Spice & Wolf 5

Okładka książki Spice & Wolf 5 Isuna Hasekura, Keito Koume
Okładka książki Spice & Wolf 5
Isuna HasekuraKeito Koume Wydawnictwo: Studio JG Cykl: Spice & Wolf (tom 5) komiksy
komiksy
Spice & Wolf (tom 5)
狼と香辛料
Studio JG
2014-03-21
2014-03-21
Paulina Ślusarczyk-Bryła
manga spice wolf horo lawrence bóstwo fantasy ekonomia

O, główny bohater któremu się powinęła noga? Ciekawe.

O, główny bohater któremu się powinęła noga? Ciekawe.

Tym razem Lawrence podjął złą decyzję, czy uda mu się wyjść z kłopotów?

Tym razem Lawrence podjął złą decyzję, czy uda mu się wyjść z kłopotów?

Miały być kupieckie intrygi: niby są, ale dotychczas były płaskie, rozdmuchane w skali działań, chociaż nieskomplikowane. Najbardziej boli brak odpowiedniej budowy świata przedstawionego. Zasadniczo w ogóle nie jest on rozwinięty, już nie mówiąc o tym, że strzępy informacji dostajemy wraz z jakże sprytnym rozwiązaniem problemu przez bohaterów.

Sytuacje gospodarcze miast i kompanii, zasady gildii kupieckich, kwoty, jakimi Lawrence obraca, jego pozycja w środowisku - wszystko wyciągane jest na bieżąco z rękawa. Jesteśmy na piątym tomie, a już są nieścisłości, pomijając rzeczy absurdalnie głupie, jak zakaz pożyczania pieniędzy od ludzi z tej samej gildii. Gdyby jeszcze umotywować to jakoś? Chociaż o tym wspomnieć zanim stanie się bardzo ważne dla fabuły?

Pojawiają się też pomyłki mniejsze, jak mocno pomylona kwota zysku ze sprzedaży skór z pierwszych tomów - nijak nie zasugerowane, jakoby Lawrence koloryzował, wygląda na błąd.
Czy też znajomy Lawrence'a ni z gruszki ni z pietruszki rzucający na Horo oskarżenie, że się źle prowadzi. Ubrana jak wszystkie panny z tła, słowem się w tej krótkiej wymianie zdań nie odezwała. Większość ludzi wcześniej bez namysłu zakładała lub przyjmowała na słowo, że są po prostu małżeństwem. Ale drama musi być.

Sytuacji nie poprawia kreska, która może wydaje się poprawna, ale większość dotychczas dynamicznych z założenia scena wyszło prześmiewczo, bo wyrazy twarzy męskich bohaterów są przerysowane. Ekscytacja, smutek, strach, a ja widzę tylko usta w kształcie łychy koparki i podobnej wielkości. Oraz za mocne cieniowanie grubymi kreskami. Paniom szczęśliwie tego oszczędzono. Przy dobrej fabule skupionej na intrygach, nie akcji, przymknęłabym oko. Tutaj nie zawsze potrafię.

Jedyne, co się Spice & Wolf rzeczywiście udaje, to romans. Z tych dojrzalszych, o ile zapomnimy, w jak bezsensowny sposób fabuła wykreowała napiętą sytuację między bohaterami, zanim przeszła do ładnego i emocjonującego rozwiązywania jej. W tych spokojniejszych kadrach lepiej wypada też kreska.

Końcówka tego tomu daje nadzieję na coś ciekawego, dam szansę następnemu. Może się jeszcze wszystko rozkręci.

Sytuacje gospodarcze miast i...

• Manga
  • Mangi