Achilles. W pułapce przeznaczenia

The Song of Achilles
historyczna
Demerol

Inne wydania

Zwyciężczyni ORANGE PRIZE! Achilles, wybitny Grek, syn okrutnej boginki morskiej Tetydy i legendarnego króla Peleusa, jest silny, zwinny i piękny – nikt nie jest w stanie oprzeć się jego urokowi. Patroklos jest nieudacznikiem, młodym księciem wyrzuconym z rodzinnego pałacu za czyn agresji wobec rówieśnika. Los sprawia, że się poznają i budują nierozerwalną uczuciową więź, narażając się na...

Zwyciężczyni ORANGE PRIZE!

Achilles, wybitny Grek, syn okrutnej boginki morskiej Tetydy i legendarnego króla Peleusa, jest silny, zwinny i piękny – nikt nie jest w stanie oprzeć się jego urokowi. Patroklos jest nieudacznikiem, młodym księciem wyrzuconym z rodzinnego pałacu za czyn agresji wobec rówieśnika. Los sprawia, że się poznają i budują nierozerwalną uczuciową więź, narażając się na gniew bogów.

Centaur Chiron szkoli ich w sztukach walki oraz medycynie, lecz gdy nadchodzi wieść o porwaniu Heleny Spartańskiej, wszyscy bohaterowie Grecji zostają wezwani na wyprawę przeciw Troi. Kuszony obietnicą wiecznej chwały Achilles rusza na wojnę, a wraz z nim Patroklos, rozdarty między miłością i lękiem o przyjaciela. Jeszcze nie wiedzą, że okrutne Parki poddadzą ich wielkiej próbie i zażądają strasznej ofiary.

źródło opisu: Burda Książki, 2014

źródło okładki: www.burdaksiazki.pl

Shimik | 2014-04-15

Zawiodłem się na tej książce. Historia odbiega od tej znanej z "Iliady" Homera. Jest w niej opowiedziana po raz kolejny historia Wojny Trojańskiej i życia słynnego półboga Achillesa, niestety nie ma w niej nawet słynnej pięty Achillesa czyli jego jedynego słabego punktu. Podsumowując opowiada zupełnie nową historię wojny o Troję.

ostatni raj | 2014-09-06
Przeczytana: 06 września 2014

Urzekła mnie historia zawarta w tej powieści. To nie jest książka, do której należy podchodzić jak do źródła wiedzy o mitologicznych wydarzeniach. Autorka sprawie przeplata mity z własnym pomysłami, znajduje trafny sposób na przekazanie "nieopowiedzianej" historii o Patrokolsie i Achillesie. Wątek miłosny bohaterów, jest kontrowersyjny dla niektórych, jednak moim zdaniem jak najbardziej udany i naturalny. Dla pani Miller należą się brawa za odwagę na zakwestionowanie wyłącznie przyjacielskich więzi między głównymi bohaterami.
Książka utrwaliła klimat dawnych czasów, w prosty sposób przedstawiając ówczesne wartości i problemy. Skłania także do refleksji nad nieuchronnością losu czy dążeniem do wielkości. Pokazuje nam inne oblicze słynnego bohatera wojny trojańskiej, przypominając ,że nawet on miał swoje przywary. A także podkreśla ,że czasami to własnie tej najmniejszy, zapomniany element, może mieć największą wagę.
Jedynym mankamentem tej historii jest język, zdecydowanie zbyt...

Zaczytana | 2016-04-07
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Książka skupia się głownie na uczuciach Patroklesa i Achillesa ale mamy tutaj znacznie więcej: fantastycznie rozrysowany obraz starożytnego świata, wierzeń, życia i kultury. Wszystko to jest podane w sposób tak bardzo „lekkostrawny”, że od lektury ciężko się oderwać. Czytanie tej książki to był dobrze spędzony czas, nie mogę jej nic zarzucić. Niczym nas może nie zaskoczy, bo wiemy, że przepowiednia musi się wypełnić, ale to w jaki sposób opisane jest jej spełnienie jest godne pochwały. Czytałam ją z dużym zapałem i z czystym sumieniem polecam. To naprawdę świetna odskocznia, szczególnie jeśli na co dzień zagłębiacie się raczej w literaturę współczesną.

| 2015-05-27
Przeczytana: 26 maja 2015

Książkę przeczytałam w trzy dni, z trudem się od niej odrywając. Jest to pięknie napisana historia o miłości i wierności, pośród wojny oraz gniewu i zemsty bogów. Autorka nie skupia się tu na wojnie (jeśli ktoś chce przeczytać, bo liczy na krwawe walki co kilka zdań/stron, to może sobie odpuścić) a na uczuciach Patroklosa do Achillesa, które powoli zostają odwzajemnione. Po prostu piękna historia miłosna - bolesna i wspaniała.

Mimo że wiedziałam jaki będzie koniec, to i tak poczułam falę smutku, gdy czytałam ostatnie rozdziały. I w sumie nadal mi smutno i nadal przeżywam i może przejdzie mi za tydzień.

Dunya | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

To bardzo ciekawa powieść z fajną narracją oraz wyrazistymi bohaterami (wśród których moją sympatię zdobyli zwłaszcza Chiron, Odyseusz i Bryzeida), skupia się ona głównie wokół życia Patroklosa - legendarnego przyjaciela lub kuzyna Achillesa... No właśnie - autorka uczyniła z ich przyjaźni coś więcej i nie do końca trafiło to w mój gust. Irytował mnie też niestety Patroklos swoją rozlazłością. Jednak zafascynował mnie sposób, w jaki ukazany został wątek Bryzeidy i wielce żałowałam, że został zakończony w tak a nie inaczej.
Ale ogółem polecam tę książkę dla mniej wymagających czytelników lub po prostu jako coś lekkiego, gdyż nie jest to ciężka lektura.

havaeria | 2015-06-28

Piękna książka, napisana niemalże poetyckim językiem. Autorka zręcznie pisze o miłości i tragedii, unikając kiczu i niepotrzebnego dramatyzowania. Już od początku wciąga i chwyta za serce, a na koniec potrafi nawet wydusić łzy.

Shetani | 2014-10-17
Przeczytana: 21 września 2014

Madeline Miller to młoda pisarka, debiutująca powieścią „Achilles. W pułapce przeznaczenia”. Ukończyła na uniwersytecie filologię klasyczną i obecnie wykłada grekę i łacinę – stąd też pomysł na książkę, której akcja osadzona jest w dziejach starożytnych. Historię wojny trojańskiej chyba zna każdy, a przynajmniej jej zarys, chociażby dzięki filmowi Wolfganga Petersena „Troja”. Oczywiście nie wolno całej swojej wiedzy opierać na filmie, ale nie da się ukryć, że ta historia jest bardzo często inspiracją dla wielu reżyserów i pisarzy.

Achilles – syn legendarnego króla Peleusa i bogini morskiej Tetydy. Patroklos – młody książę, poniżany przez swoich rówieśników, niedoceniany przez ojca. Losy dwójki młodych chłopaków splatają się ze sobą, gdy Patroklos zostaje wygnany ze swojego miejsca zamieszkania i trafia na dwór Peleusa. Pomiędzy tą dwójką rodzi się nierozerwalna więź, której nawet bogowie nie są w stanie przerwać. Wkrótce wyruszają pod Troję, aby podobnie jak wszyscy wielcy...

bluesky | 2015-11-25
Przeczytana: 07 listopada 2015

Miałam mieszane uczucia, jeśli chodzi o tę książkę. Bałam się, że raczej, kiedy książka przyjdzie, strasznie się zawiodę, bo dostanę streszczenie historii z mitologii, a miłość Achillesa i Patroklosa będzie w stylu "jest dla mnie jak brat". Ale książka przyszła, a ja siedziałam do 2 w nocy, bo nie potrafiłam przestać jej czytać. Niesamowite opisy całego świata, zwłaszcza pałaców i ogrodów oliwnych, aż miało się przez chwilę wrażenie, że żyje się w tamtym świecie, w tej słonecznej Grecji, tuż obok bogini Tetydy. Genialnie wykreowane postacie, żadna z nich mnie nie denerwowała, a to była nowość, naprawdę. Zwłaszcza główne postacie tak bardzo przypadły mi do gustu, że zdążyłam się w nich zakochać. I po przeczytaniu zrozumiałam, że to nie była skrócona historia Achillesa z mitologii, a pięknie rozbudowana historia pomiędzy naprawdę kochającymi się mężczyznami, czego oczekiwałam po tej książce. Wątek miłosny pomiędzy Achillesem i Patroklosem bardzo widoczny, ale napisany jest tak...

silva | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Cudowna książka, choć miałam ją porzucić po 150str. bo pojawił się bardzo bzdurny wątek, a może tylko słabo napisany, ale na szczęście nie zrobiłam tego. Od zawsze byłam fanką greckich mitów i podobnych klimatów, dlatego z miejsca kupił mnie pomysł na inną wersję Iliady. I mogę powiedzieć, że ta wersja bardzo przypadła mi do gustu.
Życie Achillesa i wojna pod Troją widziana oczami Patroklosa to wspaniała i wciągająca opowieść. Barwne opisy pełne smaków i zapachów, ale i piękny, bogaty język autorki sprawiły, że bez trudu przeniosłam się do starożytnej Grecji. Narracja Patroklosa płynie jak woda w strumieniu, słuchałam jej oczarowana i nawet nie wiem kiedy połknęłam te 400str. Samego Patroklosa uwielbiam za jego oddanie, miłość, dobroć, za poświęcenie. Będę za nim tęsknić.
Gorąco polecam tę historię

Magdalena | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Przy tej książce odkryłam, iż lubię przenieść się w starożytność. Owszem, lubiłam klimat filmów opowiadających o bogach, starożytnej Grecji, Atenach itp. Jednak nie byłam pewna, czy polubię książkę, której akcja rozgrywa się wśród starożytnych ludzi.

"Achilles. W pułapce przeznaczenia" opowiada o tytułowym Achillesie, który był herosem, bohaterem i praktycznie nieśmiertelnym człowiekiem (miał swój słaby punkt). Uczymy się o nim w szkole na lekcji polskiego gdy omawiamy mitologie.

Jednak ta książka to nie rys historyczny czy mitologiczny. Bowiem chociaż opowiada o życiu Achillesa, to jednak skupia się na jego relacji z Patroklosem.

O Patroklosie po raz pierwszy przeczytałam właśnie tej książce. Wcześniej o nim nie słyszałam. I żałuje...

Przez Patroklosa pomyślałam, że to fikcja literacka, chociaż gatunkowo jest przypisywana historycznemu gatunkowi. I szczerze... sama nie wiem czy to fikcja czy prawda.

Jednakowoż książka jest niesamowita, niezwykła. Achilles i Patroklos...

Książkowa podróż z J.K. Rowling

Ekskluzywny wywiad z autorką "Trafnego wyboru". Przy jakiej książce płakała J.K. Rowling, z jakim autorem chciałaby się najchętniej spotkać? Z jaką postacią literacką się utożsamia i jaką książkę jej zdaniem powinien przeczytać Premier?