Z jak Zachariasz

Rafał Lisowski
dystopia teen

Warto.

Warto.

Ta książka irytowała mnie niemal cały czas. Zapowiadała się dobrze, ale od choroby P. Loomisa książka bardzo zaczęła mnie nudzić, ponieważ wszystko było powtarzającym się schematem. Następnie dość 'ciekawy' wątek fałszywości wyżej wspomnianego bohatera - wszystko było bardzo płytkie i nużące. Bezsensowność tej książki kompletnie mnie rozłożyła. Fakt, że P. Loomis chciał skrzywdzić osobę, która dosłownie go wyręczała, a sam nic nie musiał robić jest idiotyczny. Reakcje i myśli głównej bohaterki dosłownie żałosne i bardzo dziecinne. Niby 16-latka była ogarnięta i zaradna, a z drugiej strony naiwna do samego końca. Koniec książki również fatalny. Zabija psa, zamiast P. Loomisa po to, aby i tak później prawie zginąć z jego winy. Nie wspomnę już o tym jak idiotycznie uniknęła śmierci - żaden chory psychicznie, chcący kogoś zabić człowiek nie odpuściłby tego po kilku słowach. Wszystko jest naciągane i kompletnie nierealistyczne. Mam tyle myśli i wściekłości w sobie, że sama się gubię w tym co piszę, ale podsumowując - rozczarowująca książka.

Bardzo fajnie i lekko napisana książka. Przeczytałam ją praktycznie w jeden wieczór. Brakuje trochę dłuższego rozwinięcia.

Książka postapo jak wiele innych. Niestety spodziewałam się czegoś innego, bo opis z tyłu okładki zapowiadał się ciekawie. Wyszedł niestety z tego średni thriller w świecie postapo. Do tego niedojrzała jak na swój wiek bohaterka... Dałam 6 gwiazdek, bo nie nie wynudziłam się. Czytałam już jednak wiele lepszych młodzieżowych postapo i ta nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia.

Zaczyna się dobrze ale akcja w pewnym momencie zatacza błędne koło. Post-apo nie rozwinięte w pełni.

Ksiazke pozyczylem od brata, ktory jest fanem ksiazek o tematyce konca i upadku ludzkosci. Ja zresztą tez, stad decyzja by siegnac po ten tytul, mimo ze obilo mi sie o uszy, ze jest to ksiazka dla mlodziezy.
Nie zawiodlem sie. Oczywiście spodziewalem sie czegos innego, bo kataklizm i upadek ludzkosci stanowia tu zaledwie tlo i pozwalaja na takie a nie inne uksztaltowanie historii. Choc rownie dobrze calosc moglaby sie rozgrywac, nie przymierzajac na bezludnej wyspie. Nie byloby roznicy.
Niemniej historia wciagnela mnie, by poprzez lekko nuzacy srodek, doprowadzic do koncowej, duzo ciekawszej czesci. Na plus trzeba zaliczyc dosc niepokojacy, napiety klimat w jakim tocza sie wydarzenia, zwlaszcza w drugiej czesci opowiesci.
Ksiazka nie powala ani pieknym jezykiem, ani tym bardziej wyszukanymi i lotnymi dialogami, jest to po prostu lekka, ciekawa historia. Moze dlatego, ze napisana jest w formie pamietnika nastoletniej bohaterki ;)
Na miano powieści, co dumnie widnieje na odwrocie ksiazki, raczej nie zasługuje, ale czas spedzony przy niej na pewno zalicze na plus.

Taka sobie. W sumie nie wiem co w niej takiego "nastolatkowego" oprócz bohaterki w wieku nastoletnim. No i rozmiaru - bardziej jako długie opowiadanie niż krótką powieść bym zakwalifikowała. Ale ogólnie pomysł fajny - może jako seria byłoby ciekawe.

O "Z jak Zachariasz" nie mogę napisać jak o typowym post apokaliptycznym dziele a to z prostego powodu..mimo ze autor kreuje świat po wojnie to akcja powieści rozgrywa się na małym terenie nietkniętym pożogą zatem wszelkie opisy ruiny i trupów odpadają.
Wydaje mi się ze w powieści ważniejsze są relacje międzyludzkie,autor w świetny sposób przedstawia dwulicowość i brak moralności pewnej osoby :)
Warto wspomnieć również o samym stylu książki-napisana jest w formie pamiętnika głównej bohaterki-kilkunastoletniej Ann,co dodaje tylko wiarogodności historii i pozwala w pewien sposób zżyć się z bohaterką.

Naprawdę dobra, oj tam bardzo dobra pozycja (w przeciwieństwie do filmu...God Please Kill Me Now!!!) Posapokaliptyczny klimat ale nie taki typowo Falloutowy lub bunkrowo-podziemny al'a Metro 2033. Jest naprawdę dobrze wszystko w tej książce zbalansowane. Ciekawa , trochę naiwna bohaterka żyjąca w azylu "świata ocalonego"...i potem pojawia się ktoś. Nie no co ja będę pisał..trzeba przeczytać. :)

Nie umęczyłam do końca. Zapowiadało się fajnie, ale rozwój wydarzeń jak na grzybobraniu nie zmotywował mnie do dalszego czytania. W polowie zrezygnowałam.

• 💀 Post-apo ☠ Dystopia 👽 Antyutopia☈ SF📡Fantasy🎇

Dodaj cytat z książki Z jak Zachariasz