Ja, inkwizytor. Kościany galeon

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 6) | Seria: Fantastyczna Fabryka
Wydawnictwo: Fabryka Słów
aspolski

Kościany galeon" będzie kolejną, dziewiątą już książką wchodzącą w skład serii o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie. Jednocześnie będzie to piąta pozycja w podcyklu "Ja inkwizytor". Autorem tych historii jest Jacek Piekara, głównym bohaterem zaś wspomniany wyżej inkwizytor, sługa boży. Piekara stworzył świat, w którym Jezus Chrystus nie zmarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich...

Piekara stworzył świat, w którym Jezus Chrystus nie zmarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich oprawcach okrutną zemstę i umocnił Kościół, który teraz posiada olbrzymie wpływy. Ukazujące się obecnie książko stanowią prequele do publikowanych w latach 2003-2006 pierwszych zbiorów opowiadań o Mordimerze.

źródło opisu: http://hatak.pl/

źródło okładki: https://www.facebook.com/fabryka

Łędina | 2016-03-01

Jacek Piekara stworzył świat, w którym Jezus Chrystus nie zmarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich oprawcach okrutną zemstę i umocnił Kościół, który teraz posiada olbrzymie wpływy. Książka, która obecnie ukazała się stanowi prequele do publikowanych w latach 2003-2006 pierwszych zbiorów opowiadań o Mordimerze Madderdinie.

Jacek Piekara - pisarz fantasy i dziennikarz urodzony w Krakowie. Dawniej zajmował się również redagowaniem czasopism poświęconym komputerom i grom komputerowym - współpracował m.in. z "Click!" i "Światem Gier Komputerowych". Redaktor naczelny magazynu "Fantasy". Absolwent prawa i psychologii na UW. Zadebiutował opowiadaniem "Wszystkie twarze szatana". Współpracował również z radiem WaWa. Obecnie mieszka w Warszawie.

Janusz Zadura - polski aktor filmów i dubbingu, często jednoczony z charakterystycznymi postaciami animowanych kreskówek. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Mężczyzna pracował w licznych stacjach...

wiejskifilozof | 2016-09-12

Kościany Galeon,to kolejna przygoda inkwizytora którą dane było mi przeczytać.
Książka oceniana różnie,przez wielu ludzi.
Czasem na plus,czasem na minus.Ja jestem raczej w pośrodku.
Przy czym tych plusów jest więcej.

Według mojego zdania,początek jest dość taki sobie.Brakowało mi Kostucha,Bliźniaków.Tego zestawu ziół,które bohater zawsze nosi przy sobie.
Ale,gdy czytając dochodziłem do punktu najważniejszego,czyli rejsu.
Na północne rejony Europy,gdzie spotkałem demony.Coraz bardziej mi się podobało.

Choć troszkę za mało było tego Kościanego Galeonu.

A na koniec książki,no był fajny.
Ale według mnie za długi był ten epilog.
Książka mimo,tych paru zgrzytów mi się podobała.

Krzysztof | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Jacek Piekara znów nas oszukał i znów się z nami droczy. Ile to już lat wierni fani, sam do nich nie należę, czekają na Czarną Śmierć tom 1 albo Rzeźnika z Nazaretu? Siedem lat? Coś koło tego. Rozumiem, że autorzy chcą wydoić swoje najlepsze serie do cna, ale powtórzę że najlepszy prequel jest mniej wart od pełnoprawnej kontynuację. Przed laty Piekara urwał historię Mordimera w taki miejscu, że każdy zapłaciłby krocie za poznanie dalszych losów inkwizytora. Autor jak na złość zabrał się za prequele, które poza Płomień i krzyż tom 1 są mocno przeciętne. Mordimer sprawdza się najlepiej w opowiadaniach i minipowieściach, ale z tych krótszych. Podobnie wygląda sprawa z Kościanym Galeonem. Przecież każdy czeka na nowe przygody inkwizytora, a nie odgrzewane kotlety, bo idąc tokiem serii Ja Inkwizytor, to Piekara mógłby jeszcze napisać ze dwie podobne książki. Czas najwyższy brać się za Czarną Śmierć albo dać sobie spokój, zresztą teraz obawiam się o jakość kolejnych książek. Piekara...

deskath | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Tym razem Jacek Piekara się nie popisał. "Kościany Galeon" niewiele wnosi do historii inkwizytora Mordimera. Tym razem zostaje on skierowany z zadaniem do pewnego kupca, którego przyjaciel w dziwnych okolicznościach zaginął na morzu, a nasz uniżony sługa będzie próbował wyjaśnić tą zagadkę.
Niestety jest to najsłabsza część z cyklu inkwizytorskiego. Rozwleczona ponad miarę, przegadana, zupełnie jakby autor nadal był w klimacie "Szubienicznika", gdzie taka formuła się sprawdziła. Tutaj niestety nie. Bohaterowie cały czas debatują o bzdetach i rozkoszują się jedzeniem i trunkami, a cała akcja stoi w miejscu. Kiedy zaczyna się już coś dziać Pan Piekara bardzo szybko kończy wątek i wracamy do poprzedniego stanu, czyli nudy. Sądzę, że opowieść była by dużo lepsza gdyby w znacznym stopniu ją skrócić i pozbawić niektórych wątków, które są tylko niepotrzebnymi ozdobnikami.
Szkoda, bo cały cykl należy do moich ulubionych. Szkoda, że autor nie pokusił się o zamknięcie całej historii...

Świat wykreowany przez Piekarę od przeczytania pierwszej książki mnie zafascynował.
„Jezus Chrystus nie umarł na krzyżu, ale zszedł z niego, wywarł na swoich oprawcach okrutną zemstę i umocnił Kościół, który teraz posiada olbrzymie wpływy”.
Plusy:
- kolejna dosyć ciekawa przygoda i zagadka do rozwiązania przez inkwizytora Mordimera;
- czyta się dosyć fajnie i przyjemnie;
- specyficzny humor, który wprowadza mnie w stan relaksu i odprężenia.
Minusy:
- jak na jedną historię „dzieło” zbyt długie i rozwlekłe;
- kolejne prequele coraz bardziej schematyczne (pisane chyba na kolanie, dla kasy).
Mam nadzieję, że to ostatni prequel, bo każdy kolejny jest coraz słabszy i pomimo tego, że bardzo lubię Piekarę, zaczyna mnie to nudzić i zniechęcać.
W związku z tym, że historia Mordimera Madderdina urwała się bez konkretnego zakończenia, ciągle czekam na zapowiadane dalsze przygody w książkach "Czarną Śmierć" i "Rzeźnika z Nazaretu".
Może w końcu dowiem się więcej o wydarzeniach historycznych,...

Juanhijuan | 2016-07-20
Przeczytana: 09 stycznia 2016

W swojej obronie muszę napisać, że Jacek Piekara, a uściślając postać Mordimera Madderdina, ma dla mnie dużą wartość sentymentalną. Jestem przekonany, że moje oceny odnośnie twórczości tego autora są delikatnie zawyżone. Skąd ten sentyment ? „Sługa Boży” był jedną z tych książek, od której rozpoczęła się moja przygoda z literaturą czytaną, nie z przymusu, a dla przyjemności. Obawiam się, że powieść zarekomendowana i podarowana przez mojego brata, tak zapadła w mojej pamięci, że nie potrafię już być zbyt obiektywny dla każdej kolejnej części przygód Inkwizytora, która wyszła spod ręki Jacka Piekary. Zdecydowanie jednak możecie zauważyć wyraźna tendencję spadkową w ocenach, które wystawiłem kolejnym częściom – może zbyt mało drastyczną, bo niestety na taką zasługuje...

„Kościany Galeon” jest już dziesiątą książką, biorąc ogółem, o przygodach Mordimera Madderdina w twórczości Jacka Piekary. Wydarzenia przedstawione w tej powieści możemy umiejscowić zaraz po tym co nasz bohater...

migotynka | 2015-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Inkwizytor dostaje kolejne nietypowe zlecenie. Musi pomóc kupcowi, którego przyjaciel zaginął. Mordimer, jadąc do celu, nie przypuszczał, ile nowego do jego życia wniesie ta wyprawa i jak wiele sił straci, by po raz kolejny pokonać zło.

Mamy nową historię. Nie powiem, jest ciekawa. Piekara pozostał wierny swojemu stylowi pisania i idealnie oddaje realia epoki, w której Inkwizytorzy Świętego Oficjum szerzą kaganek wiary. Mamy tutaj wszystko to, co pojawiało się w poprzednich częściach – tajemnice, intrygi, zwroty akcji, pięknie i brzydkie kobiety, słabych i silnych mężczyzn, anioły, demony i inne cuda wianki na kiju. Piekara nie pozwala nam się nudzić, tego czytelnik może być pewny.

Wśród czytelników pojawiały się głosy zawodu, że autor nie dokończył fabuły z poprzedniej części. Właśnie się dowiedziałam, że kiedyś, w jakimś wywiadzie, który niestety został przeze mnie przeoczony, Piekara mówił, że nie będzie dokańczał fabuły poprzednich części. Trochę smutno mi się zrobiło ale co...

Finkla | 2016-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Kolejny tom przygód Mordimera Madderdina w świecie, w którym życie Jezusa zakończyło się diametralnie inaczej niż w naszym. Jak zwykle, młody bohater dostaje zadanie do wypełnienia. Tym razem sprawa jest na tyle skomplikowana i obfitująca w wątki poboczne, że trwa przez całą powieść. Przyczyniają się do tego wyjątkowo (jak mi się wydaje) częste wtręty o licznych zaletach cechujących funkcjonariuszy Świętego Oficjum w ogóle, a inkwizytora Madderdina w szczególności. Mam wrażenie, że zadufanie głównego bohatera, podawane w tak dużym stężeniu, przestaje być zabawne. Poza długością schemat fabuły nie odbiega zbytnio od tych serwowanych w poprzednich częściach.
Można jednak znaleźć w powieści również elementy oryginalne, wnoszące coś nowego do uniwersum. Spodobał mi się żarcik pozwalający na znalezienie naszoświatowego odpowiednika Wysp Farskich. Zainteresowało również przypomnienie pewnego incydentu z dzieciństwa Mordimera. Rozszyfrowanie - poprawne, mam nadzieję - tej zagadki Autora...

Marek Adamkiewicz | 2015-11-30

Kolejne książki Piekary z tego cyklu to moje guilty pleasure, nie zamierzam tego faktu ukrywać. Na tę powieść przyszło nam czekać półtora roku. To raczej sporo, i w tym kontekście można się było spodziewać, że książka będzie dopieszczona. Tymczasem znowu nie zostaje tu odkryte praktycznie nic nowego, to kolejna, choć tym razem dłuższa, wariacja na znane i (zazwyczaj) lubiane tematy.

Cieszy, że forma Piekary jest wyraźnie wyższa niż w przypadku "Głodu i Pragnienia", całość czyta się lepiej i sprawniej, można odnieść wrażenie, że w końcu powróciła lekkość stylu.

Wszystkie składowe są na swoim miejscu, ja jestem z lektury zadowolony.

Adrian F | 2017-09-12
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Niestety powieść nie wnosi do historii świata Mordimera kompletnie nic. Poza tym nie licząc kilku (naprawdę rzadkich) momentów humorystycznych nie wciąga specjalnie. Pan Jacek Piekara nie utracił nic z lekkości pióra, jednak niestety brakło chyba pomysłu. Nie wiem nawet dla kogo ta książka jest bardziej. Fani na pewno się rozczarują, a nowi czytelnicy? Nie bardzo ma ona czym ich przyciągnąć.