Rebecca

Wydawnictwo: Virago Press
angielski
fidrygauka

The novel begins in Monte Carlo, where our heroine is swept off her feet by the dashing widower Maxim de Winter and his sudden proposal of marriage. Orphaned and working as a lady's maid, she can barely believe her luck. It is only when they arrive at his massive country estate that she realizes how large a shadow his late wife will cast over their lives--presenting her with a lingering evil that threatens to destroy their marriage from beyond the grave.

źródło opisu: http://www.goodreads.com/book/show/17899948-rebecca

źródło okładki: zdjęcie własne

Bitel | 2019-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2019

Ekranizację oglądałem jakiś czas temu,ale pozapominałem fabułę, więc od początku książka mnie bardzo wciągnęła.To historia pisana z perspektywy pierwszej osoby przez kobietę,która pracowała w Monte Carlo jako towarzyszka pewnej damy.Poznała ona w hotelu bogatego wdowca i pod wpływem impulsu go poślubiła i przeniosła się do jego posiadłości w Manderley.Od początku wyczuwała,że coś jest nie tak,że jej mąż nie może zapomnieć o zmarłej żonie,tytułowej Rebece.Służący ja wspominali,wszystko przywoływało jej wspomnienie,bohaterka była zazdrosna i załamana.Okazało się jednak,że prawda o uczuciu do zmarłej żony jej męża wygląda nieco inaczej i że doszło do morderstwa.Na koniec mamy więc krótkie acz intensywne i emocjonujące śledztwo.Powieść charakteryzuje się niezwykłym klimatem i mocną psychologią zbrodni.Trzyma w napięciu,ciekawi i niepokoi,nie można się oderwać od czytania."Rebeka" nieprzypadkowo jest na liście 100 najlepszych kryminałów wszechczasów i to na bardzo wysokiej pozycji.Każdy...

Lilith | 2019-05-10
Przeczytana: sierpień 2018

Książka ta podobała mi się bardziej niż "Moja kuzynka Rachela". Narartorką jest młoda naiwna kobieta, która wychodzi za mąż za bogatego wdowca. Jej szczęściu na drodze staje zmarła pani de Winter, którą wszyscy wspominają z żalem i której nie sposób dorównać. Czy młoda kobieta wytrzyma presję ciągłych porównań i zdobędzie serce męża oraz przychylność służby? Żeby się dowiedzieć, trzeba przeczytać. Koniecznie do końca, ponieważ tam kryje się niespodzianka.

ontheisland | 2019-04-28
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Dramatyczne scenerie nie tylko pięknej Kornwalii. Wspaniały, olbrzymi dom słynący z wybornych przyjęć. I ona. Druga żona pana de Winter. Zagubiona i przytłoczona nowymi regułami panującymi w domu męża. Każdy jej ruch śledzi służba, każdy sąsiad porównuje ją do pierwszej pani de Winter, Rebeki. Cień pierwszej żony prześladuje nową panią domu. W tle pozostaje wiele niedomówień. Atmosfera jeszcze bardziej gęstnieje, kiedy w zatoce odkryta zostaje żaglówka.

Książka rewelacyjna. Wciąga. Bardzo.

Ynka | 2019-03-31
Przeczytana: 30 marca 2019

Jak ja lubię takie książki! Pięknie napisane, w dobrym starym stylu, które pochłaniają mnie bez reszty. Ekranizacji "Rebeki" nie widziałam, ale teraz postaram się ją obejrzeć - bardzo jestem ciekawa jak ta opowieść została zobrazowana w filmie.
Historia, jaka prawdopodobnie mogłaby się wydarzyć, choć trąci mezaliansem, bo bogaty starszy wdowiec z wyższych sfer poślubia damę do towarzystwa, bardzo młodą dziewczynę. Dziwny jest to ślub, cichy, skromny i zaledwie po paru tygodniach znajomości. Ona - zakochana w nim pierwszą młodzieńczą miłością - ucieka od nudnego, szarego życia. On - czy też ucieka? Od czego? Nie wiemy. Trudno domyślić się motywów jego postępowania.
Na początku czytało się tak sobie. Jednak kiedy bohaterowie - których szczerze mówiąc nie polubiłam - znaleźli się w domu, w posiadłości Manderley, cała atmosfera powieści... ZGĘSTNIAŁA :) I tak dalej, i dalej, aż do samego końca. W jednej trzeciej przepadłam, a w połowie już totalnie nie byłam w stanie oderwać się od...

Ewa | 2019-03-24

Wspaniała proza.
Przed wielu laty oglądałam ekranizację Alfreda Hitchcocka, wiele razy ją oglądałam - uwielbiałam ten film, tą atmosferę.
Może niektórzy z Was pamiętają, był on wyświetlany bodajże w polonii1 (ach mocno dawno temu).
O ile mnie pamięć nie myli ekranizacja jest dość wiernym odzwierciedleniem książki.
Wspaniały język, niesamowity mroczny klimat Manderley, miła podróż w przeszłość dla mnie.
Polecam serdecznie

tali0 | 2019-03-18
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Rewelacja.

Kak_tu_sowa | 2019-03-11
Przeczytana: 11 marca 2019

Uwielbiam stylistykę romansu gotyckiego, mam do takich książek ogromną słabość! Bohaterka wplątana w kryminalną intrygę musi zmierzyć się z przerażającymi wydarzeniami i pokonać własny strach. Uwielbiam takie książki, owiane tajemnicą, ciemne zapomniane pokoje. Czyta się ją tak niespiesznie, powoli a jednak w żadnym momencie się nie dłuży wciąga czytelnika w swój świat. Ja nie mogłam się od niej oderwać.
POLECAM.

Justyna | 2019-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2019

Bardzo dobra i wciągająca książka, choć momentami przegadana i pełna nudnych opisów. Dodatkowo dosyć szybko można się domyśleć co stało się z pierwszą panią de Winter, ale pomimo tego "Rebeka" bardzo mi się podobała, bo to bardzo klimatyczna opowieść i opowiada o świecie, którego już nie ma.
Autorka wykreowała mnóstwo ciekawych postaci, moją ulubioną była pani Danvers (jawiła mi się jako postać z horrorów, szczególnie w scenie przy oknie z nową panią de Winter). Pod koniec mocno mnie wciągnęła. Polecam.

justicedoubleu | 2019-01-30
Przeczytana: 05 listopada 2015

Świetna powieść, gorąco polecam.

GrzegorzIgnacy | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019

Są takie utwory, które nie cierpiąc na natłok wydarzeń i porywających momentów wciągają bez reszty swoim klimatem i przekonującą narracją. To w nich przenikający do głębi nastrój gra pierwsze skrzypce. Powieść "Rebeka" Daphne du Maurier jest doskonałym przykładem takiego dzieła literatury, dzieła przeniesionego na kinowy ekran przez mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka potrafiącego świetnie wykorzystać zalety książkowego pierwowzoru.

Opowieść poznajemy z perspektywy pani de Winter, drugiej żony Maxima de Wintera, niezwykle zamożnego człowieka będącego w posiadaniu najwspanialszej posiadłości w Anglii - Manderley. Kochankowie poznają się w Mone Carlo, z którego młodziutka i niedoświadczona dziewczyna zabrana zostaje w świat angielskiej, wymagającej elity. Brak obycia i pewności siebie wkrótce sprawią, że główna bohaterka dozna wielu przykrości. W posiadłości tak cudownej i wspaniałej skrywa się wiele upiorów. Jednym z nich jest Rebeka,...