młoda_pisarka

NOWY GŁOS W PROZIE POLSKIEJ To współczesna powieść obyczajowa, przy której wzruszą się córki, matki i babcie. Wciągająca jak filmowa historia, przejmująco napisana, psychologicznie przekonywująca opowieść o szesnastoletniej Majce, o jej wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu, o pierwszej miłości, o dorastaniu do miłości, także fizycznej; o lękach i niepewności, o radzeniu sobie z...

NOWY GŁOS W PROZIE POLSKIEJ

Wciągająca jak filmowa historia, przejmująco napisana, psychologicznie przekonywująca opowieść o szesnastoletniej Majce, o jej wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu, o pierwszej miłości, o dorastaniu do miłości, także fizycznej; o lękach i niepewności, o radzeniu sobie z demonami przeszłości (traumatyczne doświadczenia samobójstwa rodzeństwa) i niełatwą „dorosłą” teraźniejszością (depresja rodziców, niechciana ciąża), o odpowiedzialności, popełnianiu błędów i ich mozolnym naprawianiu. O wielkiej pozytywnej sile i energii, jakie drzemią w młodości, o tym, że „nie ma takiego dołka, z którego nie można by się wygrzebać”, że trzeba uwierzyć w siebie i w drugiego, bo to pomaga poskładać rozpadający się świat.

OD CZASÓW TERAKOWSKIEJ NIE BYŁO TAK MOCNEJ, PRAWDZIWEJ KSIĄŻKI O MŁODZIEŻY, JEJ ŚWIECIE, JEJ LĘKACH I TĘSKNOTACH.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

geena | 2014-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2014

Macie czasami tak, że przekręcając ostatnią stronę, chcielibyście przeczytać tę samą książkę jeszcze raz, a później jeszcze i jeszcze? Że żałujecie, że się skończyła, a zarazem uważacie, że jej zakończenie było tak i d e a l n e, że nie chcecie, by skończyła się inaczej? Może brzmi to trochę niejasno, wybaczcie, ale tak to jest, gdy pisze się recenzję zaraz po skończeniu książki :) Wtedy, gdy emocje są tak żywe, że nie sposób nad nimi zapanować. Nie mam pojęcia od czego mam zacząć... Tak wiele chciałabym Wam napisać, tak zachęcić do przeczytania, że aż brakuje mi słów. Mi, tej której się wydaje, że potrafi opisać wszystko, teraz zwyczajnie brakuje słów - tak, myślę, że to samo w sobie, powinno być już zupełną rekomendacją.

"Zabłądziłam" to opowieść o stracie i samotności. O traumie i o smutku tak wielkim, że aż zagłuszającym. Ale też o miłości. O przyjemności dotyku, o bliskości i o sztuce bycia kochanym. O pokonywaniu strachu i odczuwaniu prawa do szczęścia. To jedna z tych...

miki24gr | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Bardzo ładna powieść o nastolatkach, ale nie dla nastolatków, lub nie tylko dla nich. Porusza problematykę trudnych wyborów decydujących o całym życiu. Książka jest fajnie napisana, fabuła wciąga tak bardzo, że trzeba skończyć ją jak najszybciej. Gorąco polecam nastolatkom i rodzicom!!

Kiwi_Agnik | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Książka bardzo życiowa, bijąca autentyzmem, ale przy tym banalna, infantylna, przewidywalna i nijaka.

Zawiodłam się.
Doprawdy nie wiem dlaczego nie potrafię dojrzeć w tej książce głębi.
Może wybrałam "zły czas", być może pozycja Pani Olejnik nie trafiła w mój gust, albo zwyczajnie miałam zbyt wygórowane oczekiwania.

Pokrecona | 2014-05-12
Przeczytana: 11 maja 2014

Książka wspaniała!!
Wywarła na mnie ogromne wrażenie. Emocje szarpały serce i myśli.
Nie potrafiłam oderwać się od historii Majki i Alka, ponieważ cała byłam z nimi. Przeżywałam ich szczęścia i kłopoty.
To historia nastolatków upartych, z przeżytymi traumami w dzieciństwie. Jak bardzo wpływ szoku i wspomnień z wczesnych lat ma konsekwencje w dalszym życiu wiedzą Ci, którzy podnieśli się z koszmaru.
Tą książkę powinna przeczytać młodzież jak i rodzice, by uświadomić sobie jak czasami nieświadomie ranimy czy też nawet kaleczymy dzieci.

Polecam!

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

„Zabłądziłam” było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Pani Agnieszki Olejnik i śmiało mogę przyznać, iż było ono bardzo udane.

Poznajemy nastoletnią Majkę, która po samobójczej śmierci siostry Kai zmaga się nie tylko z rozpaczą i poczuciem straty lecz także z trwającą od kilku lat depresją matki oraz kompletną bezradnością wobec zaistniej sytuacji ojca.

Jedyną odskocznią dla Majki są szkolne treningi koszykówki, która jest jej jedyną radością i motywacją. Oprócz ludzi spotykanych na treningach i kumpla Mateusza zwanego Pegazem nie ma właściwie żadnych przyjaciół…
W tym samym czasie w szkole, do której uczęszcza nasza bohaterka pojawia się również bardzo przystojny, tajemniczy i wyglądający na mocno zbuntowanego Alek…

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak potoczą się losy dwojga nie mających łatwego życia nastolatków zapraszam Was do lektury niniejszej powieści.

Jest to historia...

Madi | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014

Po raz kolejny nie sprawdziłam opinii na LC przed wypożyczeniem książki i po raz kolejny dostałam w "łapki"powieść młodzieżową.
Jednak tym razem nie narzekam ,bo powieść bardzo mnie wciągnęła(no może nie od początku) i bardzo mi się podobała.
Jestem pod dużym WRAŻENIEM.
Książka jest bardzo realistyczna,porusza skomplikowane tematy i trudne życiowe wybory .
Jest bardzo emocjonalna-raz czujemy smutek,wspólczucie,raz irytację nad głupotą,a innym razem wzruszenie ze szczęścia.
Choć daleko mi do nastolatki razem z Majką poruszałam się po jej świecie ,przeżywałam wszystko tak jak ona .
Dziękuję więc Pani Olejnik za to,że przez moment mogłam poczuć się nastolatką ,że wróciły wspomnienia sprzed lat z podobnymi problemami.
Daję też duże brawa dla autorki,że w tak umiejętny sposób potrafiła się wcielić w rolę nastolatki.
Dla mnie SUPER!

kosmopolka | 2014-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Dziś kupione, dziś przeczytane i... ufff! Niełatwo pisać na gorąco, bo to książka, która budzi takie emocje, że...
Zazdroszczę tym, którzy mają tę lekturę jeszcze przed sobą. Ja chyba muszę ochłonąć, odczekać i przeczytać jeszcze raz.
I nawet nie umiem wyjaśnić, co takiego jest w tej książce. Bo jak się zastanawiam, to historia jest niesamowicie prosta, żadnych niespodziewanych perypetii, nagłych zwrotów akcji. Niby zwyczajna opowieść. A jednak czyta się ją jednym tchem, wypruwa z człowieka emocjonalne flaki, sprawia, że się beczy i zaciska pięści, gryzie palce i znowu beczy, ale już z radości. I chociaż nigdy nie wybaczę autorce jednej sprawy w związku z Nuką, to muszę przyznać, że zakończenie jest dokładnie takie, jak lubię. Idealne.
Jednym słowem - polecam i zazdroszczę!

andzia12 | 2014-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fantastyczna książka. Nie dziwię się, że ma taka dobra ocenę i opinie.
Historia Majki i Alka wciągnęła mnie. Czytałam stronę za strona nie mogąc się oderwać od książki. A po przeczytaniu ostatniej strony wciąż myślałam o zakończeniu...
Autorka poruszyła niezwykle trudne problemy, które są obecne w życiu młodych ludzi: gwałt, samobójstwo, niechciana ciąża, przyspieszona dorosłość kwestia aborcji(i gdyby kazda kobieta chcąca to zrobic, tak jak Majka słyszała bicie serca dziecka, to nie zdecydowałaby się na taki krok).
Jest to opowieść o przyspieszonym wkaraczaniu w dorosłość.
Historia Majki i Alka pokazuje, jak czasami można pokomplikować sobie życie, niby kilka niechcianych słów, a mogą wszystko zmienić(tak jak w przypadku Majki, która nie mówi o ciąży Alkowi).
Jest to nie tylko książka dla nastolatków, ale też dla dorosłych mimo, że dotyczy młodych.
Polecam!

Natalia | 2014-06-21
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Zabłądzić można zawsze i wszędzie. Zdarza się najlepszym, nie wszyscy mają zdolność dobrej orientacji w terenie. Błądzimy nowej szkole, pośród mnóstwa korytarzy i schodów. W drodze do oddalonej od domu apteki. Albo w życiu. Czasami stopień zagubienia zależy od nas samych, czasem - wcale się o to nie prosząc - zwyczajnie stajemy się ofiarami wydarzeń mających miejsce wokół nas, one sprawiają, że wątpimy w siebie i innych, a nasz zdezorientowany wewnętrzny kompas zawodzi.

Wspaniałe książki często mają u mnie przechlapane. Bo ja jestem stworzeniem równie nieufnym jak mój kot, który - choć znamy się od pięciu lat - nie przychodzi, kiedy go wołam, chyba, że wyczuje swym niezawodnym noskiem wątróbkę. Ja też nie uwierzę od razu, że coś jest dobre, muszę się z tym oswoić, przemyśleć, poszukać haczyka. Dopiero, gdy się zorientuję, że takowy nie istnieje, oznajmiam wszem i wobec: ależ ja byłam głupia, że nie zorientowałam się wcześniej. Z "Zabłądziłam" też tak miałam. Do lektury...

MałaPisareczka | 2014-05-02
Przeczytana: 02 maja 2014

Znacie to uczucie, kiedy po przeczytaniu opisu wiecie, że ta książka jest wręcz dla was stworzona? Owo uczucie ogarnia mnie bardzo rzadko, a kiedy w końcu nadchodzi, wiem, że muszę daną powieść jak najszybciej przeczytać!

Maja jest tak zwaną cichą myszką, nie wyróżniającą się z tłumu trzecioklasistów. Lecz ma ku temu powód. Po dziś dzień pamięta "krwawą kąpiel" Kai, jej starszej siostry, ponieważ to właśnie ona cztery lata temu odkryła zimne ciało samobójczyni. To przeżycie sprawiło, że Maja przestała się czymkolwiek się interesować, żyła z dnia na dzień bez marzeń, bez nadziei. Do czasu gdy zainteresowała się historią pewnego chłopaka. Dowiedziała się że pewien niski chłopak, Aleksander, również ma w rodzinie samobójcę. To smutne podobieństwo sprawiło, że tę dwójkę połączyła więź - więź współczucia, ciekawości, a w końcu i miłości. Lecz kiedy w końcu się odnaleźli, żadne z nich nie było przygotowane na przyszłość, która nadeszła szybciej niż się spodziewali.

Maja nie jest zwykłą...