Dwie Marysie

Cykl: Miętowa (tom 15)
Wydawnictwo: Egmont Polska
Veroniqusia

Pierwszoplanową bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Marysia Gwidosz, a tematem przewodnim – dwoistość zachowań nastolatki. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy Marysia zareaguje wściekłością, a kiedy uwagę dorosłych obróci w żart. W jednym ciele mieszkają jakby dwie osoby. Celinka mówi siostrze, że woli tę drugą Marysię, mając na myśli miłą, mądrą, życzliwą dziewczynę, którą Marysia Gwidosz bywa tak samo często jak osobą złośliwą, drażliwą, obrażoną na życie i nieracjonalną.

źródło opisu: Wydawnictwo Egmont, 2014

źródło okładki: http://www.egmont.pl/

| 2014-10-18

I powracają Gwidoszowie! Czego chcieć więcej?
Ulubieni Magda i Kuba, nie taka mała już Celinka i... dwie Marysie?! Tak, Marysia wkracza w wiek dojrzewania i co tu dużo mówić, raz ją wszystko irytuje, innym razem tryska radością. Nigdy nie wiadomo, w jakim dziś humorze jest Marysia.
Jest jeszcze jedna sprawa, która zaczyna nękać dziewczynę! Jej 11-letnia siostra Cela ma chłopaka! A ona, Marysia Gwidosz, lat 17- jeszcze ani razu nie była zakochana! Coś się zaczyna zmieniać, gdy pewnego razu zauważa pewnego chłopaka...
Niebanalna historia! Myślę, że najlepszym zakończeniem tej oto notki będą słowa: JAK JA UWIELBIAM PANIĄ NOWAK!!!

Marta | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 marca 2014

Siedemnastoletnia Marysia Gwidosz zachowuje się niczym Doktor Jekyll i pan Hyde, bowiem nigdy nie wiadomo, który z nich w danym momencie siedzi w nastolatce. Bywają chwile, kiedy Marysia jest urocza i milutka dla wszystkich, a już za moment zaczyna krzyczeć i obrażać się bez powodu. Tak, okres dojrzewania to trudny czas, a u Marysi właśnie nastąpiła superkumulacja wszystkich bolączek związanych z tym wiekiem. Chyba tylko Celinka, młodsza siostra Marysi, potrafi spojrzeć na wszystko trzeźwym i ironicznym okiem. A jakby tego było mało Marysia poszła do wróżki z koleżanką i poznała tam uroczego Lwa i jego świnkę Ewunię…

„Dwie Marysie” to póki co moja ulubiona powieść pani Nowak. Trudno nie lubić szalonej rodzinki Gwidoszów, ich niecodziennego stylu bycia i oryginalnych osobowości wszystkich członków szanownej familii. Co prawda w tym tomie to Celinka kradnie show Marysi, ale starsza Gwidoszówna ma taki temperamencik, że od razu wzbudza sympatię. Opowieść o dojrzewaniu, pierwszych...

Bardzo lubię serię miętową ma coś w sobie wyjątkowego, ciepłego że chce się czytać.
Poznajemy Marysię Gwidosz, która wchodzi w okres dojrzewania niezadowolona, marudna ciągle denerwują ją najbliżsi obrażona na cały świat.
W jej ciele są dwie Marysie, bardzo pozytywnie odebrałam główną pierwszoplanową bohaterkę tej historii trochę mnie irytowała swym zachowaniem jak się zachowywała.
Ale dałam radę przeczytać świetna książka

TINA1912 | 2015-06-27

Co tu dużo mówić..... Książka nie jest ani makabrycznie makabryczna ani powalająco powalająca ale mimo to nie mogłam jej dokończyć. Sama do końca nie wiem czemu. Może dlatego, że po pewnym czasie nie wiedziałam już kto jest dla kogo kim. Czy Marysia idzie właśnie do żony brata czy do kogoś innego, bo postaci było tam po prostu od groma, tego też nie byłam w stanie załapać. Ani już tym bardziej w kim dziewczyna się zakochała. W końcu powiedziałam sobie "Dość!", oddałam do biblioteki i wypożyczyłam coś ciekawszego.
Mimo wszystko w fabule znajduje się trochę ciekawych i śmiesznych momentów dlatego daje 5/10. Polecam sięgnąć po inne książki, autorstwa p. Nowak jak np. "Bardzo biała wrona"

Irena | 2014-05-08
Przeczytana: 07 maja 2014

Dorastanie trudną sztuką jest

„- Czego nie można zmienić, trzeba zaakceptować. Widzimy świat przez pryzmat własnych emocji. Zmień emocje, zmieni się rzeczywistość."*

Dojrzewanie u każdego nastolatka jest trudnym okresem. Ma się wahania nastrojów, samemu nie wie się o co czasem chodzi. Czuje się, że wymaga się od człowieka za dużo lub za mało, że wszyscy się czepiają lub mają nas gdzieś, jest się kochanym za mocno albo za słabo… To tak zwany etap przejściowy, w którym się kształtujemy i w którym czasami nie rozumiemy nawet samych siebie.

Szesnastoletnia Marysia przechodzi ostatnio ciężki okres w swoim życiu. Wiecznie jest niezadowolona, zmęczona, marudna, wszyscy w rodzinie ją denerwują, nikt jej nie rozumie i ogólnie jej nastawienie jest bardzo na „nie”. W domu nigdy nie wiedzą, która z Maryś obecnie z nimi jest i jak pomóc tej zagubionej. Nastolatka sama zauważa, że czasem trudno z nią wytrzymać, ale nie bardzo wie jak to zmienić, a fakt, że nie ma chłopaka, kiedy wszyscy...

Oliwkaa | 2014-10-02
Przeczytana: 28 września 2014

Czasem wszystko dzieje się przez zupełny przypadek. Tak się stało z Marysią. Wszystkie opisane wydarzenia są ciągiem zbiegów okoliczności.
Główna bohaterka Marysia Gwidosz nie możę dogadać się ani z rodziną ani z przyjaciółką Natalką. Jej poglądy różnią się od poglądów dziewczyn w jej wieku. Nie słucha byle jakiej muzyki, nie ogląda seriali, brzydzi się portalami społecznościowymi i nie chce mieć chłopaka. Na szczęście gdy ma problem może wpaść do Magdy- wspaniałej bratowej, która zawsze jej wysłucha i poradzi co robić.
Tak więc, hormony buzują a siedemnastoletnia Marysia nie może sobie z pewnymi sprawami poradzić, bo jak można zakochać się w chłopaku, którego widziała przez chwilkę i nie wie o nim nic?

Jak to zwykle bywa w tego typu książkach nie można powiedzieć, co dzieje się dalej by nie napisać spoilera. Więc nie piszę nic więcej. Kto lubi serię "Miętową" lub takie młodzieżowe, aczkolwiek niegłupie powieści ten może przeczytać.

Ja właściwie kierowałam się autorką. Było to...

Marta | 2016-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Lekka, łatwa i przyjemna, dobra na odstresowanie i szybkie czytanie. Na pewno wywarłaby na mnie lepsze wrażenie kilka lat temu, teraz jestem już na nią trochę za stara i nie ma w niej nic, co by mnie zachwyciło czy wciągnęło. Sięgnę jeszcze po jakąś książkę z tej serii.

Irmina | 2014-08-14

Bardzo dobra książka! Lekka i przyjemna, idealna na odstresowanie, czyli to, czego potrzebowałam. Zawsze ubiłam państwa Gwidoszów, ale w tej książce wyjątkowo mnie denerwowali. Za to Magda i Lew jak zawsze świetni. Polecam!

MałaPisareczka | 2015-09-09
Przeczytana: 09 września 2015

Wiecie, co jest pięknego w dłuższych sagach? To, że możemy przyglądać się metamorfozom głównych bohaterów - widzieć, jak na naszych oczach dorastają, kształtują swój charakter i poglądy. Ewa Nowak w serii Miętowej zapewniła nam właśnie taką możliwość, o czym doskonale świadczy piętnasty tom - Dwie Marysie - w którym raz jeszcze spotkamy się z rodziną Gwidosz: tym razem starszych o kilka lat.

Marysia Gwidosz to jedna z ulubionych postaci z Wszystko, tylko nie mięta. Inteligentna i wygadana istotka ma już szesnaście lat i jak każda nastolatka w jej wieku właśnie przeżywa młodzieńczy bunt. Wszystko ją denerwuje - włącznie z kochającą, wyrozumiałą rodziną. Jednakże największą kulą u nogi staje się dla niej związek przyjaciółki, Natalii, z jej starym kolegą. Podświadomie zazdrości jej szczęścia i tego, że przeżywa swoją młodość, jak każda normalna licealistka. A przecież... Marysia nijak nie jest normalna. Z mało którym chłopcem potrafi porozmawiać z sensem. Aż w końcu jej drogi...

Sophie | 2014-04-17
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Seria Miętowa to seria wyjątkowa. Każda historia opowiada o innym bohaterze - lub większej ich liczbie, choć nie znaczy to, że nie mają ze sobą oni jakiegoś związku. Rodzima autorka opisuje miasta, które znamy i problemy, które niejednokrotnie nas dotyczą, tworząc przyjemne historie z morałem.

"-Mam do Was prośbę. Jak mi się zacznie to na "d"[dojrzewanie], to zamknijcie mnie w piwnicy."

Chodząca do liceum Marysia właśnie wkroczyła w okres dojrzewania, co sprawia, że świat wywraca jej się do góry nogami, a wszystko zaczyna być irytujące - rodzice, siostra, najlepsza przyjaciółka, która właśnie się zakochała. Jakby jej nie było tego wszystkiego mało, zaczyna się fascynować chłopakiem, którego widziała tylko przez chwilę...

Marysia to postać, którą się może i rozumie, ale ciężko ją polubić. Tytuł jest naprawdę adekwatny, ale jakoś nie jest to bohaterka książkowa, z którą chętnie bym się zaprzyjaźniła. Wiele rzeczy można o niej powiedzieć, a na pewno to, że jest bardzo inteligentna,...

Zadaj pytanie Ewie Nowak!

W związku z premierą swojej nowej powieści "Dwie Marysie", Ewa Nowak udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl. Do 16 kwietnia czekamy na propozycje Waszych pytań. Najciekawsze z nich zadamy autorce, a ich autorów nagrodzimy zestawami książek.