Wyzwanie czytelnicze LC

Cykl: Sen o krwi (tom 2)
Wydawnictwo: Akurat
Dreamblood: The Shadowed Sun
raven

Gujaareh, miasto snów, jęczy pod rządami Protektoratu Kisuańskiego. Miasto, w którym kiedyś jedynym prawem był pokój, poznało co to przemoc. W dodatku mieszkańców Gujaarehu dręczy tajemnicza i śmiertelna zaraza, która dopada ofiary podczas snu. Lud Gujaarehu powinien się zbuntować, ale zbyt długo żył w spokoju. Ktoś musi go nauczyć walki. Cała nadzieja w dwojgu wyrzutków – kobiecie, której jako pierwszej pozwolono wejść do zakonu bogini snów, oraz wygnanemu księciu, który pragnie odzyskać utracone dziedzictwo. Razem muszą stawić czoło kisuańskiemu okupantowi i dowiedzieć, skąd się biorą śmiertelne sny – zanim Gujaareh upadnie na zawsze.

„Mroczne słońce” to kontynuacja „Zabójczego księżyca” – równie wciągająca i zachwycająca rozmachem jak pierwsza część cyklu. Akcja toczy się jakieś dziesięć lat po wydarzeniach opisanych w pierwszym tomie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoakurat.pl/ksiazki/fantasy/73-mroczne-slonce

źródło okładki: http://www.wydawnictwoakurat.pl/ksiazki/fantasy/73-mroczne-slonce

OkiemMK | 2014-06-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Porządek pustynnego miasta-państwa Gujaareh, w którym jedynym prawem jest spokój został zaburzony. 10 lat po tragicznych wydarzeniach i śmierci Króla oraz zbieracza Ehiru, Miasto Snów poznało co to przemoc pod rządami Prolektoratu Kisuańskiego. Hetawa służąca Bogini Hananji i najważniejsza niepisana władza w mieście widzi szerzące się zepsucie. Jego najznamienitsi członkowie postanawiają działać, szczególnie, iż miastu zagraża nie tylko brak porządku i spokoju, ale także szerząca się zaraza, która zabija we śnie oraz gujaareńska szlachta pragnąca władzy i dobrobytu dla siebie. Hetawski zbieracz Nijiri widzi przyszłość Sennego Miasta tylko pod rządami wygnanego Księcia Zachodu Słońca- Inkarnacji Hananji w świecie jawy, który wraz z pustynnymi ludami (Banbarrowie) planuje rewolucję i powrót na tron. Pomóc mu w tym ma Hanani - praktykantka ścieżki dawców z Hetawy, która jako pierwsza kobieta dostąpiła zaszczytu podążania jedną ze ścieżek Hananji - ścieżki uzdrawiania. Hanani i Książę...

Sylwek | 2014-12-12
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Minęło dziesięć lat, od kiedy plany szalonego księcia Eninketa zostały udaremnione, a Gujaareh trafił pod okupację Kisui. Uciśniony lud Miasta Snów z każdą chwilą ma jeszcze bardziej dość swoich ciemiężycieli, którzy pozwalają sobie na coraz więcej, otwarcie lekceważąc prawo i religię Gujaarehu. Nastroje społeczeństwa coraz bardziej kierują się w stronę buntu, a całą sytuację nakręca plotka, jakoby syn zabitego księcia i prawowity następca tronu zbierał wśród barbarzyńców armię, która ma mu pomóc odzyskać należną mu władzę. Jego dążenia popiera ponoć Hetawa, świątynia wiary w boginię snów Hananji, jednak kapłani mają obecnie większe problemy - w mieście panuje śmiertelna zaraza, która przenosi się przez sny, a nawet najsilniejsi i najbardziej doświadczeni słudzy Hananji nie są w stanie jej uleczyć..

“Mroczne słońce” to druga część cyklu “Sen o krwi” i w wielu aspektach posiada te same cechy, co pierwszy tom serii, “Zabójczy księżyc”. Ponownie lektura sprawiła mi niemało problemów...

| 2015-11-23
Przeczytana: 19 listopada 2015

O matko i córko!

Część druga cyklu Sen o Krwi.. Tak! Tak! Tak!

Dlaczego poprzedni tom nie mógł być aż tak dobry, wciągający, fascynujący itd. Zamiast zachwytu jest duuuży niedosyt. Naprawdę wielka szkoda, bo sama historia jest nie z tej ziemi. No dobra, nie był aż tak tragiczny jak to wygląda po moich słowach, ale jednak coś z tamtą książką było zdecydowanie - nie tak. Już sam fakt, jak się z nią męczyłam.. Ah. (możesz sprawdzić opinie o Zabójczym Księżycu)

Za to ta książka..

Rekompensuje mi te wszystkie tyci-tyci minusy, na które zasłużył sobie tom pierwszy. Bo o ile "Zabójczy Księżyc" nie był do końca tym czym według mnie powinien być, to z kolei "Mroczne Słońce" jest.
To jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku.
Ciekawa fabuła, intrygujące pomysły autorki na zestawienie bohaterów i przede wszystkim nie można się od niej oderwać. Czytałam jednym tchem jak zaklęta, bo koniecznie chciałam znać zakończenie. Naprawdę WOW!

Mroczne Słońce to kontynuacja wydarzeń z...

haLina | 2017-11-02
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2017

Dwa dni spędzone z nosem w czytniku. Poprzedni to ujął mnie bogactwem wątków i pomysłów. Z prawdziwą rozkoszą czytałam tom 2. Dla kogoś może być tu za dużo romansu, dla kogoś za dużo feminizmu.. Ale ja czytałam zafascynowana i bardzo polecam.

Qba | 2018-10-08
Na półkach: Posiadane, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2018

Mimo, że oba tomy "Snu o krwi" zostały wydane już dawno temu, to czytając "Mroczne słońce" mam wrażenie, że Jemnisin wzięła sobie moje uwagi dotyczące pierwszej części do serca pod względem przewidywalności było dużo, dużo lepiej, choć sam wątek główny według mnie rozegrał się na kilku stronach, co mnie troszkę kłuje. Ale z drugiej strony wojna przedstawiona w "Mrocznym słońcu" toczy się zdecydowanie bardziej politycznie niż siłowo, więc nie powinno dziwić, że sam szach-mat to tylko jeden ruch, a rozstawianie wszystkich figur trwa długo.
Mam też wrażenie, że bohaterowie zyskali odrobinę więcej heroizmu i wspaniałości, co akurat nie wychodzi na lepsze, ale też nie razi. Nadal mają swoje wady, nadal są bardziej ludzcy niż większość bohaterów w fantastyce.
Nie czuję się, jakby ta seria wybitnie mnie porwała, ale czytało się ją przyjemnie i z czystym sumieniem mogę ją polecić, a drugą część zdecydowanie bardziej niż pierwszą.

BetweenBooks | 2017-01-10

Mroczne Słońce będące drugą częścią dwutomowego cyklu Sen o Krwi to bardzo dobra fantastyka, w której znajdziemy barwny świat pełen magii, legend i wyraziście wykreowanych postaci. Nie jest to typowa kontynuacja, a bardziej historia osadzona w znanym nam z pierwszej części świecie, który przechodzi swoje gorsze dni. Odnajdziemy w niej kilku bohaterów z Zabójczego Księżyca i odegrają oni ważną rolę, lecz epizodyczną, poboczną. Mroczne Słońce nie zawiodło mnie, także dodatkową dawką mitologi i tajemnic tego świata. Cała historia to po prostu coś nowego, a tylko osadzonego w tym świecie.

Mroczne Słońce czytało mi się wręcz ekspresowo, całkowicie mnie pochłonęło i jeśli zastanawiacie się czy warto sięgnąć po drugą część nie myślcie za długo, bo warto. Książki różnią się od siebie, ale zawierają i wspólne pierwiastki - jakie? o Tym musicie przekonać się sami. Polecałabym Wam rozpocząć przygodę od pierwszej części, gdyż ona o wiele bardziej opisuje obyczaje i legendy oraz prawa Miasta...

Pamiętacie może, jak męczyłam się przy czytaniu pierwszego tomu? Sama historia mi się podobała, jednak w stylu autorki było, jest, coś takiego, co mnie odrzucało. Podobnie było w przypadku tej części. A było również gorzej dlatego, że objętość Mrocznego słońca jest większa, niż Zabójczego księżyca. Nie da się tutaj zarzucić braku oryginalności ale przy lekturze stało się to, czego się naprawdę nie spodziewałam - zmęczenie materiałem. Nawet nie pytajcie, ile książek zostało przeczytanych w przerwach, bo nie zliczę. Bardzo nie lubię takiej sytuacji, gdy historia w miarę mi się podoba, jednak męczą mnie ten natłok wszystkiego a do tego styl autora, w tym wypadku autorki, wydaje mi się nie do przetrawienia. Mogę Wam zdradzić, że ostatni taki przypadek miałam kilka lat temu podczas czytania serii Eon. Frustrujące, naprawdę.

Głównym prawem pustynnego miasta-państwa Gujaareh był spokój. Niestety - prawo to zostało zaburzone. Minęło dziesięć lat po śmierci zbieracza Ehiru oraz Króla i...

Cemacka | 2018-12-10
Michalina Mądrowska | 2018-12-09