Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
poradniki
Ag2S

Ta książka otwiera oczy na wiele problemów, ostrzega, ale jednocześnie daje nadzieję i uczy wytrwałości w działaniu. Na zdrowie! O doświadczeniach w terapii uzależnień opowiada w tej książce dr Bohdan Tadeusz Woronowicz – legenda psychiatrii, człowiek konkretny w pracy i poglądach, a równocześnie niezmiernie czuły. Oddaje głos także swoim zdrowiejącym pacjentom i przyjaciołom. Intensywny...

Intensywny styl życia, rozwój technologii, zmiany w relacjach międzyludzkich powodują wzrost i pojawianie się nowych uzależnień. Wielu ludzi nawet nie pyta samych siebie, dlaczego nie potrafią funkcjonować bez picia alkoholu czy palenia marihuany. Dlaczego przesiadują godzinami przed komputerem i nie rozstają się z komórką albo dlaczego ich dziecko woli zaciemniony pokój od treningu na świeżym powietrzu? Czego im brakuje, żeby zatrzymać się, zadać sobie pewne pytania, spojrzeć na świat i siebie i spróbować zmienić swoje życie? Czy przypadkiem nie jest to również Twoje życie?

Jest taka anegdota o Doktorze. Przychodzi pacjent na rozmowę kwalifikacyjną, a Doktor mówi mu tak: „Proszę pana, za tym moim Białym Domkiem stoi wiadro wódki. Pan tam pójdzie, wypije tę wódkę i dopiero przyjdzie do mnie”. To pokazuje, że Doktor wie, że ten gość nie poznał jeszcze swojego dna i nie ma w sobie odpowiedniej motywacji do leczenia.

Przypatrz się sobie i swoim bliskim. Zacznij żyć inaczej. Poszukaj pomocy. Stań się człowiekiem wolnym i smakuj cały świat.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

almos | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Wywiad rzeka ze znanym lekarzem, specjalistą od leczenia uzależnień, głownie alkoholizmu. Jest to człowiek legenda, o olbrzymiej praktyce przez jego gabinet przewinęły się tysiące uzależnionych. Jest to także księga jubileuszowa doktora Woronowicza, który obchodził 70-lecie w 2013r. Doktor wspomina swoich przodków, mówi o swoim życiu, mówią też o nim jego pacjenci, współpracownicy i najbliżsi.

Najważniejsza część książki to rozmowa o uzależnieniach, głównie o alkoholizmie, i jego leczeniu. Dr Woronowicz podaje następującą definicję uzależnienia: „Uzależnienie to nabyta silna potrzeba zażywania jakiejś substancji lub wykonywania jakiejś czynności, która powoduje szkodę dla określonej osoby, społeczeństwa lub obojga”. Zauważmy jak pojemna jest to definicja, rzeczywiście, w dalszej części książki dr Woronowicz mówi o całej masie różnych uzależnień. Mówi też jakie osobowości są szczególnie podatne na uzależnienie i że bardzo rzadkie są przypadki, iż ktoś wychodzi z uzależnienia sam,...

Adam | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Nałogi, któż z nas się z nimi nie spotkał? W dzisiejszych czasach można uzależnić się właściwie od wszystkiego. Bohdan Woronowicz był dla mnie dotychczas osobą nieznaną. Nigdy wcześniej nie słyszałem o tym człowieku a szkoda bo obszerny wywiad Karoliny Prewęckiej powinien przeczytać każdy bez wyjątku. Brakuje mi słów by zrecenzować ten tytuł. Wywiady z takimi ludźmi powinny być pokazywane w telewizji w czasie największej oglądalności. Kto wie, może kiedyś? Może zamiast kolejnego odcinka o rolniku który szuka żony?

darekk092 | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Bogdan Woronowicz to człowiek legenda polskiego lecznictwa odwykowego. Człowiek dobry, mądry i życzliwy, nieugięty ze swoimi zasadami.
Książka porusza tematy najróżniejszych uzależnień. Alkoholizm, trawka, papierosy, hazard itd. Każdy rozdział kończy się opowieścią osoby zaprzyjaźnionej z dr Woronowiczem o samym Doktorze.
Wywiad mógłby być bardziej wnikliwy, ale jak najbardziej Warto Przeczytać

Demi | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Myśl przewodnia: uzależnienie to choroba przewlekła i aby pomóc w wyzdrowieniu - należy ten fakt zaakceptować i przestać się wstydzić.
Problem pojawia się kiedy czyjeś zachowanie przynosi szkodę jemu samemu albo jego otoczeniu. Ale to nie ma być ocena posądzanego o uzależnienie, a jego otoczenia.

Mądra, ciekawa. Ważna pozycja.

Warte uwagi są też teksty p. Małgorzaty o p. Bohdanie (żony o mężu) oraz tekst p. Bohdana o p. Małgorzacie (męża o żonie). Ten sam medal - widziany z dwóch różnych stron, z perspektywy różnych potrzeb.

Aleksandra Lizun | 2018-02-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane