsza, nieśmiała miłość, miłość namiętna i gorąca, pełna poświęcenia, ale i niszcząca kochającego, a także ta kontrowersyjna, dziwna, nieodpowiednia, która sprowadza zgubę na tych, których ugodziła strzała Amora(dosłownie). Wrażenie robi też kunsztowny styl autora.

Najgorzej jak dla mnie wypadły ostatnie księgi, które opisują powstanie i historię Rzymu, w tym czasu Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta, a w których da się zauważyć sporo zwykłej politycznej propagandy, bo przecież trzeba było się przypodobać cesarzowi. Szkoda, bo warstwa mitologiczna była znacznie ciekawsza i barwniejsza.

Dla fanów literatury antycznej ,,Metamorfozy” to jedna z pozycji obowiązkowych. Mi chyba jednak bliższa jest starożytna Grecja niż Rzym, ale i tak bardzo ciekawym doświadczeniem było zagłębienie się w to dzieło.

,, Inne stworzenia wzrok spuszczają w ziemię, człowiek jedynie otrzymał postać wzniosłą, miał nakaz patrzeć w niebo, twarz zwracać ku gwiazdom.”

Jestem tą pozycją pozytywnie zaskoczona.Zaczynając od klarownego wstępu,który pozwolił mi się zagłębić w postać Owidiusza i jego utwory w sposób przejrzysty i jasny.Zaciekawił mnie historią poety,więc po jego przeczytaniu z przyjemnością chwyciłam za treści ksiąg.
Moja opinia dotyczy księgi 1,2,3 i 9,gdyż na studiach nie obowiązuje mnie całość ''Metemorfoz''.Najciekawszą z nich była dla mnie księga 9,lecz to akurat zależy od gustu czytelnika.Pozostałe księgi czytało mi się szybko i przyjemnie.Pełno w nich metafor i odniesień,lecz bogate przypisy,pozwalają całkowicie zrozumieć czytany tekst.

Podsumowując:oby więcej takich utworów,które choć już wiekowe,nadal są magiczne.

Niezwykła kodyfikacja mitów

Niezwykła kodyfikacja mitów

Niekończąca się mnogość kontekstów, symboli, motywów, czyli coś, co za każdym przeczytanym razem zyskuje nową, zaskakującą interpretację. Uważam, że Owidiusz należy do tych rzymskich artystów, których znajomość jeśli nie jest obligatoryjna, to przynajmniej wskazana. Metamorfozy mają dla mnie w sobie coś magicznego, ich klimat mnie urzeka, zachwyca i zaskakuje. Na pewno jeszcze nie raz do nich wrócę.

Lubię klasykę. Lubię klasykę? W każdym razie zawsze warto sprawdzić, czy klasyka zasłużyła na to miano. W przypadku pozycji jaką są Metamorfozy przeżyłam jedną z najpiękniejszych niespodzianek w życiu. To ożywcza porcja ambrozji wprost z Olimpu, to nektar spływający z kielicha Muz na nasze wargi. Jestem zachwycona, że rodzaj ludzki wydał literaturę tak orzeźwiającą i bezpretensjonalną, a zarazem pełną posiadającą głębokie przesłanie.

Niestety, ale udało mi się przeczytać tylko niewielki fragment "Metamorfoz" znaleziony za darmo w necie (26 stron zaledwie). Dziwne, że nawet w bibliotece miejscowej nie było...

Zbyt mała część aby pokusić się o ocenę, a i poezja nie jest to coś co w literaturze szczególnie lubię czytać. Dlatego też powstrzymuje się od oceny - brak gwiazdek nie oznacza najniższej noty, lecz po prostu jej brak.

• Klasyka
  • Poezja