Cywil w Berlinie

Wydawnictwo: Sic!
historyczna

Zbiór fascynujących reportaży z Trzeciej Rzeszy. Antoni hrabia Sobański, specjalny wysłannik Wiadomości Literackich , po zwycięstwie wyborczym nazistów jeździł tam kilkakrotnie, by na miejscu przekonać się, jak narodowy socjalizm zmienia życie Niemców. Tożsamość narratora-spektatora jest tu wyraźnie określona Sobański w Niemczech to cywil w koszarach, zdeklarowany liberał w kraju, w którym jednostka ma służyć państwu, miłośnik kultury europejskiej w zdziczałym świecie nacjonalistycznego kiczu. Jest m.in. naocznym świadkiem słynnego palenia książek, uczestniczy w Parteitagu w Norymberdze, ze zgrozą przysłuchuje się konferencji prasowej Juliusa Streichera uczciwego psychopaty. Wiele uwagi poświęca kwestii żydowskiej i planowej polityce terroru. Interesują go zarówno gospodarka, religia, polityczne represje, status prasy i opozycji, jak i fasony mundurów, nastroje społeczne, życie nocne, moda, wygląd ulicy, położenie mniejszości seksualnych. Część reportaży Sobańskiego została wydana w 1934 roku nakładem wydawnictwa Rój , pozostałe ukazały się w Wiadomościach Literackich z lat 1934 i 1936.

Dociekliwy_Kotek | 2016-09-20
Przeczytana: sierpień 2016

Jak wygląda totalitaryzm wszyscy wiemy - terror, inwigilacja, niesprawiedliwość, ludzka krzywda, zbrodnie polityczne. Wszyscy wiemy, jak wyglądał brunatny niemiecki nazizm. Co ciekawe, trudno uchwycić jego "twarz", bo nawet na propagandowych filmach widać zwykle masę ludzką, a nie twarze jednostek, i tych gorąco popierających reżim, i tych, którzy raczej z przestrachem odwracali głowę albo spuszczali wzrok. W naturalny sposób rodzi się pytanie, czy w ogóle tacy byli, czy ktoś z "przeciętnych Niemców" głowę odwracał, wzrok spuszczał, nie zgadzał się, protestował, zwyczajnie po ludzku - wstydził.
O tych właśnie ludziach traktują reportaże Sobańskiego. O tych, którzy ze wstydem pytali, co naprawdę się o nich mówi i myśli w Europie i o tych, którzy przystawali do nazistowskich bojówek bo... dawali tam mundur oraz wypłacali dietę. O tym właśnie pisze Sobański - o ludziach, o cieniach ich małych żywotów, w których powoli zawiązywała się wojenna zawierucha. I o tak zwanej dziejowej...

Variola Vera | 2016-06-02
Przeczytana: 30 maja 2016

Pozycja naprawdę warta uwagi.

I z punktu widzenia zawartych w niej treści (jeżeli z trudem przychodzi nam przyswajanie faktów zawartych w podręcznikach historii i książkach popularnonaukowych, a mimo tego jesteśmy ciekawi tego, jakim cudem nazizm zawładnął umysłami tak wielu ludzi i jak mogło dojść do wybuchy II wojny światowej, to musimy, musimy przeczytać "Cywila w Berlinie"!) i języka, jakim Sobański się posługuje.

To jest język tak bardzo mało anachroniczny, że często nie dowierza się, że reportaże autora powstały tyle lat temu.

W warstwie treści - studium terroru, narodzin propagandy i krytyczna (aczkolwiek krytyki jako takiej tu nie znajdziemy - od ocen autor bardzo stroni, on tylko przedstawia fakty takimi, jakie są, podobnie jak i opinie osób, z którymi przebywa) ocena rewolucji. Ze świetną analizą wysokości ceny, jaką płaci się za wiarę w to, że jakikolwiek rząd rozwiąże problemy jednostki.

P.S. Biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną w Polsce lektura "Cywila...

Sobański jest jak Stig Dagerman ze swoimi genialnymi reportażami z podróży po Niemczech "Niemiecka jesień" - podobna wrażliwość i mądrość. Z tą różnicą, że pierwszy opisywał Niemcy z przed (II wojny światowej), a drugi po (II wojnie światowej). To porównanie "przed" i "po" gwarantuje chyba najbardziej wnikliwe zrozumienie istoty Trzeciej Rzeszy.

W "Cywilu" pojawia się oczywiście kultowy (dla mnie) reportaż z palenia przez nazistów książek w Berlinie (zamieszczony także w Antologii polskiego reportażu Mariusza Szczygła). Scena gdy hitlerowska młodzież, jadąca na ciężarówkach załadowanych książkami, które za chwilę ze śpiewem na ustach i radosnym podnieceniu spali na stosie, wydłubująca jednocześnie co lepsze książko-kąski, coby je, po przemyceniu za pazuchą, skonsumować w pieleszach domowych, na zawsze pozostanie w mej pamięci.

Kowalikowy | 2013-08-28

"Sobański to jeden z najbardziej interesujących ludzi w Warszawie, zwykł mawiać przedwojenny konsul brytyjski Frank Savery"[1]. Nie sposób się nie zgodzić z tym poglądem, hrabia Sobański był barwną postacią – należał do środowiska inteligencji polskiej, współpracował z "Wiadomościami Literackimi", był korespondentem "The Times" i BBC, znała go cała inteligencja Warszawska, był bliskim przyjacielem Iwaszkiewicza, Słonimskiego i Wierzyńskiego. Jego nazwisko pojawia się w wielu wspomnieniach, np. Miłosza, Gombrowicza czy Janty-Połczyńskiego.

Hrabia Sobański dbał o to, aby być z wszelkimi wiadomościami na bieżąco. Nie znosił sytuacji, gdy w towarzystwie był podejmowany jakiś temat, a on nie posiadał wiedzy lub informacji, dzięki którym mógłby brać udział w rozmowie. Zawsze pod ręką miał krajowe i zagraniczne dzienniki – aby być ze wszystkim na bieżąco.

"Cywil w Berlinie" jest zbiorem reportaży powstałych dla "Wiadomości Literackich" w latach 1933-1934. Na samym wstępie autor...

PawełSobczak | 2016-04-20
acquiesce21 | 2016-03-25