Galveston

źródło okładki: http://nicpizzolatto.com/publications.html

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2015-03-06
Przeczytana: 05 marca 2015

Mój znajomy z "lubimy czytać" Indianer, któremu pozostaję wdzięczny za polecenie "Śmierci pięknych saren", zarekomendował tym razem "Galvestona", uzasadniając autorstwem Pizzolatto /ur.1975/, twórcy serialu "True Detective". Zakupu dokonałem, wikipedię i recenzje poczytałem. Dowiedziałem się, że za omawianą książkę /2009 r./ autor zgarnął sporo nagród i że to była jego PIĄTA książka, wbrew zdaniu redakcji i części recenzentów, którzy uparcie twierdzą, że to DEBIUT. Nie ma ścisłej granicy pomiędzy "short story" a "novel", nie można więc pomijać wcześniej wydanych zbiorów opowiadań.

Ostatnio byłem zmuszony obdarować pałą inny kryminał pt "Maska Atreusza" Hartleya, więc cieszę się, że tym razem mam do czynienia z okazem z najwyższej półki thrillerów, lecz 10 gwiazdek nie mogę dać, bo Pizzolatto przypiął się do Polaków, a to mnie się nie podoba. Nie dość, że ...

Ania | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 marca 2015

To było coś!
Szara, smutna rzeczywistość, nieskomplikowana fabuła, realni bohaterowie i przeświadczenie, że nie wydarzy się nic dobrego.
"Galveston" nie wciąga wymyślną fabułą i zaskakującymi zwrotami akcji. Robi wrażenie ponurym klimatem, surowością i prostotą.
Książka idealnie trafiła w mój gust. Żałuję tylko, że tak szybko się ją czyta, bo nie co dzień spotyka się taką perełkę.

Anna | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Czarny kryminał, trzymający od pierwszej do ostatniej strony w ciągłym napięciu; przerażający, przytłaczający, pełen brutalnych scen, zwrotów akcji, mafijnych porachunków. Niewyszukana specjalnie fabuła; ot, zwyczajne życie ludzi z pogranicza prawa. Niemniej czytałam z ogromnym zainteresowaniem, wierząc - mimo wszystko - w jakiś promyk nadziei na szczęśliwy koniec. Takiego jednak nie było.

Roy Cady jest egzekutorem długów, brutalnym wykonawcą poleceń swego szefa. Kiedy dowiaduje się, że jest chory na raka, a do tego zostaje wplątany przez pracodawcę w jakieś niezrozumiałe rozgrywki, z których cudem udaje mu się ujść z życiem, postanawia wszystko zmienić. Ucieka na południe kraju, ratując równocześnie życie osiemnastoletniej Rocky. Dwoje pokiereszowanych życiowo ludzi, z trudną przeszłością, próbujących sobie nawzajem pomóc, uciekających przed nieodzowną zemstą, szukających w życiu jakieś przystani, oparcia, punktu zaczepienia ...

Książka ma swój specyficzny klimat amerykańskich...

| 2015-09-04

Powieść z rodzaju "zabili go i uciekł".
Brudna, trochę wulgarna, pogrążona w beznadziei i oszczędna w wyrazie historia sukinsyna, który mając na karku podwójny wyrok, zdobywa się na okazanie przyzwoitości i honoru. Na chwilę odstawi na bok wpojone więziennym życiem i popapraną przeszłością zasady, dając tym razem pierwszeństwo sumieniu. Wszystko ma jednak swoją cenę...

Padło kiedyś na LC pytanie "co czytają panowie?". A więc, panowie czytają na pewno coś takiego. Zwłaszcza gdy do towarzystwa dosiądą się Mickey Knox z "Urodzonych morderców", albo Ben Sanderson z "Zostawić Las Vegas", odnajdując w "Galveston" własne mroczne klimaty.

joaśka | 2014-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Dobra, męska rzecz. Bohater ; profesja, którą się para ; akcja i najważniejsze: sposób opowiadania. To wszystko składa się właśnie na ową "męskość". Nie ma tu zbędnych słów ani ckliwości, chociaż opowieść jest wzruszająca.
Opowieść o tym, że zawsze można wszystko zacząć od początku. Cokolwiek to znaczy i dokądkolwiek to prowadzi.

Lilian | 2015-07-05
Na półkach: Przeczytane, Książki W
Przeczytana: 05 lipca 2015

Albo zostaniesz pochłonięty przez te książkę albo będziesz całkowicie rozgoryczony i rozczarowany. Trudno o jakieś pośrednie emocje.
Bo Galveston to brud i mrok. Brud fizyczny i mrok psychiczny. Brudny język , brudne życie , brudne żądze. Bez upiększeń, litości dla bohaterów, przejaskrawień.
To po co czytać? Bo w tej powieści mimo wszystko jest nadzieja , świtało Rocky i blask Tiffany. Bo główny bohater, pomimo całej swojej brutalnej prostoty i bezpośredniości, ma dużą wrażliwość i ogromne pokłady dobroci ...

chiara | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Mroczny kryminał scenarzysty serialu Detektyw, Nica Pizzolatto przenosi nas na przemian do Nowego Orleanu sprzed dwudziestu lat i na plażę na Galveston, teksańskiej wyspie nad zatoką Meksykańską. To napisana pięknym językiem, pełna niebanalnych opisów historia bandyty, który okazuje się wrażliwym człowiekiem.
Czyta się świetnie.

„Wichura zmienia krople deszczu w kłujące strzały, chmury sprawiają, że popołudnie jest czarne jak wdowia suknia”.

Właśnie taki klimat tu zafundowano i wsiąknęłam w niego doszczętnie. Nie zamierzałam tak szybko przeczytać tej książki, ale przepadłam.
Sięgnęłam po nią ze względu na doskonały serial Nica Pizzolatto „True Detective”, którego dla mnie ogromnym atutem był oprócz aktorstwa i cudownie powolnego tempa właśnie ten klimat. I to samo otrzymałam w książce, ciężki, brudny, jak w tym cytacie. I do tego Luizjana i teksańska plaża. Czułam się jakbym oglądała film, klatka po klatce, obrazy tak niesamowicie realistyczne przewijały mi się przed oczami.
Ile tu polskości, Stan Ptitka (szkoda, że akurat w tej postaci), Frank Sienkiewicz i czy naprawdę grube brwi są typowe dla Polaków? Przeboleję to, gdyż książka jest tak dobrze napisana!!!
Mój mózg został konkretnie poszarpany. To jest bardzo, bardzo mocna pozycja. Ściska za gardło. Historia Roya, z którym podążamy... Co się działo z...

Ledarg1916 | 2016-08-07

Kupiłem książkę za niecałe 8 złotych. Nie czytałem wcześniej żadnych recenzji, nie znałem autora itp. Oczekiwań wielkich nie miałem. Co dostałem? Dobrą książkę, nie bardzo dobrą (w moim odczuciu), lecz dobrą, solidną. Trochę wesoła, trochę smutna, momentami brutalna i przygnębiająca.
Spodobał mi się główny bohater, temat w sumie dość banalny i oklepany (on ucieka, bo oni chcą mu zrobić krzywdę, przy okazji pojawia się jakaś ona itp. wiecie, o co chodzi), ale przystępnie przedstawiony, a na dodatek wzbogacony sporą dawką emocji, książka zmusza nas niejednokrotnie do refleksji nad życiem, nad tym co ważne.
Być może mogłem dać nawet 7, ale to jednak nie do końca moja bajka, choć zgodzę się z każdym, kto wystawi nawet notę 10.
To jedna z tych książek, które - jak sądzę - może być różnie oceniana w danym momencie (chodzi mi o aktualny stan ducha czytelnika).
Każdy może znaleźć coś dla siebie, czasami utożsami się z którymś z bohaterów, bo sam miał podobne przemyślenia, sytuacje...

Radosław Gabinek | 2014-10-26
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, E-booki
Przeczytana: 26 października 2014

To jedna z najlepszych książek jakie miałem okazję przeczytać. Sięgnąłem po nią z uwagi na to, iż jest autorem jest twórca serialu "True Detective", więc pewnie nie jestem w tej kwestii oryginalny. Miałem spore oczekiwania związane z tą książką i nie zawiodłem się ani trochę. Sama historia nie jest może oryginalna, bo ten motyw przewija się w książkach i filmach, ale to co zrobiło tu na mnie wrażenie to sposób w jaki autor opowiada nam tą historie. Jest to narracja bardzo emocjonalna i realistyczna, a przy tym nie jest ani trochę odstręczająca pomimo swego realizmu. Jeśli ktoś szuka nieskomplikowanej rozrywki to jej tu nie znajdzie, jednak dla osób lubiących pozastanawiać się nad sensem, światem wartości i motywami naszych decyzji będzie to mega podróż. Ja jestem oczarowany tą powieścią i nie mam po jej lekturze ani grama niedosytu natomiast mam głowę pełną przemyśleń. Nie będę pisał więcej, żeby nie spojlerować. Zdecydowanie trzeba przeczytać! Rewelacja!