Catherine Deneuve Biografia

Wydawnictwo: Emka
historyczna

Jest z całą pewnością najbardziej znaną w świecie francuską aktorką. Ale co tak naprawdę wiemy o Catherine Deneuve? Pomimo długoletniej, udanej kariery i niezrównanej żywotności nikt dotąd nie pokusił się o napisanie biografii aktorki godnej jej talentu. Wielka aktorkaikona siódmej ze sztuk oraz niepodważalny symbol francuskiej elegancji.Ma w swoim dorobku dziewięćdziesiąt pełnometrażowych filmów, a niemal jedna trzecia z nich to filmy znakomite, cieszące się wielkim powodzeniemkażdy z nich obejrzało ponad milion widzów. Ma też na koncie wiele arcydzieł, takich jak Wstręt (Répulsion), Piękność dnia (Belle du jour) czy Ostatnie Metro (Le Dernier Métro), które nie tylko odcisnęły piętno na historii kina, ale również ukształtowały wizerunek aktorki.W wyniku sondażu przeprowadzonego we Francji w połowie lat osiemdziesiątych zadecydowano, że Marianna, symbol Republiki, będzie odtąd miała jej rysy ? w wielu merostwach trzydziestu sześciu tysięcy gmin francuskich króluje jej oblicze.

Muminka | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Były sobie dwie piękne utalentowane siostry, Catherine i Francoise Dorleac. Catherine dla świata filmu "odkrył' Roger Vadim, ale karierę aktorską zwiastowano też drugiej siostrze. Z czasem Catherine przyjęła panieńskie nazwisko matki i odtąd jako C. Deneuve od kilkudziesięciu lat uwodzi nas z ekranu.
Alexandre Fache rzetelnie opisał kulisy jej kariery, początkowe role, które przyniosły jej rozgłos, uznanie krytyki i uwielbienie widzów. Ponieważ zaczęła swoją oszałamiającą karierę w bardzo młodym wieku, nie uchroniła się od błędów. Niespełna 20-letnia została matką, nieformalny związek z ojcem pierworodnego szybko się rozpadł, a wymagania związane z rolami kazały zostawiać małego synka pod opieką niań.
Drobiazgowe relacje z jej związków z różnymi mężczyznami, licznych fascynacji partnerami z planów oraz genezy co ciekawszych ról w jej dorobku stanowią o walorach tej publikacji. najciekawsze wydały mi się fragmenty życia intymnego, a zwłaszcza więź z siostrą, która zginęła...

Nonoutor | 2016-01-07
Na półkach: Porażka, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Nie jestem obiektywny - bo jako fan kina nie umiem zachować dystansu do gwiazd kina. Stąd takie życiorysy rzadko wywołują u mnie gorące emocje. Raczej nieuchronne porównywanie tego co czytam z tym co widziałem.
Zresztą taka w sumie jest ta książka. Nie jest to biografia sensu stricte, lecz raczej przewodnik po filmach Catherine Deneuve, z pewnymi elementami zaczerpniętymi z jej życia. Autor napisał tyle na ile aktorka mu pozwoliła. A że na niewiele, to też nie ma co pochlebnego pisać o tej książce.
Czyta się szybko (sprawnie, przystępnie napisana), ale to w sumie tylko stek zwykłych informacji o filmach (omawianych jakby z boku). Zero w tym pikanterii, czy prywatnych emocji, albo ocen. Po prostu nic!
Naprawdę - choć starałem się odnaleźć jakieś większe plusy - nie jest to pozycja godna większej uwagi. Zarezerwowałbym ją tylko dla najbardziej zagorzałych fanów Deneuve.

grazyna | 2016-01-11
KAROL | 2015-11-28