Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei

Wydawnictwo: Zwierciadło
reportaż
literatura faktu
joly_fh

Zebrane w tomie reportaże są opowieścią o stracie: życia, miłości, dzieci, zdrowia, przyjaźni, domu, godności, wolności, dobrego imienia, rodziny, wiary… Każdy jest zapisem lekcji życia – dotkliwej, bolesnej, czasami pozbawionej nadziei, niemal jak w prozie J.M. Coetzee. Każdy jest również swoistym oczyszczeniem.

źródło opisu: Wydawnictwo Zwierciadło, 2014

źródło okładki: www.ksiegarnia.zwierciadlo.pl

corgi | 2017-07-12

Bo czasem życie pisze scenariusze bardziej poruszające niż literacka fikcja.

Ines | 2014-05-12
Przeczytana: 08 maja 2014

Dziennikarka Iza Michalewicz jest moim najnowszym literackim odkryciem. Jak to możliwe, że nie trafiłam na jej reportaże wcześniej – nie mam pojęcia. Mariusz Szczygieł pisał o niej jako ‘reporterce z krwi i kości’, która podejmuje tematy tajemnicze, przypominające klimatem twórczość Franza Kafki. Książka „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei” to zbiór 24 osadzonych w podobnej atmosferze tekstów, które pochłonęły mnie całkowicie. Już dawno nie czytałam tak dobrych, pełnych empatii artykułów, w których nie ma choćby jednego zbędnego słowa. Zaangażowana Michalewicz po mistrzowsku wprowadza czytelnika w temat, który czasem jest mu znany z prasy lub telewizji, a niekiedy nie był medialny i to właśnie autorce otrzymuje ‘życie’, wypływa na powierzchnię. Reporterka jak sama przyznaje, tworzy z niezgody na rzeczywistość i z chęci jej oswojenia, wytłumaczenia. Te jej 'notatki' dotyczą w głównej mierze straty szeroko rozumianej i mają dać odpowiedź na pytanie, jak sobie...

Moni | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Zawsze ciągnęło mnie do spraw bliskich człowiekowi, autentycznych, wołających o uwagę. Uważam, że trzeba się pochylać nad niesprawiedliwością, smutkiem, stratą, krzywdą, nieszczęściem. Nie zostawiać ludzi w ich cierpieniu samym sobie, wysłuchać.
Iza Michalewicz robi to po mistrzowsku, wykazując nie tylko rzetelność i dziennikarską skrupulatność, ale przede wszystkim niezmierzony ocean empatii. Bystre spojrzenie nie omija odtrąconych poza margines, ale ich właśnie czyni bohaterami dramatycznych, często porażających swoją wymową, reportaży. Ich tematy są trudne, bolesne, ale w jakimś stopniu- mnie przynajmniej- pokazują wiele drogowskazów jak żyć, gdy człowiekowi wszystko gwałtownie skręca ku zagładzie. Jak w mroku wypatrzyć tlącą się iskrę nadziei. I jak zapamiętać tych, którym zabrakło pomocnej dłoni. By może kiedyś, gdy życie z nas zadrwi, umieć się uratować.
312 stron prawdziwego życia.

monika | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Zbiór reportaży z naszego codziennego życia. Ciekawe.

Jarek1983 | 2015-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2015

Iza Michalewicz ma niewątpliwy talent do znajdywania niecodziennych tematów.
Zbiór reportaży "Życie to za mało" ma adekwatny tytuł. Ilość zdarzeń o niespotykanym charakterze jest zbyt duża dla jednego życia właśnie. Toteż mamy tu historie osób z różnych części Polski, które dotknęło życie w swej, niełagodnej wersji. Autorka skupia się na opisywaniu zmagań tych ludzi. Oddaje im całe pole opowiadanej historii. Można kręcić nosem nieco nad stylem języka oraz nad kolejnością doboru. Jednakże żarliwości odmówić nie sposób. Dlatego warto, żeby przeczytać, że komuś zależy.

Zuzanna | 2014-07-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 lutego 2015

Książka od których trudno się oderwać....

Lissa | 2016-02-19
Na półkach: Przeczytane, Non fiction
Przeczytana: 02 lipca 2015

Iza Michalewicz ma gorące pióro. Czytając reportaże z tomu "Życie to za mało" wchodzimy emocjonalnie i mentalnie w świat opowieści, przeżywając je równie intensywnie jak autorka.

"Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei" - taki znaczący podtytuł nosi najnowszy tom reportaży Izy Michalewicz "Życie to za mało". Sam tytuł zaś tytuł sugeruje, że nie wystarczy życia, aby zrozumieć te wszystkie skomplikowane i dramatyczne historie. Z drugiej zaś strony zdaje się żartobliwie nawiązywać do filmu z Agentem 007: "Świat to za mało", większość reportaży bowiem stawia autorkę w sytuacji poszukiwacza prawdy - bezkompromisowego i nieustraszonego jak James Bond. Zawarte w tomie reportaży ludzkie historie, jakkolwiek często bardzo dramatyczne, łączy wiara w lepszą przyszłość. Autorka mimo wszystko nie traci wiary w człowieka.

Niezgoda na rzeczywistość

We wstępie zdradza, co nią powodowało, że zdecydowała się pisać o sprawach trudnych, w których próżno by szukać happy endu. Otóż wszystko...

Misza | 2016-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Dość ciekawy, niekiedy przejmujący, zbiór reportaży z życia codziennego Polaków. Mimo iż pierwsze moje skojarzenie z tą książką kierowało się ku magazynom kobiecym, tak pod jej koniec bliżej mi było porównywać ją z programem "Uwaga". Autorka pisze tu o problemach, z którymi mierzą się ludzie ponad ich siły - choroby, tragedie rodzinne, nieczułością państwa. Warto przeczytać, chociaż po pełnej lekturze mam mały mętlik w głowie - bardzo dużo informacji jak na jeden raz.

dzarosh | 2016-06-21

Siedziałam na przystanku, a pani, która oczekiwała tego samego autobusu czytała mi "Życie to za mało" przez ramię. Nie zauważyłam tego, bo byłam pogrążona w reportażu o księdzu, który porzucił kapłaństwo. Pani na głos skomentowała, że to tylko książka, a ona zna taką historię z "realnego świata". Tłumaczę, że to literatura faktu i z zasady FAKT jest rzeczywistością, ale ona nie rozumie i wciąga mnie w zasłyszaną historię. Poleciłam książkę, ale pani woli chyba jednak zasłuchiwać ploteczek, a potem z nudów podkradać komuś litery sprzed nosa.

Książka ciekawa, porusza wiele ludzkich dramatów. Niektóre reportaże były prezentowane na łamach różnych gazet i magazynów, przypominały mi się pewne teksty, ale przeżywałam je równie mocno, z jednakowym poczuciem żalu i niesprawiedliwości, że człowiek człowiekowi wilkiem.

"Życie to za mało" budzi wiele refleksji, ale jedną z czołowych dla mnie jest ta, że - jakkolwiek banalnie to nie zabrzmi - warto docenić to, co się...

FakePlasticLove | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Reportaż
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Nie.
To zbiór o wszystkim i o niczym, z tekstami ułożonymi bardzo chaotycznie (niby są podzielone na kategorie, jednak kompletnie nic z tego podziału nie wynika).
Brak głębszego, szerszego spojrzenia na każdą ze spraw.
Owszem, kilka tekstów jest bardzo dobrych, jednak to za mało, aby pozytywnie ocenić ten zbór.
Autorka "ma nosa" do wyszukiwania ciekawych tematów, jednak wykonanie pozostawia wiele do życzenia.
Zakończenia reportaży są często bardzo pretensjonalne bądź nieudane, z na siłę wymyśloną puentą.