Historia fotografii. Od Daguerre’a do Gursky’ego

2014-01-01
2014-01-01
Mariusz Bryl
fotografia historia fotografii

Opinię o tej pozycji można by było zamknąć w jednym zdaniu, które mieści się na jej tylnej okładce - "Książka oferuje jasne i przystępne wprowadzenie do historii fotografii", przy czym główny nacisk należy położyć na słowo "wprowadzenie".

Książka autorstwa Wolfganga Kempa posiada popularyzatorski charakter i można ją polecić osobom, które posiadają niewielką wiedzę o historii fotografii. Autor przedstawia w niej dokonania najważniejszych twórców, skrótowo zaznacza też ważniejsze aspekty technicznej strony wykonywania zdjęć, miejscami zaznacza społeczny wymiar odkrycia fotografii oraz jej rozwój jako rodzącej się dziedziny sztuki. W szkicu tym próżno jednak szukać bardziej szczegółowych informacji. Pozycja ta nie posiada aparatu naukowego, a proponowana na końcu bibliografia nie jest szczególnie duża, odsyłając tylko do najważniejszych pozycji.

W skrócie: dobra na początek, wymagających czytelników może natomiast rozczarować.

Mam bardzo mieszane uczucia. Oczekiwałam czegoś innego po tej książce. Owszem mówi ona o historii fotografii, ale mam wrażenie, że zbyt pobieżnie. Oczekiwałam chociaż kilku słów na temat progresu i rozwoju aparatów, techniki wywoływania filmów i odbitek. A tym czasem właściwie nic na ten temat w książce nie ma. O autorach było, lecz też jakoś krótko. Szczególnie o tych o których ja oczekiwałam najwięcej, lecz to już kwestia upodobań bo mam na myśli moich ulubionych fotografów. Koniec końców książka jest ciekawa, ale myślę że nie jest to lektura obowiązkowa dla tych, interesujących się fotografią.

• Fotografia
  • Waiting2