Myślące serce: Listy

Wydawnictwo: WAM
listy, Holocaust, Żydzi
historyczna

Myślące serce to zbiór listów, które Etty Hillesum napisała do przyjaciół w latach 1942 i 1943 przebywając w obozie w Westerbork. Baraki i błoto, nędza, choroby, ciasnota, strach i hałas to główne składniki obozu przejściowego dla ponad 100 000 Holendrów żydowskiego pochodzenia wywożonych do Polski i Niemiec na śmierć. Etty spędziła w nim ostatnie miesiące życia. Pracowała w tamtejszym szpitalu i pomagała ludziom. Na przekór wszystkiemu potrafiła znaleźć czas na pisanie pamiętnika i listów. Jej korespondencję można uznać za pomnik wystawiony obozowej egzystencji. Poza głęboką treścią ma też ogromną wartość literacką.

Betsy Pajest | 2016-02-13
Przeczytana: 10 lutego 2008

Holenderska wspaniała postać, pisała w obozie w Westerborku, ofiarna, pomaga innym . ginie w Holokauście.

Tomek | 2016-07-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane