Stworzenie czy ewolucja?

Wydawnictwo: Fronda
6,93 (14 ocen i 7 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
1
8
2
7
2
6
2
5
1
4
2
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788364095153
liczba stron
264
język
polski

Czy człowiek pochodzi od małpy? Czy nauka i Pismo Święte zgadzają się w kwestii powstania życia? Czy Ewa powstała z żebra Adama? Kreacjoniści - radykalni tradycjonaliści, czy wrogowie Kościoła? Dlaczego nauka o ewolucji wywołuje tyle emocji? Czy Darwin odpowiada za obozy śmierci? BÓG, CZY DARWIN? Wybór nie ogranicza się wyłącznie do jednej z tych dwóch możliwości. Autorzy prowadzą czytelnika...

Czy człowiek pochodzi od małpy? Czy nauka i Pismo Święte zgadzają się w kwestii powstania życia? Czy Ewa powstała z żebra Adama? Kreacjoniści - radykalni tradycjonaliści, czy wrogowie Kościoła? Dlaczego nauka o ewolucji wywołuje tyle emocji? Czy Darwin odpowiada za obozy śmierci? BÓG, CZY DARWIN? Wybór nie ogranicza się wyłącznie do jednej z tych dwóch możliwości. Autorzy prowadzą czytelnika ku ekscytującym poszukiwaniom w obrębie relacji pomiędzy STWORZENIEM A EWOLUCJĄ. Także - pomiędzy WIARĄ I NAUKĄ. Postulują odnowę całej koncepcji nauki o Stworzeniu. Zbyt bowiem często zarówno niewierzący, jak i katolicy przedstawiają ją jako KONFLIKT. Bezmyślnych i głuchych na wszelkie argumenty fundamentalistów katolickich z jednej strony i odważnych naukowców oraz teologów z drugiej. Ci ostatni wypracowali rzekomo wspaniałą syntezę pomiędzy interpretacjami Księgi Rodzaju a neodarwinizmem. Odnowa katolickiej nauki o Stworzeniu nie może się jednak oprzeć na żadnym z tych uproszczonych rozwiązań. Wartościowa synteza pomiędzy nimi a nauką zakłada bowiem wierność oczywistemu i dosłownemu zamysłowi Księgi Rodzaju, a jednocześnie obiektywne spojrzenie na dane naukowe. W 1950 roku zaledwie jedna myśl z encykliki papieża Piusa XII Humani generis - jedno zdanie mówiące o możliwości ewolucji "żywej materii" - doprowadziły do jednej z największych zmian w historii nauczania katolickiego (z Wprowadzenia).

 

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/stworzenie-czy-ewolucja

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/stworzenie-czy-ewolucja

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 201
Mairon | 2017-12-17
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Właściwie to nie jestem zbyt zainteresowany tematem. Kiedy sobie pomyślę, co by było gdyby po śmierci powiedziano mi, że teoria ewolucji, czy też teistyczny ewolucjonizm, jest prawdą, lub odwrotnie, że Bóg stworzył gatunki a ewolucja dokonuje się jedynie w obrębie rodzajów, co jest zbieżne z teorią Inteligentnego Projektu (IP). To szczerze mówiąc nie miałoby to dla mnie większego znaczenia.

Tak czy inaczej powszechna akceptacja teorii ewolucji przez teologów i kler, nie jest zjawiskiem pozytywnym, zwłaszcza jeśli wersje alternatywne są odrzucane bez uprzedniego zbadania ich (wielu nie wie że kreacjonizm jest koncepcją teologiczną, a nie teorią naukową, którą jest IP o którym większość nawet nie słyszało).
Jeśli ktokolwiek zamierza w dzisiejszych czasach ujawniać swoją wiarę poza domem i kościołem, prawdopodobnie zostanie skonfrontowany z kwestią powstania życia. Ja po przeczytaniu nie czuję się znawcą, ale poznałem informacje które są więcej niż wystarczające aby obronić się przed atakiem pospolitego ewolucjonisty, a jeśli natrafię na znawcę, to i tak nie będzie on wstanie zbić moich argumentów w przekonujący sposób tak po prostu, na ławce w szkle, czy przy spotkaniu na ulicy. Będzie do tego musiał pokazać określone badania itp. a wtedy zapewne i ja będę miał dostęp do szerokiego zasobu apologetycznego. Nie trzeba długo rozumować aby dojść do wniosku że prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest nadzwyczaj małe.

Tak czy inaczej, dopóki nie zajdzie potrzeba, dam sobie spokój z ewolucją. Każdy chrześcijanin powinien posiadać choć szczątkową wiedzę z tego tematu, ta książka ją zapewnia.

Należy jednak pamiętać że jest jeszcze jeden element doktryny chrześcijańskiej niezwykle często atakowany, lecz ataki na niego odnoszą bardziej ukryty skutek. Tym elementem jest Eucharystia. Wielu katolików nie potrafi uzasadnić swojej wiary w tym temacie. Zamiast przyznać się uczciwie do niewiedzy, większość z nich uważa się za katolików przyjmując podejście protestanckie.
Ewolucja stoi w pierwszym szeregu pośród sporów zewnętrznych Kościoła, natomiast analogicznym sporem wewnętrznym jest eucharystia.
Ci którzy zderzą się z teorią ewolucji dobrze przygotowani, mogą ze zdumieniem odkryć że są całkowicie bezbronni co do właśnie Eucharystii.
Piszę to jako przestrogę dla przygotowujących się do obrony wiary.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Burza uczuć

Kathie DeNosky - "Tornado"/"Whirlwind" Kathie + Josh Kristi Gold - "Huragan"/"Upsurge" Marissa + Greg Laura...

zgłoś błąd zgłoś błąd