Kryształowy świat

Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
Želtaâ strela
opowiadanie rosyjskie

Późna noc. W sypialni zalanej zimnym światłem niebieskiej latarni chłopcy opowiadają sobie straszne historie. A tę o martwym mieście znacie. Wraca facet z delegacji, patrzy a wszyscy wokół są trupami... Chodzą do pracy, rozmawiają ale tak naprawdę nie żyją... Jeżeli świat to wola i przedstawienie (Schopenhauer) jak wygląda świat ukształtowany wolą babci klozetowej? Czy spod umownej rzeczywistości nie zacznie w końcu przenikać smród? Sekta antonowców wierzy, że człowiek jest jedynie zarodkiem trupa. Ale w ogóle skąd pewność, że żyjemy? Może wszyscy od dawna jesteśmy martwi? A jeśli ciągle śpimy i tylko dobrze udajemy, że wcale tak nie jest? Odkrywa to Nikita Sonieczkin, kiedy uczy się drzemać na wykładzie tak, żeby nie dało się tego zauważyć i spostrzega, że wszyscy, nie wyłączając wykładowcy, robią to samo. Ale czy śnimy ten sam sen? Trochę strasznie. Ale to nic. Wystarczy działka kokainy i świat robi się kryształowy. W swoich opowiadaniach Pielewin zastawia filozoficzne pułapki, zadaje niepokojące pytania i udziela odpowiedzi, które przyprawiają o zawrót głowy. Talent Pielewina do groteski i fantastyki oraz jego iskrząca się pomysłowość stawiają go w czołówce rosyjskiej literatury. The Times Literary Supplement. Pielewin należy do tej samej co Gogol i Dostojewski wielkiej rosyjskiej tradycji, w której metafizyczne intuicje dotyczące tajemnicy istnienia zderzają się z groteskowymi banałami codziennego życia. The New York Times Book Review. Pielewin ma nieposkromione, przewrotne poczucie humoru. Jego zacięcie satyryczne i zamiłowanie do fantastyki przywodzą na myśl Bułhakowa. London Review of Books.

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Maria G. | 2013-12-04

Moja pierwsza książka Pielewina i od razu stał się on moim jedym z ulubionych autorów. Jego opowiadania w tej książce (jak i pozostałe dzieła) posiadają specyficzny mroczno- gęsty klimat. Realność, miesza się z nierealnym. Jednak cała zabawa polega na tym, że nigdy nie wiadomo co czym jest tak naprawę. Może ten świat "prawdziwy" posiada tak wiele absurdów że patrząc na to z boku można uznać za coś niemożliwego. A zatem czy to co teoretycznie nieprawdziwe, może okazać jak najbardziej lub tak samo realne jak to co nas otacza. Pielewin nie rozgranicza grubą kreską jednego świata od drugiego. Jego świat jest światem narkotycznych wizji, w których elementy mieszają się, pozwalając czasem wydobyć na wierzch to co ukryte ale bardzo istotne.

Szeptucha | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Raczej słabe, jak na tego autora. Odnoszę wrażenie, że jest to przypadkowa zbieranina kilku lepszych i tych nieco gorszych (w większości) tekstów Pielewina, wydana raczej na siłę.

figgin | 2011-01-10

Zbiór opowiadań jak to zbiór opowiadań, książka jest nierówna. Warto przeczytać "Broń odwetową"

VVisienna | 2012-03-25

+ "woda ananasowa dla pięknej damy" nie ma jeszcze

sallyspectra | 2012-10-03

długo i ciężko było mi przebrnąć przez te opowiadania, bo niektóre opornie wchodziły. w sumie już zapomniałam, co czytałam

Kitsune101c | 2016-07-31
Przeczytana: 13 czerwca 2013