Osioł w raju

religia
Fundacja Malak
2013-01-01
2013-01-01
szustak malak langusta na palmie

Ciekawe i wnikliwe spojrzenie na Ewangelię, przedstawione w przystępny sposób. Daje do myślenia, zmusza do refleksji i zatrzymania się nad wybranymi fragmentami Pisma Świętego. Chwilami jednak miałam wrażenie, że interpretacja jest na wyrost i pod jakąś tezę.

To była moja pierwsza chrześcijańska książka jaką zdobyłam, a raczej mi kupiono. Moja przygoda z czytaniem chrześcijańskich książek zaczęła się w 2015 roku, w malutkim sklepiku, przy kościele na początku Krupówek w Zakopanem⛰️

"Osioł w raju - o kochającym Bogu i upartym człowieku" o. Adam Szustak

Nie wiem ile mogę Wam zdradzić by nie spoilerować, ponieważ książka ma tylko 64 strony. Przeczytałam ją w drodze do i z uczelni🤓

Książka jest o miłości Boga do człowieka. Niby temat oklepany, jednak tutaj autor przedstawia sceny opisane na kartach Biblii z nieco innej strony. Jeden aspekt mnie zaskoczył, inny zmotywował do refleksji, na jeszcze innym moje kobiece serce się rozczuliło. Przypomniałam sobie:
- na Kogo moje oczy mają być zwrócone,
- co za sobą niesie uzdrowienie fizyczne człowieka, po co ono jest,
- że nie znaczy to w jakim położeniu teraz się znajduję, bo Ktoś jest dla mnie nieziemsko cierpliwy.

Omawiane fragmenty Słowa Bożego są wypisane i zaznaczone w książce. Nie musisz więc otwierać dodatkowo Biblii. Chociaż gorąco zachęcam do zapoznania się z całością historii.

O. Szustak pisze trochę humorystycznie, a więc treść jest podana w sposób lekki, zwiewny, aby czytelnik zapamiętał z niej jak najwięcej.

"Bóg walczy o nas w niełatwy sposób. Bo my jesteśmy przeraźliwie uparci, jak osły."

"Osioł w raju - o kochającym Bogu i upartym człowieku" o. Adam Szustak

Nie wiem ile mogę Wam zdradzić by nie spoilerować, ponieważ książka ma tylko...

Genialna książka charyzmatycznego ojca Adama. Prosta w przekazie i dającą wiele pozytywnej energii do życia. Polecam!

Super książka w humorystyczny sposób opisuje dylematy wiary.

Super książka w humorystyczny sposób opisuje dylematy wiary.

“Osioł w raju” to cieniutka książeczka, która ma niespełna 100 stron. Jest to zapis rekolekcji wygłoszonych przez ojca Adama dla krakowskiej Beczki.
W moim odczuciu pozycja ta traktuje o ludzkim uporczywym trwaniu w oddaleniu od Boga i od Bożej miłości. Autor przepuszcza jednak problem zawstydzenia i samopotępienia człowieka grzesznego (którego grzeszność krępuje go i przeszkadza w swobodnej relacji z Bogiem) przez pryzmat Bożego miłosierdzia. I na o tym głównie opiera się tekst – opisuje jak Bóg kocha człowieka mimo wszystko.
Ojciec Adam w swoich kazaniach przywołuje wiele cytatów z Pisma Świętego, które są tłumaczone i omawiane – wiele tekstów całkiem znanych i wielokrotnie rozważanych nabrały dla mnie nowej głębi – np. przypowieść o synu marnotrawnym lub np. opis spotkania Piotra ze Zmartwychwstałym Jezusem.
Myślę, że dla każdego książka będzie odzwierciedlać coś innego – w zależności jaką czułą strunę w czytelniku poruszy zawarty w niej tekst. Dla mnie jest to niezmiernie wzruszający traktat o czułej, wiernej, pełnej zachwytu miłości Boga do człowieka – pomimo człowieczej oporności, obojętności, wstrzemięźliwości. Gdy czytam o Bożej dobroci, miłości i miłosierdziu zawsze czuję się niezmiernie wzruszona – „Osioł…” okazał się więc dla mnie rozrzewniający i poruszający. W dodatku pełny jest cytatów z Pisma Świętego, które same w sobie stanowią wartość, a dodatkowo są rozważane i interpretowane. Pozycja ta jest więc także pouczająca.
I muszę dodać że okładka także jest ujmująca.

Zachęcam maturzystów - inaczej wyjaśnione przypowieści pojawiające się nawet na maturze podstawowej z języka polskiego. Daje do myślenia oraz jest przedstawione w dużo lepszej formie niż projekt Eliasz.

Książka przede wszystkim podnosi na duchu, opowiada o tym, co dobre i piękne, nie potępia. Dla osób, które często słuchają Ojca Adama, książka nie będzie dużym zaskoczeniem, ale Dobrej Nowiny nigdy za wiele :) jeśli masz gorszy czas w życiu i myślisz, że Bóg już stracił dla Ciebie cierpliwość, nie trać czasu, bierz książkę w dłonie i czytaj, obyś w tej krótkiej książce znalazł ukojenie i pociechę :)

Genialny w swojej prostocie. Z pewnością będę wracał do niej wracał, a przynajmniej jedną z rad zapamiętam na zawsze.

A jak tam Twój "syndrom lodówki"? :)

A jak tam Twój "syndrom lodówki"? :)

W tej króciutkiej książeczce (bo tak najłatwiej ją opisać) znajdziemy dokładnie to, co ja osobiście najbardziej lubię w ojcu Szustaku. Krótkie rekolekcje, mnóstwo treści, prosty język (kto słucha Szustaka ten wie),tłumaczenie sytuacji biblijnych na język współczesny, rozbicie i dokładna analiza historii z Biblii. A co w książce? To najlepiej przekonać się samemu :)

• Religia
  • Religijne

Adam Szustak OP Osioł w raju Zobacz więcej
Adam Szustak OP Osioł w raju. O kochającym Bogu i upartym człowieku Zobacz więcej
Adam Szustak OP Osioł w raju Zobacz więcej