Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Karpińskim

Wydawnictwo: JanKa
literatura faktu
baklazan

„Geniusz i świnie” to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927-2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce komputer szybszy niż pecety dziesięć lat później. Tyle że nic z tego nie wynikło - dla Polski, bo dla konstruktora i owszem - ogromne kłopoty. Dlaczego geniusz nie odniósł tak oczywistego, wydawałoby się, sukcesu? Bo żył w komunistycznym kraju? I jego komputer mógł stać się konkurencją dla radzieckiego? A może miał zbyt trudny charakter? Łatwiej by mu pewnie było za granicą, ale tam, choć propozycji nie brakowało, pracować nie chciał. Czy dlatego, że wychowany został na patriotę i nie tylko walczył - był żołnierzem legendarnego batalionu „Zośka” - ale też pragnął pracować dla kraju? I pracował, choć władze usuwały go z kolejnych zakładów jako wroga ludu.
Piotr Lipiński szuka odpowiedzi na te i inne pytania, choćby o współpracę z tajnymi służbami; bada archiwa, rozmawia z ludźmi, którzy Karpińskiego znali, oraz z samym bohaterem swej opowieści. W efekcie książka jest nie tylko portretem intrygującej osobowości i obrazem specyficznego okresu naszych dziejów, ale też pasjonującą opowieścią o cenie twórczości i ryzyka, które wymaga ofiar, ale nadaje życiu smak.

źródło opisu: http://www.jankawydawnictwo.pl/nowosci.html#geniusz

źródło okładki: http://www.jankawydawnictwo.pl/nowosci.html#geniusz

Viki | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Sny o potędze polskiego Billa Gatesa lat siedemdziesiątych XX w., którego innowacyjny komputer K-202 mógł podbić świat, niestety rozbiły się o siermiężną prozę życia PRL-u i poszły pasać kury i świnie, dosłownie...
Jeśli ktoś będzie szukał w tej książce jednej prostej odpowiedzi, dlaczego tak się stało, to jej tutaj, niestety, nie znajdzie.

Autor podaje wiele powodów, a z tych najważniejszych wymienia: rodzinę w Anglii i częste kontakty z Zachodem, brak bezpośredniej możliwości sprzedaży urządzenia do ZSRR i innych krajów tzw. demoludów, zawiść konkurencji z fabryki Elwro, przynależność w przeszłości do AK, bezpartyjność, bezkompromisowy charakter konstruktora i wreszcie uwikłanie w kontakty z tajnymi służbami, dla których ostatecznie z sojusznika stał się inwigilowanym celem i ofiarą. Chyba właśnie to te podejrzenia o nieświadome wykorzystywanie go przez obcy wywiad do zbierania informacji o Polsce i krajach socjalistycznych zadecydowały, że zabroniono mu pracować z czymkolwiek,...

Jacek Bochenek | 2018-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2018

Geniusz. Tajny współpracownik. Hodowca świń. Niespełniony przedsiębiorca. Książka, która wciąga. Bardzo ciekawa historia ciekawego człowieka, którego kariera najpierw została złamana przez komunistyczny system PRL, a później nie potrafił się odnaleźć w "wolnej" Polsce. Polecam.

wishjet | 2014-05-31

O Karpińskim pierwszy raz usłyszałem w końcu lat 70. ubiegłego stulecia. I to gdzie?! W ogólniaku, na lekcjach zwanych Zajęciami Praktyczno-Technicznymi!!! (Mam nadzieję, że jeszcze żyją ludzie pamiętający ówczesne ZPT-y ;). Pojawił się nowy nauczyciel (ze stopniem naukowym doktora), który twierdził, że był współpracownikiem genialnego inżyniera "zgnojonego" przez władzę. Opowiadał, że w wyniku "zgnojenia" geniusz (Karpiński) musiał zająć się hodowlą świń, no a on sam (ów nauczyciel) musi się mordować ze zgrają nieogarniętych uczniaków - i to nie na zajęciach z fizyki czy matematyki ale właśnie na "kultowych" ZPT-ach.

Oryginał był z tego gościa niezły, dość powiedzieć, że zaliczyć ZPT-y można było u niego na dwa sposoby: pragmatycznie - myjąc okna pracowni czy też kupując śrubokręty i kombinerki na potrzeby szkoły, lub górnolotnie - rozwiązując jakieś całki i różniczki, modelujące skomplikowane procesy fizyczne. Nie chcę się przechwalać ;) ale wybrałem to drugie rozwiązanie :)....

Myszor | 2015-11-04
Przeczytana: 31 października 2015

Zdecydowanie warta uwagi biografia jednego z geniuszy PRL-u, konstruktora Jacka Karpińskiego. Przygnębiająca, wziąwszy pod uwagę fakt, iż praktycznie do końca życia, poza nielicznymi i krótkimi okresami, pozostał niedoceniony.

| 2015-08-05

„Historia kontrowersyjnego geniusza, który w PRL skonstruował komputer lepszy od zachodnich. Pozbawiony przez komunistów pracy informatyka, zajął się hodowlą świń.”
Czy wiedzieliście, że Polska miała swojego Billa Gatesa? Jacek Karpiński zapisał się na kartach historii jako wybitny talent informatyczny, typowo ścisły umysł, a jednak wyraźnie rozsmakowany w poezji Staffa, Tuwima, Mickiewicza, Lorcy. Dramat tego bogatej wyobraźni konstruktora polegał na tym, że przyszło mu żyć i pracować w epoce intelektualnej skamieliny, zwanej PRL. Nierozumiany przez władze komunistyczne, upatrujące w nim swoiste zagrożenie, został zepchnięty na margines i pozbawiony należnych mu laurów. O niezwykłym życiu Jacka Karpińskiego i perypetiach najnowocześniejszego na owe czasy komputera świata, przełomowej konstrukcji z lat siedemdziesiątych, K-202, możemy przeczytać w książce autorstwa Piotra Lipińskiego o jakże wymownym tytule „Geniusz i świnie”.
Lipiński jest reporterem historycznym, przez wiele lat...

Artur | 2018-01-15
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Osoba bohatera zasługuje na książkę - dobrze więc, że pojawiła się pozycja na ten temat.
Biografia Karpińskiego jest arcyciekawa, z licznymi pytaniami, na które należałoby odpowiedzieć. Na szczęście ta biografia sprawia, że lektura książki mija szybko, szczególnie gdy przewinąć wstawki historyczno-poetyczno-polityczne autora, nie wnoszące wiele do historii Karpińskiego, a ukazujące poglądy własne autora.
Mamy w książce liczne komentarze współpracowników konstruktora i osób go mniej lub bardziej wspierających, brak jednak opinii adwersarzy, o których pisze (źle) autor wiele.
Brak w książce próby głębszego opisu konstrukcji Karpińskiego, realnego przybliżenia ich nowatorstwa i odniesienia do stanu urządzeń konkurencji. Wszystko, co otrzymujemy, to poprawny, ale nie urzekający opis życia i tworzenia kolejnych konstrukcji, a przecież opisywane fakty są po wielokroć zaskakujące i niecodzienne.
Sam autor przyznaje, że nie zdążył porozmawiać z bohaterem o jego dorosłym życiu prywatnym -...

Marcelina | 2014-08-20

Już jakiś czas minął od przeczytania tej książki i jedyne uczucie jakie potrafię z nią powiązać, to dojmujący smutek. Jak wiele jeszcze straciliśmy ludzi i idei przez szeroko pojęty system, ignorancję i brak szerszego myślenia. A jednocześnie wstyd mi, że usłyszałam o Panu Karpińskim tak późno.

Dariusz | 2014-04-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka i świetna historia.

Olus | 2018-06-30
Czytelniczka1965 | 2018-01-19