Chłopak czy dziewczyna?

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Wydawnictwo: Znak
M or F?

Marcus i Frannie mówią o sobie abliźnięta jednomózgowea i nie tylko dlatego, że każde z nich marzy o znalezieniu wymarzonego chłopaka. Są oryginalni, niezależni i doskonale się uzupełniają: Marcus jest gejem, ale to Frannie łatwiej mówić o jego orientacji, Frannie jest heteroseksualna, ale to Marcus lepiej potrafi prowadzić rozmowę na czacie, by zaintrygować chłopaka. Posuwa się jednak za daleko: zaczyna podszywać się pod Frannie, żeby rozmawiać sam na sam z jej wybrankiem i... zakochuje się po uszy. Chłopak czy dziewczynaa to klasyczna opowieść o miłości i o pomieszaniu tożsamości, niezwykle zabawna, pełna zwrotów akcji i inteligentnych dialogów. Jest wyjątkowa także z innego powodu homoseksualizm jednego z głównych bohaterów nie jest tu potraktowany jako problem jest po prostu elementem świata nastolatków.

Asia | 2013-07-03
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Przyznam szczerze, że sięgając po tę książkę oczekiwałam czegoś zupełnie innego, jednak w żadnym wypadku nie rozczarowałam się. Poznałam dwójkę uroczych nastolatków - bliskich przyjaciół, a także towarzyszące im miłosne rozterki. Śledziłam ich poczynania przy czym nieraz uśmiech pojawiał się na mojej twarzy. Można powiedzieć, że jest to historia o typowych problemach doskwierających współczesnej młodzieży. Każdy z nas przechodził lub przechodzi przez ten etap, gdzie chociażby najmniejsza błahostka staje się sprawą wagi światowej, dlatego łatwo można utożsamić się z bohaterami.
Krótko mówiąc, lektura łatwa, lekka i przyjemna z dozą dobrego humoru. Jak najbardziej mogę ją polecić i tym młodszym, i tym nieco starszym.

To jest coś, czego brakowało mi w literaturze.

Całość oceniam na niesamowitą, wprost nieziemską i wartą przeczytania. Dlaczego zapytacie? Ja odpowiem, że to przez wątek o homoseksualistach. Charakter i sposób bycia jednego z dwóch głównych bohaterów Marcusa jest po prostu czarujący. Jego zachowanie i przyzwyczajenia, zabawne myśli i to jak dobrze dogaduje się z drugą bohaterką Frannie przesłania najmniejszą wadę lektury. Dodatkowo tona problemów i komplikacje, które wyszły przez nieumyślne działania przyjaciół nadają książce nutkę komizmu, a nawet nie nutkę, bo czytając ,,Chłopak czy dziewczyna" śmiałam się do rozpuku i cieszyłam jak głupia z powodu zawiłej, ale fantastycznej akcji.

Polecam wszystkim, na prawdę warto przeczytać!!!

House3320 | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

"Chłopak czy dziewczyna" to naprawdę naprawdę rewelacyjna powieść humorystyczna.Autorzy książki poruszają bardzo,poważne tematy tabu przestawiając je w bardzo humorystyczny i barwny sposób naprawdę można się pośmiać.W skrócie książka o przyjaźni akceptacji i o tym jak ważne jest by wspierać siebie nawzajem.Moim zdanie książka nie dla każdego przedziału wiekowego,ale dobrze by było gdyby owa książka lub podobna wpadła w ręce wielu ludziom.Może zmieniła by ich poglądy na niektóre sprawy."Chłopak czy dziewczyna to dla mnie bardzo wartościowa książka.Pozdrawiam :)

fulmir | 2013-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2013

Zaintrygował mnie już sam tytuł tej książki. No właśnie: chłopak czy dziewczyna? Dla mnie wybór wydaje się być oczywisty, ale już wybory bohaterów tej książki są zgoła różne. Wiadomo, że to co nieznane zawsze na początku budzi w nas niechęć a niekiedy odrazę. Z czasem jednak uczymy się akceptować odmienność i dostrzegać w niej również piękno. Takich problemów wydają się nie mieć bohaterowie tej książki: homoseksualny Marcus i heteroseksualna Frannie. Od początku są najlepszymi przyjaciółmi i mają, jak to sami określają "bliźniacze mózgi". Problem pojawia się jednak, gdy oboje zakochują się w tym samym chłopaku. W tym momencie nie zdradzę jak to wszystko się potoczy. W każdym razie daję duży plus za podjęcie takiego tematu.
Mimo że książka mówi o rzeczach niełatwych to jest bardzo lekka i przyjemna, w sam raz dla kogoś kto lubi taką literaturę.
Ciekawostką jest to że oryginalny tytuł książki, który brzmi "M or F?" ma tak naprawdę podwójne znaczenie. Bo może znaczyć on: Male or...

Daniel | 2010-07-07
Przeczytana: grudzień 2008

Kupując tę książkę w ogóle nie spodziewam się, że będę miał z nią tyle zabawy! Całą lekturę czyta się płynnie (rozdziały naprzemiennie pisane są z perspektywy pary przyjaciół) i można spokojnie pochłonąć ją w jeden wieczór. Duża dawka humoru na pewno poprawi nam samopoczucie. Co prawda pozycja ta jest kierowana do młodzieży, ale polecam ją również starszemu pokoleniu - możliwość przyjrzenia się typowym problemom nastolatków może być naprawdę kusząca! No, może nie do końca typowym (szczególnie dla polskiego odbiorcy), gdyż jednym z owych głównych bohaterów jest gej - ale to tylko dodaje smaczku całej książce. Nie jest to patetyczna historia z wieloma, głębokimi psychologicznymi wątkami, lecz luźne "story" do poczytania w nudne jesienne dni. Chociaż większość książki bywa przewidywalna - to zakończenie jest naprawdę zaskakujące. I, co najważniejsze, nie wieje nudą - cały czas coś się dzieje. Serdecznie zachęcam do przeczytania!

Iga | 2011-06-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Tym razem zabrałam się za książkę, do której od początku nastawiona byłam pozytywnie i na szczęście nie rozczarowałam się.

Głównymi bohaterami powieści pod tytułem „Chłopak, czy dziewczyna” jest dwójka przyjaciół (nie bliźniaków, jak może na to wskazywać opis wydawnictwa), którzy są sobie bardzo bliscy. Frannie zakochuje się w pewnym chłopcu ze szkoły, ale nie potrafi do niego zagadać, więc prosi swojego przyjaciela, aby jej pomógł w rozmowach z nim na czacie. Jednak Marcus trochę zbyt mocno wciąga się w pisanie z przyszłym chłopakiem przyjaciółki i sam też zaczyna powoli się w nim zakochiwać. Marcus wpada na pomysł, by rozmawiać z nim za plecami Frannie.

Jest to naprawdę świetna lektura na taki nudny dzień, kiedy nie ma się nic ciekawego do roboty. Ciekawa, sympatyczna, bardzo wciągająca, a przede wszystkim – lekka, więc nie trzeba się przy niej zbytnio męczyć. Napisana jest w nietypowy sposób, bo w każdym kolejnym rozdziale narrację prowadzą na zmianę Frannie i Marcus, więc...

sav | 2010-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2010

Książka trochę rozminęła się z moimi oczekiwaniami, bo przez zmyłkę w opisie uznałam, że bohaterowie to rodzeństwo, a nie przyjaciele. Poza tym ten typ okładek nieodmiennie kojarzy mi się z Małymi zbrodniami małżeńskimi, co podbiło poprzeczkę. Ogólnie mówiąc, przyjemna lektura. Bohaterowie są w porządku, plastyczni na tyle, na ile to bywa w książkach raczej młodzieżowych. Odkąd wyrosłam z serii "dla każdej małolaty", nieodmiennie odstraszają mnie i kłują w oczy zbyt częste opisy garderoby bohaterów, czego można tu zaznać. Z drugiej strony człowiek powiedziałby, że nic innego tu do opisania nie ma. Wątek główny i właściwie jedyny to trójkąt miłosny, a jedyną odmianą jest fakt, że zawiera dwóch facetów. Miejscami odczuwałam zmarnowany potencjał na jakąś ciekawszą intrygę, bo w końcu wszystko okazywało się takie jak przewidziałam. Mimo wszystko czytało się szybko i gładko, chociaż bezrefleksyjnie, a zakończenie okazało się urocze, dla mnie satysfakcjonujące.

hiliko | 2010-09-15
Przeczytana: 14 września 2010

Markus i Frannie to idealna para przyjaciół. On - homoseksualista, ona hetero. Mają tak zwane "bliźniacze mózgi" i doskonale się uzupełniają. Kiedy jednak Frannie zakochuje się w Jeffrey'u - przystojnym ekologu, powstają pewne komplikacje. Marcus, poza pomaganiem przyjaciółce w pisaniu na szkolnym chacie z Jeffem, sam zaczyna podszywać się za nią i korespondować. Po pewnym czasie zakochuje się w wybranku Frannie.

"Chłopak czy dziewczyna?" to przezabawna powieść o perypetiach miłosnych głównych bohaterów i pomieszaniu tożsamości, nasączona ciekawymi dialogami oraz pełna zwrotów akcji. Ponieważ miałam ochotę na coś lekkiego, wydawało mi się, że ta książka będzie idealnie pasować. Nie myliłam się. Lisie Papademetriou i Chrisowi Tebbett'owi udało się wciągnąć mnie w amerykański świat nastolatków, w którym wszystko poważne wydawało się być śmieszne i na odwrót. Nie jest to jednak zwykłe czytadło z błahą historią. Bardzo istotną rzeczą w opisywanej przeze mnie książce była lekkość,...

Jędrek | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Wszedłem do biblioteki po książkę historyczną, a ściągnąłem z półki nowości przeniesionych z innej biblioteki i tę. Zaczynałem nie bez wątpliwości ale szybko stopniały wobec sympatycznego młodzieńczego jej klimatu. Przygody bohaterów w poszukiwaniu miłości są przesympatyczne. Szczególnie ujmująca przyjaźń pary narratorów geja i jego przyjaciółki. Wiele zabawnych nieporozumień po części wynikających ze zwykłej ludzkiej życzliwości i przyjacielskich odruchów. Jest też trochę młodzieńczej naiwności i niewiedzy w tym jak poznawać innych ludzi. Ale z drugiej strony tak to wyłożone, że nawet naiwny czytelnik zorientuje się w czym tkwiły błędy bohaterów. Autorzy zaserwowali nam tu serię zagadek jak w dobrym kryminale. Do końca nie jesteśmy pewni kto jest kim, a ostateczne rozwiązanie jest sporym zaskoczeniem.
Jeśli ktoś ma obawy by sięgać po powieści o gejach to myślę, że tu nie znajdzie nic co by go "zgorszyło". Nie tylko dlatego, ale przede wszystkim ze względu na ogromne walory...

ali99 | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Świetna. Lata nie miałam do niej dostępu - przestałam być nastolatką. A mimo to zachwyciła mnie. Lekka, przyjemna, bardzo zabawna. Zakończenie bardzo nieoczekiwane. Książka na jedno popołudnie, nie tylko dla nastolatków.