Kolory. Chłopięce lata Józefa Chełmońskiego

Okładka książki Kolory. Chłopięce lata Józefa Chełmońskiego Teodor Goździkiewicz
Okładka książki Kolory. Chłopięce lata Józefa Chełmońskiego
Teodor Goździkiewicz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia biografia, autobiografia, pamiętnik
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
Tagi:
Chełmoński malarstwo sztuka edukacja dzieciństwo wieś
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
113
64

Na półkach: ,

Świetnie przedstawione smaczki ówczesnej wsi. Dla miłośników książek typu : "Chłopi", "Ucieczka od zapachu świec".

Świetnie przedstawione smaczki ówczesnej wsi. Dla miłośników książek typu : "Chłopi", "Ucieczka od zapachu świec".

Pokaż mimo to

avatar
199
44

Na półkach: ,

Zamieszczony powyżej - nie wiem przez kogo - opis książki to wybrane zdania z mojego tekstu, publikowanego na moim blogu "Notes czytelniczy" oraz na blogu "Klasyka młodego czytelnika" (który współtworzyłam) - http://notes-czytelniczy.blogspot.com/2012/07/dziecinstwo-wielkich-ludzi.html.

Poniżej wstawiam całość.

"W polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży można znaleźć trochę utworów opisujących dzieciństwo lub młodzieńcze lata znanych Polaków. Oczywiście nie są to biografie naukowe - to literackie wizje autorów, ich osobiste wyobrażenia i fantazja powiązana z życiorysem postaci-bohatera. Nazywane różnie: powieść biograficzna, beletryzowana biografia.
Mam tu na myśli powieści i opowiadania napisane przed laty. O obecnej sytuacji się nie wypowiadam - nie wiem, czy pojawiło się coś nowego.
W szkolnych czytankach poznawaliśmy przygody Maniusi, czy Frycka i dzięki tej przystępnej formie później już nazwiska sławnych Polaków były nam znane, bliskie.

Wśród moich lektur z dzieciństwa jest ta książeczka, czytana wielokrotnie:
"Kolory" podtytuł "Chłopięce lata Józefa Chełmońskiego" Teodora Goździkiewicza.

To wydanie, z roku 1963, zaliczam do bardzo dobrych pod względem edytorskim. Twarda, lakierowana okładka zaprojektowana z rozmysłem, wyraźny druk z dużą czcionką, zszywane kartki i kilkanaście ilustracji (kolorowych i czarno-białych) z obrazami i szkicami Chełmońskiego.

"Kolory" tworzą obrazki malowane słowem przez pisarza. Napisane współczesnym językiem (znajdziemy tu także łowicką gwarę),są swego rodzaju ilustracją najsilniejszych inspiracji z dzieciństwa malarza. Nie jest to zwarta akcja, ale kolejne odsłony w czasie i miejscu - jarmark w Łowiczu, przed karczmą, żniwa, pieczenie kartofli, tajne spotkania z powstańcami, oddziały Kozaków na ulicach... To, co chłopiec widział, przeżył i zapamiętał ...

Książka pokazuje szczęśliwe dzieciństwo małego Ziunka - miłość w rodzinie, patriotyczne wychowanie, domową edukację, później naukę w szkole.
Rodzice nie izolowali go od wiejskiego otoczenia, nie stał się "paniczem z dworku" (chociaż to nie był bogaty dom). Ziunek swobodnie spędzał czas z chłopskimi dziećmi, stąd zapewne wypływa jego umiłowanie do natury i jedyna tematyka całej twórczości - polska wieś we wszystkich porach roku, w różnych odsłonach.

Czytelnik żegna chłopca w momencie, gdy krystalizują się jego plany na przyszłość - studia malarskie w Warszawie, w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona.
Jednak nie pozostaje w niewiedzy "co dalej?". Zamieszczone na końcu książki Posłowie opisuje dalsze losy malarza, aż do jego śmierci."

Zamieszczony powyżej - nie wiem przez kogo - opis książki to wybrane zdania z mojego tekstu, publikowanego na moim blogu "Notes czytelniczy" oraz na blogu "Klasyka młodego czytelnika" (który współtworzyłam) - http://notes-czytelniczy.blogspot.com/2012/07/dziecinstwo-wielkich-ludzi.html.

Poniżej wstawiam całość.

"W polskiej literaturze dla dzieci i młodzieży można znaleźć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    4
  • Chcę przeczytać
    3
  • Obyczajowe/Podróżnicze/ Reportaże/Przygodowe/Biografie/Literatura faktu
    1
  • Historyczne/Biograficzne
    1
  • Biografie
    1
  • ***Posiadam***
    1
  • 1aa) Posiadam
    1
  • Wieś
    1
  • Dla dzieci i młodzieży
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kolory. Chłopięce lata Józefa Chełmońskiego


Podobne książki

Przeczytaj także