Shadow Scale

Okładka książki Shadow Scale Rachel Hartman
Okładka książki Shadow Scale
Rachel Hartman Wydawnictwo: Penguin Random House Cykl: Seraphina (tom 2) fantasy, science fiction
Seraphina (tom 2)
Penguin Random House
2015-03-24
2015-03-24
smoki magia

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Książka nie do końca okazała się tym, czym przypuszczałam na początku, ale to niekoniecznie źle. Największym minusem tej części jak, dla mnie są tzw. „przypomnienia”, czyli wyjaśnianie, co wydarzyło się w poprzedniej części. Jeszcze pojawiające się w pierwszych rozdziałach mogłabym znieść, ale w połowie książki miałam już dość. Nie mam sklerozy, a nawet jakbym miała to zawsze mogłabym przeczytać ponownie pierwszą część. Poza tym muszę przyznać, że książkę czytało się przyjemnie i równie szybko, co poprzednią. Ewidentnie autorka umie pisać nawet, jeżeli sama historia przez nią wymyślona jest dość prosta. Trochę szkoda, że odkryła wszystkie karty w pierwszej części i teraz tylko „kontynuuje rozgrywkę”. Niemniej gra dobrze wykreowanymi bohaterami jest przyjemna. Co do samego zakończenia też mam mieszane uczucia. Z jednej strony podoba mi się, że nie poszliśmy w stronę wszechobecnemu obecnie trendowi „bohaterki zbawicielki świata”. Zamiast tego autorka zrobiła z tego coś „baśniowego”, co również nie do końca mnie satysfakcjonuje, ale nie mogę powiedzieć, że było to złe zakończenie. Myślę, że jestem gdzieś po środku, bo wielu rzeczy można się było domyślić (wydaje mi się, że zawsze byłam o krok przed główną bohaterką),niemniej jednak jest to kawał dobrze napisanej historii, która ma swój urok.
„Łuska w cieniu” jest dobrą kontynuacją, choć nie zaskakuje niczym niezwykłym. Na, ale w końcu nie każda książka musi być arcydziełem. Sądzę, że mogę polecić tę serię, jeśli macie ochotę na lekką fantastykę.

Całkiem dobra kontynuacja.
Intrygujący przeciwnik, choć z mocno mętnymi motywacjami przez pierwszą połowę książki.
Fajne (choć przewidywalne) rozwiązanie sceny "przy torcie".

Zakończenie bardzo ok, bo bez przesłodzenia.

Jeśli komuś podobała się pierwsza część to na drugiej też się nie zawiedzie :)

Całkiem dobra kontynuacja.
Fajne (choć przewidywalne) rozwiązanie sceny "przy torcie".

Zakończenie bardzo ok, bo bez przesłodzenia.

Jeśli komuś podobała się pierwsza część to na drugiej też się nie zawiedzie :)

Serafina wybiera się w podróż w odszukaniu innych półsmoków. Przypomina to nieco podróż Frodo z WP, pełna przygód, zwrotów akcji. Nieuchronnie zbliża się wojna między krajami, a także między ludźmi a smokami. Jednak największym wrogiem wszystkich jest była przyjaciółka Serafiny - Jannoula, obdarzona wielkimi zdolnościami. Czy uda jej się przeciwstawić i zasprzestac wojen?
Historie bohaterów bardzo ciekawie stworzone, charyzmatyczne postacie, ciekawe zwrotu akcji. Jeden minus to zagmatwany wątek polityczny

Hartman potrafi pisać i widać w Łusce w cieniu to, że fabułę przemyślała. Nie wychodzi jej to może w stu procentach i zdarzają się momenty lekkiego przestoju i zwolnienia akcji, ale nawet spoglądając na konstrukcję rozdziałów widać, że autorka miała plan na opowiedzenie tej historii. W drugim tomie mamy do czynienia z klasycznym motywem drogi, jakże często wykorzystywanym w fantastyce. Główna bohaterka wybiera się w podróż, aby odnaleźć postacie, z którymi ma kontakt jedynie mentalny - w swoim ogrodzie grotesek. Motyw ten wypada bardzo oryginalnie i jest ciekawym zabiegiem zastoswanym przez autorkę. Ponadto do klasycznej, wspomnianej już "wędrówki" dochodzi poszukiwanie, a zatem swego rodzaju niepewność co do odnalezienia i przystąpienia poszukiwanych do sprawy.
W Łusce w cieniu jeszcze kilka kwestii rzuciło mi się w oczy i na szczęście przysłoniły one raczej nudny i nie wnoszący nic poza dramatyzmem wątek romansowy. Jedną z zalet, które mogę wymienić jest postać Jannouli, półsmoczej groteski, która w bardzo ciekawy sposób nawiązuje i później również kształtuje relację z główną bohaterką. Przyznam, że był to pod kątem budowania napięcia i psychologii jeden z najlepszych elementów tego tomu, a nie raz, czytając kolejne fragmenty z nim związane siedziałam prawie na szpilkach. Drugą kwestią, za którą muszę pochwalić autorkę jest bardzo dobre ukazanie aspektów politycznych - przedstawienie wszystkich grup interesu i ich celów oraz potelncjalnych zgrzytów.
Jestem po lekturze tej części ustaysfakcjonowana, choć liczyłam na nieco większy udział samych smoków w tej historii. Jednak nie mogę książek Hartman nie polecić - są dopracowane i naprawdę godne uwagi, szczególnie przez wzgląd na oryginalne rozwiązania, na jakie postawiła autorka.

"Nie potrzebuję powodu, by żyć. Życie to mój stan domyślny."

"Nie potrzebuję powodu, by żyć. Życie to mój stan domyślny."

Po świetnej pierwszej części jestem zawiedziona 2 tomem. Był po prostu nudny. Sama fabuła była intrygująca i ciekawa ale wszystko ciągnęło się się strasznie długo, ta jej wyprawa, za dużo opisów. Męczyłam się żeby ją skończyć bo byłam ciekawa jak to się zakończy. I znów rozczarowanie. Już wolałabym żeby ktoś z głównych bohaterów zginął niż zrobić coś takiego. 😕😣

Wydaje mi się, że oba tomy mają lekko naiwny/dziecięcy sposób prowadzenia narracji. Mimo to (a może dzięki temu) czyta się szybko i lekko.

Świetna kontynuacja świetnej książki :)

Świetna kontynuacja świetnej książki :)

W drugim tomie akcja nabiera rozpędu. Rozpoczyna się wojna, choć nie jest to wojna między smokami, a ludźmi. Ludzie jednak cierpią. Serafina stara się zażegnać tą wojnę, a także uratować swego przyjaciela i nauczyciela. Odnajduje podobnych sobie ludzi i próbuje dzięki nim zakończyć wojnę. Jednak wyrasta trzecia siła, która zagraża wszystkim: smokom i ludziom i ma własne cele. Siła ta nie działa otwarcie, ale podstępem przez to jest jeszcze groźniejsza. Czy uda się doprowadzić do pokoju? Czy Serafina pokona tą trzecią siłę? Co jest dla niej najważniejsze miłość czy przyjaźń? Jak zachowają się smoki? W tym tomie więcej dowiadujemy się o smokach, ich mentalności i problemach jakie napotykają gdy mają postać ludzi Czy smoki przybierając postać ludzką zyskują, a co tracą?
Nie jestem fanką serii, gdyż w pewnym momencie zaczynają mnie nudzić, ale ta powieść do ostatniej strony trzymała mnie w napięciu.
Polecam.

Serafina postanawia odszukać wszystkie półsmoki i zgromadzić je by mogły pomóc w zapobiegnięciu walki pomiędzy ludzmi, a smokami. Przygody jakie na nią trafiają wcale nie są takie oczywiste. Opisy są przemyślane i wyraziste. Postacie są tak charakterystyczne, że każdy znajdzie taką którą polubi. Wszystko dzieje się szybko, dynamicznie i czytelnika, aż ciągnie by dowiedzieć się jaki ta opowieść będzie miała koniec. Cała akcja wydaje się przemyślana, a pomimo że bohaterce przytrafiają się różne niepowodzenia nie wydaje się być ona nieporadna.

Wciągająca lektura z fantastyczną fabułą.

• Smoki