Dziennik Mary z Reguł

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
historyczna

Dziennik pisany w 1901 roku przez młodziutką mieszkankę podwarszawskiego dworku stał się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych kanwą jednego z programów Piwnicy pod Baranami. Piotr Skrzynecki wybrał te fragmenty dziennika, które bawiły bywalców Piwnicy naiwnością w zderzeniu z ówczesną rzeczywistością ocen i poglądów autorki, opisami jej młodzieńczej miłości do panicza, a także rozterkami, które wydawały się publiczności tak odległe, że aż groteskowe.

źródło okładki: scan

szum | 2015-02-03

Mała, przyjemna (często komiczna) rzecz o młodej, zakochanej i infantylnej dziewczynie. Czyta się szybko, choć na sam koniec urok książki niszczy kiepska redakcja i błędy w posłowiu i przypisach.

pbielawski | 2016-03-21
Aleksander | 2012-03-04