Władysław Sheybal. Kadry z życia

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Artur Patak wybrał podporządkowaną chronologii, rzetelną relację. Oparł ją na benedyktyńskiej kwerendzie prasowej (polsko i angielskojęzycznej), na ogromnej ilości źródeł, które odnalazł w archiwach teatralnych, bibliotekach, zbiorach prywatnych w Polsce i zagranicą. Do wielu z nich dotarł jako pierwszy. Ich szczegółowy wykaz znajdzie czytelnik w obszernej bibliografii zamieszczonej w książce. Efektem tej pracy jest także szczegółowa filmografia i zestawienie ról teatralnych aktora. Od strony źródłowej praca została wykonana więc bez zarzutu. Jest solidnym, wiarygodnym, obudowanym niezwykle precyzyjnymi i wyczerpującymi przepisami przedstawieniem faktów-w wiekszości ustalonych po raz pierwszy, z którego z pełnym zaufaniem może skorzystać każdy, kto zechce zajmować się Sheybalem-człowiekiem i Sheybalem-aktorem.

lewicki | 2015-01-05
devlon | 2013-05-05