Holiday Inn

Okładka książki Holiday Inn James Howe
Okładka książki Holiday Inn
James Howe Wydawnictwo: Atheneum Cykl: Królikula (tom 2) Seria: Bunnicula literatura dziecięca
literatura dziecięca
2006-08-01
bunnicula rabbit harold howe

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Pamiętniki Wisienki - 1 - Skamieniałe zoo Joris Chamblain, Aurélie Neyret
Pamiętniki Wis... Joris Chamblain, Au...
Okładka książki Wszystkie kolory świata Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Przemek Staroń, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek, Daniel de Latour
Wszystkie kolo... Mariusz Andryszczyk...
Okładka książki Prawo drapieżcy Marie Muravski, Anna Starobiniec
Prawo drapieżcy Marie Muravski, Ann...
Okładka książki Żelazny Olbrzym Ted Hughes, Chris Mould
Żelazny Olbrzym Ted Hughes, Chris M...

Trochę naciągana fabuła, no i szkoda, że nie było Królikuli

Trochę naciągana fabuła, no i szkoda, że nie było Królikuli

45,46 Groza dla dzieci i młodzieży. Nadciąga kicająca groza!

Uwaga! Przed państwem „Królikus vampirus warzyvus uwielbiatus”, czyli w skrócie słynna i niepowtarzalna KRÓLIKULA.

Zapewne wiecie jak to jest, gdy w domu pojawia się nowy domownik. Zwłaszcza, gdy jest to zwierzak, który będzie musiał dopasować się do lub wkupić w łaski rezydentów. Gdy Państwo Monroe przynoszą do domu małą, króliczą znajdę, spokojne do tej pory życie kota Czesia i psa Harolda zostaje wywrócone do góry nogami. Szybko wychodzi bowiem na jaw, że puchaty słodziak ma niepokojące zwyczaje: uaktywnia się dopiero po zmroku i wysysa soki z warzyw, porzucając w całym mieszkaniu ich białe „truchła”! Zaczytujący się w literaturze grozy i fan zjawisk paranormalnych, Czesław, nie ma wątpliwości z kim ma do czynienia, więc postanawia bronić swojej rodziny (a także lodówki) wszelkimi odstępnymi środkami. Wiecie: głównie czosnkiem i ostrym…kociołkiem!

Ogromnym atutem pierwszej części „Królikuli”, o jakże wdzięcznym tytule „Kicająca groza”, jest nie tylko rozbrajający humor – uwielbiam scenę, w której kot próbuje odegrać przed ludźmi teatralny pokaz z wampirem w roli głównej -, ale także fakt, że jej narratorem jest poczciwy Harold. Jego uwagę przykuwają bowiem zupełnie inne sprawy (głównie zapachy i burczenie w brzuchu) niż nas ludzi i tylko on jest świadom przyczyn obłędu, w który popada domorosły koci łowca wampirów. Ta perspektywa dodaje historii niesamowitego uroku, który na pewno zaskarbi sobie uwagę młodszych czytelników.

Z jednej strony ta urocza książka w bardzo delikatny sposób wprowadza dzieci w świat grozy, a rodziców uwielbiających klasykę gatunku, zachwyca częstymi odwołaniami m.in. do „Drakuli”. Z drugiej pokazuje, że zwierzęta są ważnymi członkami rodziny, że też mają swoje uczucia, a akceptacja nowości to proces przez, który przechodzi się raz łatwiej, raz trudniej. Z trzeciej, to ważna lekcja na temat uprzedzeń, wobec tego co nowe i inne. Nasi bohaterowie zamiast poznać Królikulę z automatu przypisują jej negatywne cechy, co okazuje się sporym błędem. Nowy domownik przy bliższym poznaniu okazuje się bowiem bardzo sympatycznym i spragnionym towarzystwa stworzonkiem, a nie straszliwym monstrum.

Drugi tom „Królikuli” pt. „Zajazd pod psem”, podobnie jak poprzednia część zaczyna się od podrzucenia pisarzowi kolejnego psiego „rękopisu” z wprowadzającym w temat liścikiem. Gatunkowo, zdecydowanie bliżej tym razem jednak do dziecięcego kryminału, à la Agatha Christie, niż horrorku. Możliwe, że brak większego ładunku grozy wynika z faktu, że ta część napisana została wyłącznie przez Jamesa Howe’a (żona twórcy, Deborah, będąca współautorką „Kicającej grozy”, zmarła tuż przed ukazaniem się jej na rynku).

Tym razem Harold i Czesław trafiają do Zamku Hau-Hau na czas wakacyjnego wypadu państwa Monroe. Nasi bohaterowie nie są z tego faktu zadowoleni, zwłaszcza, że ich towarzysze niedoli nie wzbudzają większej sympatii. Nie będą się jednak w pensjonacie nudzić. Co to, to nie! Jest tu miejsce na romans, ucieczkę, porwanie, a nawet – jak twierdzi Czesio – morderstwo. W tej części, nasz cyniczny i egocentryczny kocur, jak za dotknięciem magicznej różdżki, przemienia się z łowcy wampirów w detektywa i przy okazji znawcę wilkołaków (bo tych także się w pensjonacie doszukał). Do głosu znów dochodzi więc jego paranoja, zamiłowanie do tropienia paranormalnych zjawisk i doszukiwania się we wszystkim teorii spiskowych. Przez swoje upodobania i zbyt długi język, napyta sobie niestety biedy i, od pewnego etapu, śledztwem będzie musiał zająć się osamotniony i nieporadny Harold. A to zdecydowanie za dużo na tego poczciwinę, zwłaszcza, że intryga zagęszcza się z godziny na godzinę, a podejrzany jest dosłownie KAŻDY! Ku mojemu zaskoczeniu, w tej części niestety nie pojawiała się Królikula, więc na więcej smaczków związanych z tą postacią przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać (o ile wydawca zdecyduje się na kontynuację serii).

Mimo odmiennego ciężaru gatunkowego i ta część, bez ostrzeżenia, wciąga czytelnika w wir akcji, czyniąc ją nieodkładalną „na później”. Dzieje się tak dlatego, że m.in. uroczy psi narrator, bogactwo charakterów, ekscytująca intryga oraz niebanalny humor budują w „Zajedzie pod psem” niepowtarzalny klimat. Warto również dodać, że lektura ta, to doskonała lekcja empatii, a także wchodzenia w przeróżne konfiguracje relacji społecznych. Nie wszystkich musimy lubić, powinniśmy być jednak wobec nich otwarci i zapalczywość zastąpić szacunkiem.

Obie części dostarczają czytelnikowi niezależnie od wieku, intrygujących wrażeń. W tych młodszych wzbudzą ciekawość i miłość do literatury, tym starszym przypomną za co ją uwielbiają. Tak inteligentna i rozbudzająca wyobraźnię rozrywka, to coś co można polecać z czystym sumieniem. Niech za potwierdzeniem moich słów przemówi fakt, że na podstawie serii powstał serial animowany pt. „Bunnicula”.

45,46 Groza dla dzieci i młodzieży. Nadciąga kicająca groza!

Drugi tom przygód kota Czesława i psa Harolda to zdecydowanie bardziej dziecięcy kryminał niż horror, który mógłby sugerować sam tytuł całej serii czy jego wizualna prezentacja. Oczywiście nie brakuje wątków fantastyczno-horrorowych jak choćby pewność Czesława, że pewne jamniki to w rzeczywistości Wilkołaki 🐺 🙃
__
Głównie mamy tu zagadkę pewnego zniknięcia do rozwiązania, a nawet.. Pewnej śmierci!
Ludzka rodzinka Monroe wyjeżdża, a Czesław i Harold zostają oddani na kilka dni do hotelu dla zwierząt. Królikulę dają na przechowanie sąsiadowi (niestety w tej części nie występuje w ogóle). Nasi czworonożni bohaterowie trafiają do całkiem miłego miejsca gdzie Poznają inne zwierzaki "na wakacjach" - psy i koty, między innymi dwa jamniki i dwa pudle, a także pewnego psa za którym oba pudelki (suczki) przepadają, z czego robi się niemała scena zazdrości. Do tego opiekę nad czworonogami na czas nieobecności dyrektora pełnią jego młodzi, aczkolwiek przepracowani i zmęczeni asystenci. Gdy jeden z pudli znika, Czesław zaczyna dochodzenie z charakterystycznym dla siebie wyolbrzymianiem pewnych spraw. Jednak pewnego ranka znika ktoś jeszcze, a Harold bierze sprawy w swoje, trochę powolne, łapy.
__
Pod kątem fabularnym i akcji jest lepiej niż w tomie I (a pierwszy był bardzo bardzo spoko),ale brakowało mi Krolikuli. Myślałam, że ta postać zostanie rozwinięta w tym tomie, ale może muszę poczekać do następnego 😉
Dużo się dzieje, jest trochę straszno i tajemniczo. Klimatyczne, czarno-białe ilustracje dodają uroku i mroczności książce.
__
Idealnie do czytania w jesienne wieczory 😁
Zdecydowanie ta seria jest dobra na rozkochanie dziecka czy młodszego nastolatka w kryminałach, a także horrorach czy fantastyce 😊

__
Głównie mamy tu zagadkę pewnego zniknięcia do rozwiązania, a...

Świetna książka dla dzieci i młodzieży, dużo lepsza od pierwszego tomu. Tutaj dostajemy bowiem prawdziwą zagadkę z krwi i kości. Przez większość lektury sam nie wiedziałem, kto właściwie za tym wszystkim stoi! Piękne ilustracje i przednia zabawa. Czekam z niecierpliwością na polskie wydania kolejnych części serii.

Ha! Nie spodziewałam się tego, że druga część Królikuli będzie lepsza niż pierwsza! 💛
Jest do tego stopnia dobra, że wczoraj czytałam do 1 w nocy żeby się dowiedzieć co i jak.

Ale do rzeczy. Skrótowa fabuła: kot i pies zostają w hotelu dla zwierząt na tydzień. I zaczyna się groza, horror i zupa grochowa! Szczególnie po tym jak zaginięcie jednego z hotelowych gości zaczyna zbyt bardzo interesować kota...

Klimat powieści Agathy Christie, serio! Nie domyśliłam się rozwiązania prawie do ostatniej strony.

Poza dobrą intrygą, jest psychodelicznie za sprawą świetnie skonstruowanych postaci zwierząt. Na przykład Lucjan - kot, który potrafi znienacka wskoczyć na plecy kogokolwiek i krzyknąć "bomby poszły!!!". Albo dwa jamniki szorstkowłose wyjące całe noce. Bokser o jeden raz za długo witający się z koleżanką swojej dziewczyny. Czy Taksi - pies, który dla przyjaźni boksera jest w stanie zrobić wszystko... Które z nich stoi za porwaniem? A może to wcale nie porwanie a ... morderstwo? 🤯

Co najlepsze - w tym wszystkim nie brakuje śmiechu! Najbardziej odpowiada mi sarkastyczne poczucie humoru Czesława. Gdybym była zwierzęciem to podejrzewam, że właśnie kimś takim jak on. Cynicznym kotem z hipochondrią, mającym przeświadczenie że jest we wszystkim doskonały 😂

Ilustracji jest tylko kilka ale są niesamowite. Kocham je. Piękno w każdym calu. I oddają grozę plus absurd.

A najbardziej ucieszyło mnie to, co jest na ostatniej stronie! W końcu mam pewność że będą kolejne części przygód Harolda i Czesława. Jeśli styl pisarza z tomu na tom tak się rozwija to przy ostatnim będę mieć kaloryfer na brzuchu ze śmiechu 😂💛

Serio, polecam Waszej uwadze. Jest moc.

Cześć! Dzisiaj przychodzę do Was z drugą częścią serii Królikula „Zajazd pod psem” autorstwa Jamesa Howe od wydawnictwa Nowa Baśń. W tym tomie nie spotkamy przerażającej Królikuli, ale dostaniemy poznamy bandę nieokrzesanych zwierzaków, wilkołaki, morderstwa i zagadkę do rozwiązania.

Harold i Czesław trafiają do Zamku Hau-hau na czas wakacyjnego wyjazdu państwa Monroe. Zwierzaki nie czują się z tym faktem zbyt dobrze, tym bardziej, że ich sąsiedzi w ogóle nie wzbudzają ich sympatii. Co więcej, jedna para psów, wyglądających jak chodzące parówki, to najprawdziwsze wilkołaki 😂! (Żeby nie było, kocham jamniki, dawno temu mieliśmy dwa, uważam, że to najpiękniejsze psy świata 😁) Co noc wydają z siebie przerażające skowyty, a biedny Czesław nie może ich już znieść.

Psia ferajna zdaje się żyć własnym, dziwacznym życiem. Gdzieś rozgrywa się romans, gdzieś tajemnicze ucieczki, a do tego dochodzi fatalna pogoda i nagłe, tajemnicze zniknięcie Luizy! Wszystko wskazuje na morderstwo, a Czesław i Harold postanawiają przeprowadzić dogłębne śledztwo, zamieniając się tym samym w najlepszych i najbystrzejszych detektywów, jakich jeszcze świat nie widział.

Niestety Czesław, jako kot, który wiedział zdecydowanie zbyt wiele, pada ofiarą zbrodni i biedny Harold, pies ciapa, będzie musiał radzić sobie ze wszystkim sam. Z zupełnym brakiem wyczucia, wiedzy i umiejętności, stara się rozwikłać tę upiorną zagadkę, a czy mu się uda czy nie, ode mnie się nie dowiecie.

Ta część zdecydowanie różni się od poprzedniej, dostajemy w niej o wiele więcej bohaterów, którzy mają tak barwne i urocze charaktery, że nie sposób się nie uśmiechać. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że psy i koty zachowują się w dokładnie taki sposób jak w książce, autor naprawdę świetnie wszystko opisał.

„Zajazd pod psem” to kryminał z elementami grozy (z przymrużeniem oka oczywiście :D) skierowany dla młodszych odbiorców, ale ja zawsze powtarzam, że książki nie mają limitu wieku. Już nie mogę doczekać się kolejnej części, bo jestem niezmiernie ciekawa, czym autor nas poczęstuje.

Dziś opowiem Wam o kolejnej części poświęconej przygodom Królikuli, czyli królika-wampira. "Zajazd pod psem", bo taki właśnie tytuł nosi książka, może nieco jednak wprowadzać w błąd, ponieważ spodziewając się spotkania z królikiem, królika nie dostajemy prawie wcale. Otóż tym razem jest to przygoda psa Harolda i kota Czesława. Co nie znaczy, że tych dwoje nie zasługuje na uwagę. Wręcz przeciwnie! Kiedy państwo Monroe, właściciele zwierzaków, wyjeżdżają na tydzień, Harold i Czesław trafiają do hotelu dla zwierząt o wdzięcznej nazwie Zamek Hau-Hau. Poza tym nic wdzięcznego już tam nie ma, ponieważ personel jest, delikatnie mówiąc, niezbyt miły, a nocami na zewnątrz słychać podejrzane złowieszcze wycie. Czesław, jak zwykle mega podejrzliwy, popada w paranoję, twierdząc, że w hotelu dzieje się coś niedobrego. Jego tezę potwierdza zniknięcie pudlicy Luizy. Co się stało? Gdzie podziała się suczka? Kto jest odpowiedzialny za jej nieobecność? Czy została porwana, czy (o zgrozo!) zamordowana? Harold i Czesław muszą rozwiązać tą mroczną zagadkę. Książkę tym razem napisał sam James Howe, ponieważ jego żona, współtwórczyni pierwszej części "Królikuli", zmarła. Ta lektura, choć oczywiście emanuje tajemniczością i posiada niezły klimat, nie jest już tak "straszna" jak poprzedni tom. Autor postawił tutaj bardziej na wątek kryminalny i skupił się na intrydze i zagadce, którą mają do rozwiązania zwierzaki. Książka jest jednak równie ciekawa, wciągająca i pełna humoru. Idealna dla młodszego czytelnika. Polecam!

Cóż, w tym tomie nie nacieszycie się naszym puszystym wampirkiem, ponieważ praktycznie go w nim nie ma. Ten tom to mroczna przygoda Harolda i Czesława w pensjonacie dla zwierząt.
Cóż, ku mojemu zaskoczeniu dałam się mocno wciągnąć w historię rozgrywającą się wśród pensjonariuszy Zamku Hau-Hau. Czesław, jak to Czesław, wszędzie dostrzega spiski i paranormalne zjawiska, dzięki czemu będziecie zaśmiewać się do łez, również dzięki Haroldowi.
To kolejna świetna książka dla młodszych czytelników. Ciekawa fabuła, trochę humoru i oczywiście sprawa do rozwiązania!
~Idris

Już wkrótce będziecie mieli możliwość kolejnego spotkania z uroczym psem Haroldem oraz przemądrzałym kotem Czesławem 😼 Jeszcze w lutym ukaże się bowiem drugi tom cyklu „Królikula”. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nowa Baśń nie tylko zostaliśmy patronami rzeczonej publikacji, lecz również otrzymaliśmy szansę przeczytania jej już teraz ♥️ W związku z powyższym, chętnie opowiemy, co tym razem czeka odbiorców podczas lektury 📚
Dwójka wspomnianych powyżej czworonogów będących pod opieką rodziny Monroe ma trafić na czas jej tygodniowego wyjazdu do Zamku Hau-Hau – specjalnego (by nie powiedzieć: specyficznego) hotelu dla psów i kotów. Pierwsze zetknięcie z, mówiąc delikatnie, co najwyżej średnio przyjaznym personelem tegoż miejsca oraz rozbrzmiewające po zmroku niepokojące wycie, utwierdzają przenikliwego do bólu Czesława w przekonaniu, iż oto nadciągają kłopoty. Rzeczywistość nad wyraz szybko potwierdza jego słuszność, ponieważ już drugiej nocy przepada bez wieści chorobliwie zazdrosna pudlica Luiza. Morderstwo? Porwanie? Ucieczka? Pytania wciąż się mnożą, a dziwne usposobienie hotelowych gości nie pozwala na wyłączenie któregokolwiek z nich z kręgu podejrzanych o maczanie łap w zaistniałej sytuacji.
„Zajazd pod psem”, napisany już wyłącznie przez Jamesa Howe’a (żona twórcy, Deborah, będąca współautorką poprzedniej części, zmarła tuż przed ukazaniem się jej na rynku) w mniejszym stopniu czerpie z klasyki literatury grozy, a bardziej inspiruje się dziełami mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka (m.in. „Psychozą”) oraz przede wszystkim kanonem kryminału. Miłośnicy pióra Agathy Christie bez trudu zauważą pokrewieństwo książki z chociażby „Dziesięcioma Murzynkami”. Zmiana konwencji nie powinna jednak sprawić, iż młodzi czytelnicy, którym przypadła do gustu „Kicająca groza” zawiodą się kontynuacją 😉 Omawiana książka również dostarczy im sporo humoru, ciekawą intrygę do rozwiązania oraz odrobinę mrocznej aury, która – uspokajamy rodziców – podnosi napięcie, ale z pewnością nikogo nie wystrasza ani tym bardziej nie ma nic wspólnego z brutalnością 🙂
Jeśli poczuliście się zaciekawieni (a mamy nadzieję, że tak jest),to począwszy od 20.02 możecie szukać powieści w księgarniach.

• Dla dzieci
  • Cztery 🐾 dla 👧👦