Pierwszy seks

2005-11-01
83-7359-173-7
Grzegorz Kołodziejczyk
młodzież seks związek dojrzewanie

W umyśle dorastającego nastolatka...

Nie od dziś wiadomo, że czas dorastania to czas ciekawości, nowych doświadczeń, budzącego się zainteresowania sferą seksualną. Pod tym względem temat przewodni obrany przez autora wydaje się być strzałem w dziesiątkę. No właśnie, wydaje się być… bowiem powieść jako całość wypada słabo.

Burgess to kontrowersyjny pisarz. Po bardzo dobrych „Więzach krwi” i „Lady, jak stałam się suką” przyszedł czas na „Pierwszy seks”. I tu, w moim odczuciu, autor przekroczył granicę.

Trzech dorastających nastolatków i ich dylematy związane z seksem.

Tak w jednym zdaniu można podsumować fabułę tej 300-stronicowej powieści. Powieści z obrazowym, niejednokrotnie wulgarnym językiem, powieści, w której 16-letni bohaterowie zachowują się jak 13-letnie dzieci. Powieści skierowanej do młodzieży, jednak ja nastolatkom bym jej nie dała. Czy w takim razie jest to powieść dla dorosłych? Zdecydowanie nie. Żaden dorosły nie znajdzie w niej nic wartościowego. Dla kogo w takim razie jest? Pojęcia nie mam…

Po tytule można się było spodziewać sporej ilości seksu, jednak dawka jaką serwuje autor jest w stanie przytłoczyć każdego. Bowiem nie pojawia się tu żaden inny temat czy też wątek poboczny. A do tego dochodzi motyw wykorzystywania seksualnego…

Sięgając po nią spodziewałam się ujęcia tematu bardziej od strony psychologicznej z rozterkami, dylematami, niepewnością nastolatków. Fakt, trochę tego było, jednak mało satysfakcjonująco, a do tego ten obleśny język….

Jestem na nie.

W umyśle dorastającego nastolatka...

Burgess to kontrowersyjny pisarz. Po bardzo...

W moim wieku ta książka nie robi już na mnie wielkiego wrażenia ale nie uważam czasu spędzonego przy niej za stracony.

Mój pierwszy raz po długim pierwszym czytaniu tej książki.

" Pierwszy seks" jest kontrowersyjną powieścią dla młodzieży autorstwa Melvina Burgessa. Ponownie po latach, wzięłam tę książkę do ręki i przeczytałam. No i jak było? O tym poniżej.

Książka opowiada o trzech nastoletnich chłopcach: Dinie, który marzy o tym, by namówić Jackie na seks, Benie, który jest uwięziony w związku z nauczycielką i Jonathanie, który wstydzi się seksu i ma kompleks własnego członka.

Wszyscy chłopcy wymienieni powyżej są najlepszymi przyjaciółmi. Zawsze mogą na siebie liczyć i zawsze sobie pomagają.

W życiu chłopców nadchodzi czas w którym buzują hormony seksualne. Dino, chodzi z Jackie i chce z nią przeżyć pierwszy raz. Jednakże Jackie robi uniki. Ben ma romans z nauczycielką Alison, Jonathanowi podoba się Deborah, ale wstydzi się do tego przyznać chłopakom.

Wszyscy trzej, mają normalne domy i rodziny, aż do czasu, gdy Dino odkrywa, że jego matka nie kocha ojca i zdradza go z nauczycielem, przez co rodzina się rozpada.

Ben nadal tkwi w toksycznym związku z Ali, Jonathan dalej ma kompleks własnego członka i tkwi dalej w zawieszeniu czy odważyć się powiedzieć Deborah co do niej czuje.

Trzej nastolatkowie, trzy problemy... Humor, tragedia, pierwsze romanse...
Gdy czytałam książkę po raz pierwszy miałam naście lat, teraz mam 24 lata i młodzieżowe czasy są już niestety za mną. W czasach wydania tej książki, mogła ona dostać miano kontrowersyjna, ale na tle dzisiejszych czasów już taka kontrowersyjna nie jest... No, chociażby wspomnijmy Greya E. L. James...

Książkę szybko się czyta, a nawet mogłabym powiedzieć, że wręcz się ją połyka. Melvin, bardzo dobrze oddał realia ówczesnej amerykańskiej młodzieży i ich problemach, radościach i smutkach, wstydzie i zauroczeniu...

Najbardziej polubiłam Bena i Jonathana, nieco mniej Dina, który marzył i myślał tylko o tym, żeby jakąś laskę przelecieć... Bena polubiłam za jego wrażliwość, a Jonathana za jego wredotę i trafiania w sedno sprawy... Współczułam Dinowi, problemów które na niego spadły potem.

Co do Jackie... zawsze zastanawiałam się dlaczego nie mogła zrobić tego z Dinem. Myślę, że nie byłam nim na tyle zainteresowana, aby z nim to zrobić. Ja też bym tego z nim nie zrobiła na jej miejscu...

Więc podsumowując: jeśli chcecie dostać realizm świata nastolatków, który nadal jest w odbiorze aktualny do dnia dzisiejszego i chcecie przypomnieć sobie wasze pierwsze przeżycia seksualne i jak to było kiedy byliście młodzi to polecam. Książkę czyta się bardzo szybko i jest niesamowicie zabawna.

Mój pierwszy raz po długim pierwszym czytaniu tej książki.

Nie wiem, co mnie skłoniło do zakupu kiedyś tej książki. Ta książka nie wniosła nic do mojego życia. Taka zwyczajna niby, ale jak się ciągle czyta tylko i wyłącznie o seksie i to chyba w najgorszym wydaniu to ręce opadają, co może przyjść do głowy nastolatkom. Żenada i tyle.

Bywają dobre młodzieżówki. Dobre na tyle, że nawet czytelnik, który nastoletnie lata ma za sobą spędza miło czas w towarzystwie takiej lektury i nie czuje się nie na miejscu.
Sięgnęłam po książkę Melvina Burgessa o wiele mówiącym tytule "Pierwszy seks", mając nadzieję, że może będzie to właśnie jedna z tych lepszych młodzieżówek. Byłam też ciekawa, jak autor uchwycił delikatny i często stanowiący tabu temat seksualności nastolatków. Czy udało mu się przemówić głosem młodzieży tak, by nie przebijały przez niego zbyt "dorosłe", pouczające tony? Czy dał radę nie epatować niepotrzebnie wulgaryzmami i perwersją, jedynie by zjednać sobie przychylność swojej grupy docelowej? Wreszcie - czy nie wygrażał palcem ilustrując wszelkiego rodzaju złe wybory dyktowane burzą hormonów i ich negatywne konsekwencje? Interesowało mnie to, jak Burgess z tego wszystkiego wybrnął, czy udało mu się osiągnąć złoty środek.

"Pierwszy seks" to opowieść o młodych chłopcach, którzy z jednej strony są dość zagubieni w świecie seksu i nie do końca potrafią sobie poradzić z natłokiem emocji, pragnień i seksualnych potrzeb, a z drugiej nie mają w zasadzie żadnego oparcia, źródła wiedzy ani pomocy. Jest to obraz życia seksualnego, który w zasadzie pokrywa się z rzeczywistością - także w naszych polskich realiach. Swego czasu robiłam na studiach badania na temat rozwoju seksualnego młodzieży szkolnej i wnioski były mniej więcej podobne - w obliczu wszelkich problemów, wątpliwości i niepewności, nastolatkowie w większości czują się dość osamotnieni, a ich wiedza pochodzi z internetu lub od kolegów. Trochę to przykre, że poznając nową dziedzinę życia, nie do końca umiejąc się w niej odnaleźć, w znacznej większości są pozostawieni sami sobie.

"Pierwszy seks" miał szansę być niezłą książką, ale szansa została w moim odczuciu zmarnowana. Narracja jest rwana, raz prowadzona pierwszoosobowo, zaraz znów z perspektywy wszechwiedzącego narratora, co wprowadza niepotrzebny chaos.
Mam też wrażenie, że w zasadzie nic nowego nie wnosi do tematu seksualności nastolatków. Może stanowić jedynie rodzaj książki rozrywkowej dla młodzieży. Choć ja osobiście bawiłam się średnio.
Raczej nie polecam - niezależnie od grupy wiekowej.

Czytając ją jako dorosły wydaje sie mniej interesująca, ale pamiętam kiedy czytałem ją jako nastolatek, była świetna. Momentami śmiałem sie do rozpuku. Raczej książka dla młodzieży.

Czytając ją jako 13-latka, książka naprawdę była ciekawa i wciągająca, natomiast gdy sięgnęłam po nią po raz kolejny w celu szybkiego odświeżenia, utwierdziłam się w przekonaniu, że jest ona przeznaczona właśnie dla nastolatków. Tak też została ona przeze mnie oceniona, z perspektywy tamtejszego wieku.

Książka napisana z humorem. Nie jest zła. Po prostu chyba już jestem za stara na takie opowieści...ale mam świadomość że pierwszy raz, jest bardzo ważny w zyciu każdego z nas.

Jak dla mnie książka o niczym, przez 300 stron nastolatki albo uprawiają seks albo starają się go uprawiać albo o nim rozmawiają, bez jakiejs ciekawej fabuły.

W sumie to chciałam przeczytać Ćpuna, ale akurat wpadł mi w ręce ten tytuł, więc się skusiłam. No cóż, nie było to spotkanie z wymagającą literaturą, jedynym na prawdę wartościowym wątkiem był romans z nauczycielką. Ćpuna nadal chcę przeczytać.

• Erotyka