Gwiazda. Polski Lot do stratosfery 1938 rok

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Myśl zorganizowania lotu do stratosfery nurtowała polskich aeronautów. Dzieło zbudowania balonu stratosferycznego GWIAZDA POLSKI podjęli pod koniec 1936 r. Animatorem poczynań był mjr pil. inż. Stanisław Mazurek, kierownik Wojskowej Wytwórni Balonów i Spadochronów. Wkrótce zyskał poparcie przedstawicieli świata nauki, przemysłowców i działaczy społecznych. Z pieniędzy pozyskanych ze składek społeczeństwa, Polonii USA, sprzedaży znaczków okolicznościowych zbudowano balon największy, jaki kiedykolwiek powstał. Był to gigant o wysokości 120 m i objętości 124 800 m sześciennych. Nigdy jednak nie zdołał zajaśnieć na stratosferycznym niebie. Po pierwszej nieudanej z powodu warunków atmosferycznych próbie w 1938 r. drugą planowano na 1939 r. Niestety, w tym roku GWIAZDA POLSKI nie mogła już wzlecieć, jej blask zgasł w huku artylerii ostrzeliwującej Warszawę.