Dobre żony

Okładka książki Dobre żony Louisa May Alcott
Okładka książki Dobre żony
Louisa May Alcott Wydawnictwo: Tenten Cykl: Małe kobietki (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Małe kobietki (tom 2)
Good wives
Tenten
1992-01-01
1992-01-01
Ludmiła Melchior-Yahil
Ludmiła Melchior-Yahil Małgorzata Ćwierzyńska

Zupełnie inny język niż w I części. Przez to że bohaterki dorosły, mniej czasu spędzają razem i to sprawia że ta część mniej mi się podobała

Ta część była zdecydowanie gorsza niż „Małe kobietki”. Bardzo ciężko było mi przez nią przebrnąć. Całość się dłużyła, a treść nie zachęcała do kontynuowania lektury.

Ta część podobała mi się trochę mniej, ale tylko trochę. Klimat w końcu dalej jest zachowany, tylko już przygody dziewczyn trochę inne. Dalej nie lubię Johna. Do innych rzeczy przyczepić się nie mogę.

KOBIETKI-ŻONY

Czasem tak w życiu się ułoży, że trafisz na jakieś fajne dzieło, coś, co się kupi, urzeknie, zachwyci nawet i wiesz, że chcesz dalej – a to dalej jest albo ma być tuż-tuż – a potem wszystko poskłada się tak dziwnie, że ta kontynuacja jakoś ci ucieka i... Znacie to? Właśnie tak miałem z „Małymi kobietkami”, które przeczytałem po raz pierwszy parę lat temu. Kupiła mnie ta urocza, ale jednak zaserwowana z dość otwartym zakończeniem opowiastka, trafiła do mnie, a kiedy pojawiło się wznowienie ciągu dalszego, nie miałem okazji i możliwości sięgnąć. A tu ostatnio wróciłem do „Kobietek”, bo Święta, klimat, a jednak tego w powieści nie brak, więc ze śniegiem za oknem i świętami za pasem w grudniu znów wszedłem w ten świat. I znów zachciałem ciągu dalszego, więc tym razem spiąłem się i… I jestem już po ciągu dalszym – „Dobrych żonach” – i jestem usatysfakcjonowany. Było uroczo, sympatycznie, klasycznie, więc i pod względem stylu bardzo dobrze, a zabawa zapewniła mi wrażeń na kilka przyjemnie spędzonych wieczorów.

Meg, Jo, Beth i Amy powracają. Tym razem dojrzalsze, starsze, wkraczające w nowe, dorosłe życie, w związki i świat im dotąd nieznany. Jak sobie poradzą z tym, co na nie czeka? Bo życie nie będzie ich oszczędzać, ale przecież nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

KOBIETKI-ŻONY

Jestem rozczarowana, że Jo nie była z Lauriem

Jestem rozczarowana, że Jo nie była z Lauriem

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Akurat w sylwestra naszły mnie smutki spowodowane wiekiem a tu taki cytat. Jaki prawdziwy i aktualny!

„I dwudziestoletniej panience trzydziesty rok zdaje się kresem wszystkiego; ale nie jest tak źle, bo i w tym wieku może być bardzo szczęśliwą osobą mającą się na czym oprzeć w samej sobie.”

Dlaczego ludzie nie lubią Amy? Jeśli na kogoś chcecie krzyczeć, że nie zachował się w porządku, to niech to będzie Laurie.
Chociaż nie uważam, żeby ktokolwiek zasługiwał na krytykę. Moim zdaniem postaci zachowują się realistycznie i nawet Jo udało mi się nieco bardziej polubić.

Monika Karolina

zapraszam na instagrama: https://www.instagram.com/malinowe_historie/

W MATERIALE WIDEO OMAWIANA OD 1:30

Monika Karolina

zapraszam na instagrama: https://www.instagram.com/malinowe_historie/

W...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo mila, odrywającą od rzeczywistości książka, która nadal o dziwo swych lat ma dużo "do gadania" i w tych czasach. Napisana bardzo moralizatorsko, ale nie odbiera jej to uroku.To już na zawsze będzie jedna z moich ulubionych książek (tak jak jej poprzedniczka, pierwsza część) i nadal będę mimo wszystko team Jo i Laurie. (mimo sympatii do Friedricha)
Polecam każdemu się zatopić w murach domu Państwa March'ów i poznać cztery siostry i pozostałych bohaterów.

Polecam każdemu się...

Porwałam się na bardzo trudne wyzwanie, jakim jest przeczytanie tej książki po angielsku. I przyznam się szczerze, gdyby nie wsparcie audiobooka, nie byłabym w stanie przez to przejść.
Samą historię znam i bardzo lubię z filmów. Nie wiem, jak wypada polska wersja, ale oryginał jest napisany trudnym, starym stylem, przeznaczonym dla osób zaawansowanych w języku.

Dobra ksiażka. Dużo moralów. Fabula kręci się wokól Jo. The Amy jest bardzo poważana left zakończenie: podsumowuje, że to Jo jest glówna bohaterka 2 części. Beth I Meg prawie nie ma. Za to jest Laurie

• Klasyka