Druga wojna światowa na morzu

Okładka książki Druga wojna światowa na morzu Jerzy Lipiński
Okładka książki Druga wojna światowa na morzu
Jerzy Lipiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie historia
historia
Wydawnictwo Morskie
1962-01-01
1962-01-01
II wojna światowa wojna na morzu

Książka którą po raz pierwszy przeczytałem bardzo,bardzo młodo.Pozycja wtedy uważana za kultową i obowiązkową dla każdego kto interesował się marynarką wojenną.Posiadałem wydanie które zakupił mój Tato,brazowa okładka.niestety zagineła nad czym ubolewam.Po zakupie w 2010 r wracam do niej bardzo często.Lubię i polecam.

Ciężko idzie. Do połowy wytrzymałem.

Ciężko idzie. Do połowy wytrzymałem.

Książka mająca być odpowiednikiem monografii Gołębiowskiego dla okresu II wojny światowej. Pozycja bardzo kompleksowa, zawierająca opisy poszczególnych kampanii morskich, zbrojeń, przemian w taktyce i wyposażeniu. Mimo wszystko oceniam ją niżej, niż opracowanie o I wojnie.

Wbrew opiniom innych czytelników, pozycja ta jest dość słabo napisana, wiele bitew, starć jest ot tak napisana, opisana, aby było, kaiażka przez to jest bardzo chaotyczna, ciężko jest się w nią wciągnąć czytanie jej jest dość ciężkie.
Na koniec, średnio ją polecam.

Na koniec, średnio ją polecam.

Lata 90-te XX wieku zapamiętałem jako dekadę wznowień kanonicznych pozycji dotyczących problematyki morskiej. Opracowania takich tuzów jak Panowie: Flisowski, Kosiarz, Pertek czy Perepeczko doczekały się wówczas niezwykle ładnych, atrakcyjnych wydań. W tamtych czasach do czołówki wydawnictw propagujących wiedzę historyczną należał „Lampart”. W jego ofercie znalazła się również obszerna praca Pana Jerzego Lipińskiego. Solidne opracowanie, bardzo plastycznie pokazujące przebieg operacji na morzach i oceanach w czasie drugiej wojny światowej. Napisane z polotem, zrozumiałym językiem, choć z racji zainteresowań nie znalazłem w niej rzeczy odkrywczych czy zaskakujących. Po prostu dzieła wymienionych wyżej autorów poznałem znacznie wcześniej. Nie zmienia to faktu, że jest to opracowanie warte poznania. Dodatkowo zasadniczy tekst został okraszony aneksem w postaci wykazu okrętów biorących w konflikcie.

Od zawsze jestem fanatykiem historii, bardzo ciekawi mnie jak wyglądało życie w starożytności, średniowieczu i podczas II wojny światowej. Nie dziwota, że w końcu postanowiłem się zabrać za to dzieło, które jest w zbiorach mojego ojca. Cieszę się, że tymi opowieściami, modelami statków, filmami i książkami wprowadził mnie w świat historii lepiej niż niejeden nauczyciel ze szkoły. To dzięki niemu co jakiś czas wspominam o Pearl Harbor, Midway, lądowaniu w Normandii czy obozach koncentracyjnych. Najgorszy konflikt zbrojny w dziejach świata. Ale następne pokolenia nie wyciągają żadnych wniosków i pokojowe podejście (są tacy ludzie na świecie) do nich nie dociera.

Książka ta jest uważana w polskiej literaturze przedmiotu za klasyczne dzieło dotyczące zagadnienia drugiej wojny światowej na morzu. Mam jednak pewne uwagi: O ile pewne fakty podawane w tej książce są niezgodne z nowszym stanem badań, co jest zrozumiałe, to jednak inna kwestia budzi niejakie zdumienie. Dzieło ma już kilkadziesiąt lat i pewne partie powinny być napisane od nowa a nie podane zgodnie z tym co autor musiał pisać w czasach PRL. Korzystałem z wydania pochodzącego z roku 2010 i trochę odstręczająca była lektura która zapewniała o niepokalanych poczynaniach ZSSR, nie mówiąc już o tym że wiadomo powszechnie ile warte było to co podawano jako oficjalną sowiecką historię wojenną. Innymi słowy jako całość dzieło nie jest złe ale opisów wielkich osiągnięć niezwyciężonej radzieckiej marynarki wojennej nie można brać poważnie.

Czytałem jako nastolatek. Świetnie przybliża walki Amerykanów i Japończyków na Pacyfiku.

Może teraz trochę trąci myszką i wśród wielu publikacji dostępnych obecnie wypada raczej przeciętnie, ale za czasów PRL-u była to absolutnie kanoniczna pozycja wojennej marynistyki. Tą książką wchodziłem w świat wojen morskich.

• II wojna światowa
  • historia
  • Marynistyka
  • Historia - Druga Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Druga wojna światowa na morzu