Czerwony Smok

Tłumaczenie: Andrzej Marecki
Cykl: Hannibal Lecter (tom 1)
Wydawnictwo: Amber
Red Dragon
8370820743
violabu

Były pracownik FBI Will Graham, znany ze swoich sukcesów w tropieniu seryjnych morderców, powraca do czynnej służby, aby dopomóc policji schwytać maniakalnego zabójcę kilku rodzin. Tymczasem tajemniczy zbrodniarz, pewny swojej bezkarności, wysyła prowadzącym śledztwo listy podpisane "Czerwony smok".

źródło opisu: Amber, 1990

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

W związku z długo oczekiwanym urlopem i nadmiarem wolnego czasu na czytanie (żartuję, nic takiego u mnie nie występuje :P) postanowiłam ponownie spotkać się z moim ulubionym psychopatą, Hannibalem Lecterem.

"Czerwony smok" to druga książka autora, którą miałam przyjemność przeczytać. Pierwszą było oczywiście fenomenalne "Milczenie owiec". Nie ukrywam, że głównym powodem, dla którego sięgnęłam po tę książkę była mroczna postać doktora Hannibala Lectera. To jedna z moich ulubionych postaci w literaturze, a przyczyniło się do tej oceny również ogromne wrażenie, jakie wywarła na mnie gra Hopkinsa w ekranizacji "Milczenia owiec", jak dla mnie majstersztyk.

Można przypuszczać, że skoro liczyłam tylko na Lectera, to rozczaruje mnie jego dość ograniczony udział w sprawie. Na szczęście wcale nie było tak źle. Autor miał bardzo dobry pomysł na postać psychopatycznego mordercy Francisa Dolarhyde'a. Od początku wiemy kim jest, czym się zajmuje, ale z każdą stroną dowiadujemy się coraz...

Gosia | 2018-04-07
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Zło od zawsze ludzi fascynowało, a w powieści Thomasa Harrisa jest go pod dostatkiem.
Seryjny morderca, zabił w makabrycznych okolicznościach dwie rodziny.
o psychopata, więc tym trudniej go znaleźć, bo działa metodycznie, ciężko znaleźć powiązania, a zbrodnie są okrutne. Opóźnienia w ujęciu sprawcy prowadzą do paniki wśród ludności w razie przecieków.
Powieści Harrisa większość osób zna z ekranizacji. Ja nie oglądałam filmów,
a na książki dopiero teraz przyszła pora.
"Czerwony smok" to początek serii, w której słynny Hannibal Lecter pojawia się po raz pierwszy, chociaż na razie tylko jako wątek w tle. Mimo wszystko już można poczuć siłę jego oddziaływania.
Wśród wielu thrillerów ta książka na pewno się wyróżnia, a jest to zasługa głównie postaci. Sama akcja jest momentami bardzo brutalna, a czasem wręcz makabryczna. Da się jednak przeczytać. Trochę dziwiły mnie niektóre przeskoki w fabule.
Warstwa psychologiczna rewelacyjna. Powolne rozgryzanie się psychiki mordercy, motywów...

hanterkaa | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Jest to moje pierwsze spotkanie z prozą Thomasa Harrisa."Czerwony smok" to książka będąca początkiem historii o Hanibalu Lecterze,który w tym przypadku jest jedynie postacią poboczną a wodzi prym inny seryjny morderca,który każe tytułować się Czerwonym Smokiem.Pierwszy tom trzyma dość równe powolne tempo od samego początku i przyśpiesza dopiero w finale.A takie ułożenie fabuły,że znamy tożsamość mordercy już w połowie i poznajemy jego historię,jak najbardziej mi odpowiada. "Czerwony smok" okazał się bardzo interesującym, intrygującym i przerażającym początkiem serii.

Marago | 2016-03-21
Przeczytana: 21 marca 2016

"Czerwony smok" Thomasa Harrisa to kawał dobrego psychologiczno-kryminalnego thrillera. Książka świetnie napisana, bohaterowie doskonale wykreowani, wartkie dialogi, szybko posuwająca się i niejednokrotnie zaskakująca akcja, umożliwiły mi zarwanie nocy. Za co autorowi dziękuję.

W tomie tym po raz pierwszy spotykamy się z postacią Hannibala Lectera,
którego większość z nas zna chociażby z ekranizacji oskarowego "Milczenia owiec" i wyśmienitej roli Anthony'ego Hopkinsa. Tutaj działa na drugim planie, chociaż jest nie mniej ważny. Głównych bohaterów mamy dwóch: mrocznego i intrygującego, psychopatycznego seryjnego mordercę Francisa Dolarhyde'a oraz tropiącego go profilera FBI - Willa Grahama.

Ostrzegam, że akcja powieści trzyma w napięciu.

Wielbicielom mocnych wrażeń i dobrej książki - polecam.

Sargento_Garcia | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Świetnie napisana kontynuacja historii z Hannibalem Lecterem - tym razem niestety tylko w tle. Harris rewelacyjnie poprowadził akcję perfekcyjnie budując napięcie i przedstawiając bohaterów.
Autor w charakterystyczny dla siebie sposób prowadzi czytelnika po zawiłych i niejednokrotnie ciemnych i mrocznych zaułkach ludzkiej psychiki pokazując jak epizody z przeszłości może zdominować teraźniejszość naszą i całego otoczenia.

Gorąco polecam!

Ps. Warto zacząć od przeczytania książki "Hannibal. Początek"

Karol | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Nie ukrywam że podchodziłem do tej książki ze sporymi oczekiwaniami i czuję się trochę rozczarowany. Nie mam wiele do zarzucenia autorowi - przedstawił nam ciekawą historię, akcja toczyła się bardzo szybko, stworzył świetną postać zabójcy, zabrakło mi jednak głównego bohatera. Nie wiemy wiele o Willu, wstawki z jego życia prywatnego są raczej przerywnikami, sama jego postać jest dosyć miałka i ciężko tak naprawdę przejmować się jego losami. Osobiście dużo mocniej kibicowałem Francisowi w jego pojedynku z Czerwonym Smokiem niż Grahamowi i reszcie FBI. Drugim problemem jest fakt że książka jest po prostu za krótka na tak dobrą i obiecującą fabułę. Pomimo tego jednak czytanie na pewno dostarczy czytelnikom sporo rozrywki, dobra historia, szybka akcja, ciężko się oderwać gdy już się zacznie.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Smok ciebie pragnie”

Will Graham - były pracownik FBI – zostaje poproszony o pomoc w sprawie przeciwko Szczerbatej Lali (inaczej: Czerwony Smok). Ma mało czasu, gdyż następne zabójstwo odbędzie się w pełnie księżyca. Morderca jest inteligentny i nie pozostawia po sobie żadnych śladów (przynajmniej tak mu się wydaje). Nagrywa swoje ofiary dla późniejszego podniecania się przy tym, a z zabitych wcześniej osób układa sobie widownię.
Graham dzięki wcześniejszym powodzeniom odnajduje kolejne cząstki układanki, za to Francis Dolarhye przemienia się w Czerwonego Smoka. Kontaktuje się również ze swoim idolem - Hannibalem Lecterem, a odkrycie tego pozostawi po sobie ofiarę...
Dalsze opowiedzenie losów bohaterów zepsułoby wam lekturę, więc na tym etapie zamilknę...

„Czerwony Smok” bardzo mnie wciągnął. To fascynująca lektura na ostatnie dni roku. Polecam!
PS. To już moja ostatnia książka i recenzja w roku 2014! Bardzo Wam dziękuję, że jesteście nadal ze mną i czytacie moje wypociny....

Kiwi_Agnik | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Psychodeliczna książka nie trafiła w mój gust, bywały momenty, że fabuła mnie wciągała, jednakże były to właśnie, tylko momenty.
Akcja ciągnęła się bez akcji.
Wedle mojej opinii powieść jest po prostu za krótka.
Na korzyść całości wypada dobry, barwny język i zarys postaci Lectera.

Jednakże ogólnie rzecz biorąc.
Zawiodłam się na Czerwonym Smoku.

michall_1985 | 2018-04-07
Przeczytana: kwiecień 2018

Will Graham,agent FBI,który kiedyś padł ofiarą Hannibala Lectera wraca do pracy w Agencji,aby stawic czoła szaleńcowi,którego media nazywają Pięknym Ząbkiem,chociaż on sam woli byc nazywany Czerwonym Smokiem.
Will ma umiejetnosc wczuwania się w psychikę szaleńców,tak udało mu się złapac Lectera i jego dawni współpracownicy są przekonani,że ten talent pozwoli mu wykryc Smoka.Agent musi postawic na szali życie swoje oraz swoich bliskich.

Ogólnie książka nie jest tak wspaniała,jak się wydaje z opisu na okładce.Akcja raczej rozwija się wolno,niby są 2 morderstwa,niby jest szaleniec i genialny agent na jego tropie.Ale napięcie opada w momencie,kiedy autor wplata inne wątki,a śledztwo toczy się z boku i w zasadzie znikąd znajduje się rozwiązanie.
Zdarzają się też momenty niepotrzebne,jak opisy wspomnień Willa.A rola Lectera jest w zasadzie ograniczona do kilku epizodów.Wiele pozostawia również do życzenia tłumaczenie.

W sumie daję 6 gwiazdek za te mankamenty oraz dziwne...

Bastard | 2014-12-09
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

8/10 – REWELACYJNY

Schwytanie Hannibala Lectera – jednego z najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców, zakończyło świetnie rozwijającą się karierę Willa Grahama w FBI. Graham, który ledwo co przeżył konfrontację z zabójcą-kanibalem, na własną prośbę odszedł ze służby i teraz próbuje prowadzić normalne życie z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Trzy lata po tych wydarzeniach inny psychopatyczny morderca, ochrzczony przez Policję Zębową Wróżką, w ciągu jednego miesiąca dokonuje brutalnych zabójstw dwóch rodzin. Prowadzący dochodzenie w tej sprawie agent Jack Crawford prosi o pomoc w śledztwie Willa Grahama, uważanego za najlepszego specjalistę w tropieniu seryjnych morderców. Ten szybko dochodzi do wniosku, że Zębowa Wróżka nie jest zwyczajnym psychopatą i żeby go schwytać trzeba sięgnąć po niekonwencjonalne metody. W tym celu postanawia udać się do szpitala psychiatrycznego, w którym przebywa Hannibal Lecter - jedyny człowiek, jaki może mu pomóc trafić na trop...