Wyznania nawróconego dysydenta

Okładka książki Wyznania nawróconego dysydenta
Adam Michnik Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich powieść historyczna
277 str. 4 godz. 37 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
277
Czas czytania
4 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
9788391797952
Średnia ocen

                5,3 5,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dialogi Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Ocena 6,9
Dialogi Adam Michnik, Aleks...
Okładka książki Między panem a plebanem Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski
Ocena 7,5
Między panem a... Adam Michnik, Józef...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,3 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
533
226

Na półkach: , , , ,

Nie mogę się pozbyć przeświadczenia, że ludzie nisko oceniają tę książę przede wszystkim z pobudek ideologicznych i politycznych. Sam autor pisze zresztą o tym w tej książce na przykładzie kilku postaci, które naraziły się swoją postawą dwóm stronom wielkiego historycznego konfliktu. Z racji późnej stosunkowo daty urodzenia, ośmielam się wierzyć, że oceniam książkę wolny od pewnych blokad i emocji, w miarę obiektywnie. A książkę czyta się bardzo dobrze. Zanim się po nią sięgnie należy wiedzieć, że wyznania Michnika to tylko drobny fragment pod koniec, który wygłosił przy odbieraniu jednej z nagród. Cała książka to natomiast sylwetki ciekawych postaci polskiej historii i kultury drugiej połowy XX wieku. Owszem, pisze Michnik ze swojej perspektywy, często osobistych kontaktów, więc książka jako całość zasługuje na miano "wyznań". Zastanawiam się, co stanowi o wartości książki i stwierdzam, że jej siłą jest dobór sylwetek - autorytetów autora, a zapewne nie tylko jego. Są to ludzie bez wątpienia wybitni, zwykle związani z opozycją wobec komunizmu, aczkolwiek często o biografiach zawiłych, w których stoi się po różnych stronach barykady w różnych etapach życia. I te biografie, skomplikowane a jakże typowe i znamienne dla naszej najnowszej historii, są w "Wyznaniach" fascynujące. Michnik nie jest, jak wiadomo, wielkim pisarzem (bo nie jest pisarzem) więc nie należy oczekiwać językowych fajerwerków. Język jest bardzo prosty, choć w niektórych szkicach Michnik bardzo obszernie cytuje pisarzy (np. Krynickiego - co za poeta!). Ciekawe są historie związane z kontrowersjami wokół niektórych twórców - Michnik przytacza bardzo interesujące materiały pokazujące sposób działania aparatu państwowego w stosunku do kultury. Wartościowe (i przyznam, niespecjalnie kontrowersyjne), są dla mnie uwagi (wyznania) natury etycznej, w których zawsze obecna jest pamięć o tym, że człowiek jest istotą zmienną, chwiejną, że z historii jego życia można wyciągnąć nawet więcej nauki wtedy, gdy ta historia biegnie krętymi ścieżkami. Polecam, ale nie ze względów literackich (choć do Krynickiego udało się Michnikowi mnie zachęcić).

Nie mogę się pozbyć przeświadczenia, że ludzie nisko oceniają tę książę przede wszystkim z pobudek ideologicznych i politycznych. Sam autor pisze zresztą o tym w tej książce na przykładzie kilku postaci, które naraziły się swoją postawą dwóm stronom wielkiego historycznego konfliktu. Z racji późnej stosunkowo daty urodzenia, ośmielam się wierzyć, że oceniam książkę wolny od...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    10
  • Eseje, felietony...
    1
  • 05. Aud+
    1
  • Historia, polityka, społeczeństwo
    1
  • 2019
    1
  • PAPIER
    1
  • Audiobooki
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wyznania nawróconego dysydenta


Podobne książki

Przeczytaj także