Lokatorzy Pana Boga

Wydawnictwo: Muza
978-83-7495-552-2

Jest to opowieść o miłości mającej bohaterów opisywanych wydarzeń odgrodzić od wspomnień, wnieść w ich życie jakiś ład, wiarę w dni, które nadejdą. Dlatego rabin w mieście N. - Łodzi lat pięćdziesiątych - decyduje się na małżeństwo z sierotą, uczennicą gimnazjum. Wczasach ideologicznych i programowo antyreligijnych wywołuje to burzę. Staje się sprawdzianem postaw w środowisku żydowskich komunistów, detonatorem intrygi personalnej organizowanej przez szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa o mentalności i cechach charakteru Moczara. Chyba po raz pierwszy czytelnik dowiaduje się o podziałach wewnątrz ocalonych z Holocaustu Żydów, o dramatach tych, co wierzyli w Jedynego i przestrzegali ustalonych przez niego norm moralnych i obyczajowych, o sytuacji ówczesnego mieszczaństwa tzw. prywatnej inicjatywy. Ambicją autora było zobaczenie całej złożoności tego małego i strasznego świata oczyma postaci tak różnych jak pisarz nawrócony na socrealizm, stary komunista z łagrowym stażem, chłopiec zaczadzony obowiązującą ideologią, konspirator z akowską przeszłością. Dużo w tej powieści jest ironii, elementów czarnego humoru, zadumy nad tym, co zwykliśmy nazywać - pociemniałym życiem.

neumann | 2014-08-12

Nie jest to książka wybitna, ale myślę, że mimo wszystko, warto ją przeczytać. Zabierałem się za nią w nadziei, że autor pokusi się o ciekawe refleksje, nie tylko na temat rzeczywistości powojennej w Polsce, ale również obrazu samej Łodzi. Niestety okazało się, że miasto, jest tylko słabym tłem, w zasadzie akcja równie dobrze mogłaby zostać osadzona w Krakowie, Poznaniu czy Radomiu. Szkoda, bo okazja ku temu byłą wyśmienita, chociażby ze względu na fakt obecności w świadomości zbiorowej, "czerwonej Łodzi" i żywiołu żydowskiego, tak silnych przed wojną, które stanowiły przecież o tożsamości miasta.
Stosunkowo krótka forma, jaka została wybrana przez R.M. Grońskiego, jest chyba największym hamulcem w tej książce. Za mało tu miejsca na głębszą analizę stalinizmu czy antysemityzmu w Polsce. Zbyt mało również na pełniejszą charakterystykę bohaterów, których przewija się w przecież w książce całkiem sporo. W efekcie postaci są jedynie pobieżnie zarysowane.
Czytając "Lokatorów"...

witoldjusz | 2013-11-26

Nie jest wciągająca przez co ciężko się skupić na początku, do tego stopnia, że dopiero pod koniec zorientowałem się kto jest kim.

KAROL | 2015-11-27
Moni | 2013-12-31