Kto to być może o tej porze?

Okładka książki Kto to być może o tej porze? Lemony Snicket Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Kto to być może o tej porze?
Lemony Snicket Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Seria niewłaściwych pytań (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Seria niewłaściwych pytań (tom 1)
Who could that be at this hour?
Egmont Polska
2014-03-19
2014-03-19
2012-10-23
Jolanta Kozak

Bombinująca bestia

Lemony Snicket, to pseudonim artystyczny Daniela Handlera, autora tej serii i Serii Niefortunnych Zdarzeń. Nie jest on przypadkowy, bo w Serii Niefortunnych Zdarzeń brał on udział, chociaż nigdy z rodzeństwem Baudelaire się nie spotkał. Ta seria opowiada natomiast o jego dzieciństwie.

Lemony w wieku 13 lat należy do pewnej organizacji. Musi sobie wybrać mentorkę, którą zostaje S Teodora Markson. Razem udają się do miejscowości Splamione Nadmorskie, aby rozwiązać zagadkę pewnej skradzionej figurki.

W tej książce bardzo czuć klimat Serii Niefortunnych Zdarzeń. Wydarzenia w niej zawarte, miasteczko, zachowania pewnych osób są niezwykle abstrakcyjne, co dla mnie jest największym urokiem tych lektur. Tutaj także możemy się spotkać z trudnymi słowami, które są dla nas zawsze na bieżąco tłumaczone, chociaż tutaj częściej w dialogach niż przez narratora.

Lemony próbuje rozwikłać pewną zagadkę, a w każdej scenie pojawia się coraz więcej niewiadomych i utrudnień. Z zaciekawieniem śledziłam jego poczynania, jednak podczas czytania utwierdziłam się w tym, że ta seria nadaje się jednak bardziej dla młodszego czytelnika. Seria Niefortunnych Zdarzeń niby też była kierowana do młodszych osób, ale ja nadal uważam, że starsze osoby potrafią bardziej docenić detale ukryte na kartach jej tomów. Tutaj myślę, że tę serię doceni jednak bardziej ktoś młodszy.

Ja tę książkę będę wspominać na pewno miło, a jeśli ukaże się kiedyś polskie wydanie kolejnych tomów, to chętnie sięgnę, ponieważ ten zostawił nas z mnóstwem pytań! A ja bardzo nie lubię pytań bez odpowiedzi..

Polecam szczególnie fanom Serii Niefortunnych Zdarzeń, bo mimo, że można je czytać oddzielnie, to jednak dobrze mieć świadomość kim Lemony był jako dorosły i porównać sobie z wersją dziecięcą. Polecam również młodszym czytelnikom, a szczególnie takim, którzy chętnie sięgną po kolejne tomy w języku angielskim, aby odkryć wszystkie tajemnice tej serii. :)

Seria Niewłaściwych Pytań to spin-off/prequel Serii Niefortunnych Zdarzeń, opowiadający o dzieciństwie Lemony'ego Snicketa. I w sumie tyle powinno wystarczyć za rekomendację. Fani pewnie już dawno przeczytali, tylko ja jak zwykle dowiaduję się na końcu, że coś takiego w ogóle powstało ;). Sympatyczna lektura - absolutnie uwielbiam ten charakterystyczny gawędziarski styl Handlera.

Ostatnio siedzę na instagramku: instagram.com/polishpopkulture

Książka samo się czytająca! :) Śmieszna, tajemnicza i czarująca! Z chęcią przeczytam jeszcze kilka razy. Ze zniecierpliwieniem czekam, aż ukarzą się kolejne książki, z Serii Niewłaściwych Pytań :)

Nie rozumiem dlaczego w ogóle sięgnęłam po tą książkę, gdy byłam w bibliotece. Nawet wtedy, gdy ją wypożyczałam, miałam mieszane uczucia. Potem przeczytałam pierwszą stronę i wiedziałam, że to po prostu nie jest książka dla mnie...

Bardzo dobra, obawiam się tylko, że tak jak przy Serii Niefortunnych Zdarzeń na końcu okaże się, że praktycznie żadne zagadki nie znajdą rozwiązania, bo autor pisał co mu ślina na język przyniosła.

Lemony Snicket powraca z nową serią, tym razem niewłaściwych pytań. Sporo czasu upłynęło od przeczytania poprzedniej serii tego autora. Zauważyć można jednak, że obie serie mają ze sobą wiele wspólnego - po raz kolejny młodzi bohaterowie biorą udział w sprawach, ktorymi powinni zająć się dorośli. Nie znamy wcale losów rodziców Lemonego a także nie dostajemy odpowiedzi na tajemniczy inicjał mistrzyni Snicketa. Sama książka jest ciekawa i pozostawia wiele pytań, które na pewno są niewłaściwe. Końcówka książki bardzo dobra. Niestety po kolejny tom trzeba sięgnąć w języku angielskim, a jak narazie nie zanosi się na polskie tłumaczenie. Niemniej jednak warto, aby poznać odpowiedzi na kolejne niewłaściwe pytania.

Bardzo fajna, tajemnicza książka. Jest nietypowa, historia zawiła ale prosta do zrozumienia.

podsunę ją kiedyś mojemu dziecku :)

podsunę ją kiedyś mojemu dziecku :)

Ciekawa książka i choć nie mam pojęcia dlaczego, jej fabuła skojarzyła mi się z Agathą Christie dla dzieci. O_o

(...) Zainteresowałem się tą pozycją tylko z jednego powodu: ponieważ za ilustracje, okładki oraz oprawę graficzną całej serii odpowiada Seth (właśc. Gregory Gallant),znany i ceniony rysownik komiksowy pochodzący z Kanady. Urodził się w 1962 w Clinton w stanie Ontario. Stale współpracuje z wydawnictwem Drawn & Quarterly, w którym opublikował kilka albumów komiksowych. Najbardziej znany jest z tworzonej od ponad 20 lat autobiograficznej serii Palookaville. Poszczególne zeszyty zbierane są zbiorcze edycje, pierwsza z nich nosi tytuł It’s a Good Life, If You Don’t Weaken i ukazała się w 1996 roku. To za nią rok później otrzymał prestiżową Ignatz Award w dwóch kategoriach: Outstanding Artist oraz Outstanding Graphic Novel. (...).
Wracając do ilustracji pomieszczonych w Kto to być może o tej porze?, to łącznie Seth przygotował ich ponad dwadzieścia. Na początku każdego rozdziału u góry strony umieszczono niewielki rysunek, który w zawoalowany sposób odwołuje się do treści odcinka. Dodatkowo w książce znajduje się łącznie siedem całostronicowych paneli. Z czego pierwszy umieszczono na stronie początkowej, jeszcze przed tekstem, a ostatni na przedostatniej stronie, dzięki czemu opowiadanie umieszczono w ilustracyjnej klamrze. Warto się przyjrzeć tym ilustracjom, ponieważ przedstawiają dwie różne sytuacje oraz bohaterkę, która nie występuje w książce. Mgliście się o niej wspomina, czytelnik może się domyślać, kogo przedstawiają rysunki, ale pewności nie ma....

- - -
całość można przeczytać tu: