Śmieć

Replika
2014-04-15
2014-04-15
Martyna Plisenko
fantastyka przyjaźń przygoda wysypisko chłopiec

Zdecydowanie książka lepsza od ekranizacji, którą zobaczyłam jako pierwszą. Fajna ale chyba nic więcej o niej nie jestem w stanie powiedzieć.

Dobra historia, szybko się czyta. Fabuła jak najbardziej okey, ale mnie mimo wszystko najbardziej poruszył wątek samego środowiska i poziomu życia bohaterów. Przerażające jest to takie miejsca istnieją naprawdę i ludzie ledwo mają za co żyć a warunki ich życia są nie do przyjęcia. Ten obraz w połączeniu z przygodą trójki przyjaciół tworzy coś naprawdę dobrego.

Takie książki zdecydowanie nie są dla mnie...
Dziwna historia. Bardzo.

Takie książki zdecydowanie nie są dla mnie...
Dziwna historia. Bardzo.

2062

Surowym stylem spisana historia nastoletnich chłopców z Filipin, którzy mieszkali i żyli na wysypisku śmieci, do momentu, kiedy pewnego dnia nie znaleźli skarbu...

Klimat jest tak samo surowy, jak narracja, styl bardzo podobny do Nie boję się, a zakończenie, nie wiem dlaczego, skojarzyło mi się ze Skazanymi na Shawshank :)

Polecam, jak każdą zresztą opowieść o dzieciakach.

Polecam, jak każdą zresztą opowieść o dzieciakach.

Książka mi się podobała, jednak po przeczytaniu kilku pierwszych opinii spodziewałem się czegoś znacznie więcej. Co nie zmienia faktu, że pozycja jest na prawdę niezła. Czyta się ją szybko i przyjemnie. Historia opowiadana jest z perspektywy głównych bohaterów, jak również kilku pobocznych. O czym jest książka? Doskonale przedstawia to opis na jej odwrocie. :)

Największe emocje, które towarzyszyły mi podczas lektury: zaskoczenie i przerażenie. Miałam poczucie głębokiej, smutnej niewiedzy. Nie tyle co fabuły i jej treści, ale świata, w którym żyją ci ludzie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że Behala istnieje, bądź istniała naprawdę. Ci, co nie zobaczyli, ci, co nie doświadczyli; nigdy nie będą w stanie tego pojąć.
Czytając to czułam swąd śmieci, brudu, rozpaczy i zwykłego odrzucenia oraz pogardy innych ludzi.
"strzeżcie się, bowiem te pieniądze należą do biednych. Temu się nie oprzecie"

Czytając to...

Niesamowita, nie spodziewałam się, że mnie tak wciągnie. Każdy z bohaterów został ciekawie wykreowany, narracja sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby znalazł stare dzienniki tych postaci. Problem poruszony w książce jest istotny, na świecie jest wiele miejsc, gdzie dzieci muszą przeszukiwać wysypiska w poszukiwaniu jedzenia. Mam zamiar obejrzeć jeszcze film nakręcony na podstawie tej pozycji, jestem ciekawa efektów.

Fenomenalna opowieść o przyjaźni, poświęceniu, przygodzie. Życie na wysypisku śmieci nie jest łatwe, o czym dobitnie dowiadujemy się po przeczytaniu ,,Śmiecia". Gorąco polecam!

Świetna książka opowiadająca o ciężkim życiu oraz o tym że w dzisiejszych czasach pieniądze ułatwiają życie. Bez ciężkiej pracy nie ma nic co byśmy chcieli. Nachapanie się nimi nic nie zmieni nawet gorzej będziemy sie oglądać za siebie i nikomu nie ufać.
Książka jest podzielona na narratorów raz prowadzi ją Raphael raz Gardem i Szczur i inni...
Okładka książki przyciąga spojrzenie dla tego ją wypożyczyłam :)
Jest informacja że powstaje film na jej podstawie, mam nadzieje że będzie również świetny jak powieść.

Okładka książki przyciąga...

Z początku sądziłam że mam przed sobą książkę jakich wiele, myliłam się jednak. Sięgnęłam po nią w ramach DKK i nie rozczarowałam się. Książka ma bardzo ciekawą narrację prowadzoną głównie z punktu widzenia Raphaela czternastoletniego chłopca który zmuszony jest mieszkać na wysypisku., jednak są również wypowiedzi z punktu widzenia innych ludzi na czym historia zyskuje, ponieważ wszystko razem układa się w całość.

• Literatura współczesna
  • Biblioteka