Chłopak czy dziewczyna?

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Wydawnictwo: Znak
M or F?
literatura piękna

Marcus i Frannie mówią o sobie abliźnięta jednomózgowea i nie tylko dlatego, że każde z nich marzy o znalezieniu wymarzonego chłopaka. Są oryginalni, niezależni i doskonale się uzupełniają: Marcus jest gejem, ale to Frannie łatwiej mówić o jego orientacji, Frannie jest heteroseksualna, ale to Marcus lepiej potrafi prowadzić rozmowę na czacie, by zaintrygować chłopaka. Posuwa się jednak za daleko: zaczyna podszywać się pod Frannie, żeby rozmawiać sam na sam z jej wybrankiem i... zakochuje się po uszy. Chłopak czy dziewczynaa to klasyczna opowieść o miłości i o pomieszaniu tożsamości, niezwykle zabawna, pełna zwrotów akcji i inteligentnych dialogów. Jest wyjątkowa także z innego powodu homoseksualizm jednego z głównych bohaterów nie jest tu potraktowany jako problem jest po prostu elementem świata nastolatków.

Franny | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Bardzo wciągająca opowieść z niespodziewanym zakończeniem. Jestem pod wrażeniem bo zupełnie inaczej wyobrażałam ją sobie przed przeczytaniem. Mogę z czystym sumieniem polecić.

| 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Kolejna kretyńska historia o bogatych nastolatkach z rozbuchanym ego i libido. Tak amerykańskie, że porzygać się można. Gdzie są moje krople żołądkowe?

raug | 2017-06-17

Przesympatyczna książka, połknęłam w całości!

szarLotka | 2016-06-20
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Fajna, lekka, zabawna i przyjemna :)

Aleksander Krawczyk | 2015-08-22

Słodkie to to, przyjemnie się czytało za 'dzieciaka'

lolita | 2015-08-05
Na półkach: Przeczytane, Moje papierowe
Przeczytana: 22 sierpnia 2005

Podejrzewam, że gdybym przeczytała ją teraz, a nie parę lat temu, mogłaby otrzymać dużo niższą ocenę. Wina leżałaby przede wszystkim w języku: nie chodzi nawet o to, że jest prosty, tylko taki... młodzieżowy. Zbyt młodzieżowy. Ale za to łatwo się ją z tego powodu czyta.
Akcja jest "płytka" - chodzi o to, że nikt nie zagłębia się w trudne tematy, lecz porusza się w sprawach prostych i pozornie łatwych, takich do spotkania na co dzień czy minięcia na ulicy. Brak tu filozofii czy elementów psychologicznych, co czyni tę książkę dobrą lekturą w chwili, w której nie chcemy się zbytnio umysłowo wysilać.
Mimo młodzieżowego charakteru książka ta jest napisana w taki sposób, że zmusza do zastanowienia się nad swoim stosunkiem do osób homoseksualnych. Może właśnie w takim celu została napisana? Żeby ukazać temat od kuchni? I żeby zaznajomić z nim młodzież, która chętniej sięga po takie tytuły? Żeby sprawdzić, czy dany czytelnik jest tolerancyjny i na ile jest w stanie pozwolić do siebie...

Jędrek | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Wszedłem do biblioteki po książkę historyczną, a ściągnąłem z półki nowości przeniesionych z innej biblioteki i tę. Zaczynałem nie bez wątpliwości ale szybko stopniały wobec sympatycznego młodzieńczego jej klimatu. Przygody bohaterów w poszukiwaniu miłości są przesympatyczne. Szczególnie ujmująca przyjaźń pary narratorów geja i jego przyjaciółki. Wiele zabawnych nieporozumień po części wynikających ze zwykłej ludzkiej życzliwości i przyjacielskich odruchów. Jest też trochę młodzieńczej naiwności i niewiedzy w tym jak poznawać innych ludzi. Ale z drugiej strony tak to wyłożone, że nawet naiwny czytelnik zorientuje się w czym tkwiły błędy bohaterów. Autorzy zaserwowali nam tu serię zagadek jak w dobrym kryminale. Do końca nie jesteśmy pewni kto jest kim, a ostateczne rozwiązanie jest sporym zaskoczeniem.
Jeśli ktoś ma obawy by sięgać po powieści o gejach to myślę, że tu nie znajdzie nic co by go "zgorszyło". Nie tylko dlatego, ale przede wszystkim ze względu na ogromne walory...

House3320 | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

"Chłopak czy dziewczyna" to naprawdę naprawdę rewelacyjna powieść humorystyczna.Autorzy książki poruszają bardzo,poważne tematy tabu przestawiając je w bardzo humorystyczny i barwny sposób naprawdę można się pośmiać.W skrócie książka o przyjaźni akceptacji i o tym jak ważne jest by wspierać siebie nawzajem.Moim zdanie książka nie dla każdego przedziału wiekowego,ale dobrze by było gdyby owa książka lub podobna wpadła w ręce wielu ludziom.Może zmieniła by ich poglądy na niektóre sprawy."Chłopak czy dziewczyna to dla mnie bardzo wartościowa książka.Pozdrawiam :)

ali99 | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Świetna. Lata nie miałam do niej dostępu - przestałam być nastolatką. A mimo to zachwyciła mnie. Lekka, przyjemna, bardzo zabawna. Zakończenie bardzo nieoczekiwane. Książka na jedno popołudnie, nie tylko dla nastolatków.

-M-R- | 2013-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Bardzo przyjemna, obyczajowa pozycja dla osób szukających rozrywki. Niewymagającej, ale i nie ogłupiającej. Co mnie szczególnie urzekło, to postać kobieca (no, może bardziej - dziewczęca), która nie jest totalną niemotą. (Denerwuje mnie motyw dziewczyny - ofiary losu.)

Polecam!