Wspomnienia kapłana z Sołówek

Wydawnictwo: Norbertinum
historyczna

Aresztowania księży przybrały w 1930 roku masowy charakter. Pozostali księża, wszyscy prawie w podeszłym wieku, schorowani, zmęczeni fizycznie, musieli albo pozostać w jednym miejscu, albo wywijać się z sieci rozmaitych zarządzeń administracyjnych, utrudniających posługi religijne. Z mieszkań kościelnych dawno już zostali wysiedleni, zmuszeni do tułaczki po wynajętych pokojach, nieraz daleko od kościoła. Stałe zwiększanie podatku dochodowego, pozbawienie prawa zaopatrywania się w artykuły żywnościowew kooperatywach, pozbawienie prawa głosu, nawet w sprawach kościelnych, bezustanna inwigilacja wykonywanych funkcji religijnych i głoszonych kazań, prześladowanie ludzi pod byle pretekstem, mających jakikolwiek kontakt z kościołem i księżmi wszystko to stworzyło niemożliwe warunki dla duszpasterskiej misji pozostałych księży ks. Wincenty Ilgin, fragment wspomnień

Joe | 2016-04-29
3cJ | 2015-08-05