Rosja bolszewików

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Cykl: Trylogia rosyjska (tom 3)
Wydawnictwo: Magnum
Russia under the Bolshevik regime
historia

Wielkie dzieło o budowie imperium sowieckiego przez bolszewików i ich wysiłkach rozszerzenia rewolucji komunistycznej na inne kraje. Autor wykracza poza czysto polityczne dzieje walki o władzę, z rozmachem opisując chaos i dramat wojny domowej, ogrom ludzkiej tragedii, a także politykę kulturalną bolszewików. „Rosja bolszewików” jest trzecią częścią znakomitej trylogii poświęconej historii Rosji, obok „Rosji carów” i „Rewolucji rosyjskiej”.

źródło opisu: wydawnictwo-magnum.com.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

paweł | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

str.618
Książka, dedykowana miłośnikom historii,zwłaszcza historii Rosji. Wyczerpująca i dająca pełnię wiedzy.Polecam.

Wojciech Gołębiewski | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Trzecia część trylogii obejmuje okres od rewolucji październikowej do śmierci Lenina w dniu 24.01.1924 roku. Trudno się dziwić, że mnie najbardziej interesował Piłsudski i „cud nad Wisłą”. Opis Pipesa porównałem z Normanem Daviesem w „Bożym Igrzysku”, i nie rozumiem jak można, równocześnie obu wychwalać. Bo począwszy od wyprawy Piłsudskiego na Wschód, a skończywszy na rozejmie, mamy różne opowieści, z których wynikają sparafrazowane trzy prawdy Tischnera: prawda Pipesa, prawda Daviesa i moja prawda, wypośrodkowana z tych dwóch i paru innych źródeł. O jednym szczególe poinformuję: u Pipesa Sikorskiego w ogóle nie ma.
Jak i w poprzednich częściach mamy wiele tematów i nadmiar szczegółów, ale wyjątkowo w tej części poruszona jest szeroko sprawa rosyjskiego antysemityzmu i roli Żydów po obaleniu caratu. Pipes sporo uwagi poświęca „Protokołom mędrców ...

Grzybek | 2014-09-09
Przeczytana: 08 września 2014

Moim zdaniem każdy, kto dziś wypowiada się na temat sytuacji w Rosji powinien przedtem przeczytać książki Pipes'a. Mam wrażenie, że nie ma znaczenia jakiego sąsiada mamy na wschodzie: Rosję carską, Rosję sowiecką, czy Rosję Putina. Pewne zachowania są tam niezmienne i wynikają z wieloletniej tradycji lub też braku tradycji znanych w innych krajach. Podobnie jest ze stosunkiem państw zachodnich do Rosji, np. Francji czy Włoch. Rosja jest po prostu inna niż my ją sobie wyobrażamy. Na pewno nie jest to kraj jak z powieści Tołstoja czy Bułhakowa. A my musimy nauczyć się z nią żyć.

jah1 | 2017-04-12
Przeczytana: 01 lutego 2017

Wspaniała książka. Jazda obowiązkowa każdego, kto chce zrozumieć Rosję. Zresztą bodaj każda książka tego autora reprezentuje najwyższy poziom i z czystym sercem można ją polecić dalej. Pipes ma nie tak częstą znowu umiejętność pisania prostym językiem o skomplikowanych rzeczach - to raz. A dwa - nawet jeśliś niezbyt zorientowany w tematyce, nie będziesz, czytelniku, czuł się zagubiony. Pipes poprowadzi cię przez burzliwe lata pewnym krokiem i pozwoli ci zrozumieć kto, skąd i dlaczego.
Polecam!

Capo | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

Pipes, jak w poprzednich częściach swojej historii Rosji, imponuję dogłębną znajomością tematyki, erudycją oraz przenikliwą analizą procesów historycznych. Ni i przede wszystkim świetnie się to wszystko czyta. Polecam!!

bafomet | 2014-08-19

Pozycja kluczowa w zrozumieniu procesów, jakie spowodowały dojście do władzy bolszewików. Napisana bardzo przystępnym językiem, dobrze się czytam i bardzo dużo wynosi. Cóż więcej chcieć od tego rodzaju pozycji?

Jonasz | 2010-09-15
Przeczytana: październik 2007

wyczerpujace, konpetentne, dobrze napisane

Myrkul | 2012-03-29
Na półkach: historia, Przeczytane, Posiadam

Richard Pipes urodził się w rodzinie polskich Żydów w Cieszynie, a dorastał w Warszawie. W 1939 r. rodzina, razem z 16-letnim wówczas Richardem, uciekła przed wojną do USA. Tam Pipes ukończył studia i został historykiem specjalizującym się w historii Związku Radzieckiego. W latach 1981-1982 był doradcą prezydenta Reagana ds. Związku Radzeckiego i Europy Wschodniej. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych znawców problematyki komunizmu i ZSRR, którą wyłożył w kilkunastu książkach.

Najważniejszą jego pracą jest monumentalna monografia na temat rewolucji rosyjskiej. Jest ona częścią trylogii, w której Pipes przedstawia kontrowersyjną, ale bardzo dobrze uargumentowaną tezę: komunizm w wersji sowieckiej nie jest tylko ideą zaimportowaną z Europy Zachodniej. Leninizm i stalinizm mają swoje źródła głęboko w autokratycznej tradycji władzy w Rosji.

Czytaj dalej na: http://zpierwszejpolki.blox.pl/2012/03/Historia-komunizmu-wedlug-Richarda-Pipesa.html

Tomek | 2012-06-08
Przeczytana: 2007 rok

Jedna z dwóch części klasycznej literatury dotyczącej Rosji bolszewickiej. Polecam.

Bism | 2013-06-26
Przeczytana: grudzień 2012

Niewyobrażalnie dokładna, mnóstwo dat i faktów.