Byłem cichociemnym

2007-05-01
2007-05-01
9788374520218
Dzienniki wspomnienia listy historia

Po trzykroć rewelacja. Po pierwsze autorskie dramatyczne przeżycia wojenne. Po drugie smaczki dotyczące szkolenia i lądowania w okupowanej Polsce jako cichociemnego. Po trzecie prosty styl i świetne autorskie fotografie.

Wstrząsające i prawdziwe. Zwłaszcza na sam koniec jego wypowiedź jako Warszawiaka. Co czuli ludzi w Warszawie po latach okupacji. Ludzie by wyszli na ulice jeśli nie ogłoszono by wybuchu powstania. Dokładnie tak samo powiedziała mi moja Babcia. I że nie mam prawa oceniać. Tylko mogą sie wypowiadać ci co ten wojenny koszmar przeżyli.

„Jeszcze nigdy nie czytałem tak dramatycznych wspomnień, napisanych z wielką skromnością i bez patosu. Pan generał Stefan Starba Bałuk świetnie dostrzega i opisuje innych bohaterów wydarzeń, nie skupiając się, jak to zwykle bywa w literaturze pamiętnikarskiej, tylko na swojej osobie” – to słowa generała Stanisława Petelickiego zamieszczone we wstępie książki „Byłem cichociemnym”. I trudno się z tą uwagą nie zgodzić.
Stefan Bałuk opisuje wybuch wojny, tułaczkę, przekraczanie kolejnych granic, naukę w Szkole Wywiadu w Glasgow, kurs spadochronowy, zrzut, pracę konspiracyjną w Wydziale Legalizacji, udział w Powstaniu Warszawskim, pobyt w obozie jenieckim i w więzieniu.
Książkę czyta się znakomicie. Przyznam, że nie spodziewałam się tak dobrego, gawędziarskiego stylu. Moja wiedza na temat cichociemnych znacznie się wzbogaciła. Ogromną zaletą tego wydania są liczne fotografie ze wszystkich etapów życia bohatera i jego znajomych. Książka zawiera też wiele wojennych ciekawostek i anegdot z życia wziętych.

Naprawdę warta przeczytania, wiele interesujących zdjęć.

Naprawdę warta przeczytania, wiele interesujących zdjęć.

• II wojna światowa
  • Wyzwanie LC 2019
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Do kupienia
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Byłem cichociemnym