Rok 1944. Dziesięć uderzeń Stalina.

Okładka książki Rok 1944. Dziesięć uderzeń Stalina. Władimir Bieszanow
Okładka książki Rok 1944. Dziesięć uderzeń Stalina.
Władimir Bieszanow Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
powieść historyczna
Bellona
2012-01-01
2012-01-01
9788311120310
Witold Stefanowicz

Bardzo dobra pozycja pozwalająca zrozumieć nam piekło frontu wschodniego ( rosyjskie straty robią wrażenie ). Książka zawiera dużo danych czy relacji poszczególnych aktorów tego teatru działań wojennych. Wśród dziesięciu operacji roku 1944 znajdziemy też takie, które mogą być słabiej znane polskiemu czytelnikowi.
Narracja nie ma może gawędziarskiego stylu jak u Wiktora Suworowa, ale jest przystępna nawet dla czytelników nie obytych w historii wojskowości.
Najważniejsze, że książka rosyjskiego autora ( zawodowego oficera ) jest obiektywna i nie ma w sobie żadnej stronniczości.

Narracja nie ma może gawędziarskiego stylu jak u Wiktora...

Doskonale napisana książka i zawiera dokładnie to co jest zawarte w tytule, czyli opis 10 operacji wojskowych przeprowadzonych w 1944r. Podkreślić należy , że książka jest napisana w sposób zrównoważony czyli zawiera mnóstwo danych i informacji podanych w odpowiedniej proporcji do narracji, opisów walk, relacji uczestników itd. Sprawia to, że książkę czyta się bardzo płynnie i przyjemnie.
Jedyny ale poważny mankament to kompletny brak map. Nie chcę marudzić ale obniża to jakość książki i przyjemność czytania.
Bo o ile zazwyczaj orientujemy się gdzie leży Moskwa, Kijów czy Kursk to gdzie leży urwaniłowka , hrapowka czy inny żłobin raczej nie mamy pojęcia. Sęk w tym , że w treści padają nazwy małych miast i miasteczek które dla ofensywy mają kluczowe znaczenie i bez dobrej mapy nie możemy czytać ze zrozumieniem , po prostu tracimy orientację. Dlatego mapa powinna być na całą stronę /albo lepiej dwie/ na początku każdego rozdziału a tego niestety nie ma.
Za treść, przejrzystość i sposób narracji dziesiątka z plusem , ze względu na brak map jedynie 9 gwiazdek.

Kolejna dobra książka tego autora. Bez takich książek nie da się zrozumieć tego co działo się na froncie wschodnim.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Druga Wojna Światowa
  • II wojna - ogółem
  • Front wschodni 1941 - 1945
  • Posiadam / I i II Wojna Światowa, okres MW
  • Komuna
  • 1

Dodaj cytat z książki Rok 1944. Dziesięć uderzeń Stalina.