Un homme qui dort

Okładka książki Un homme qui dort
Georges Perec Wydawnictwo: Gallimard literatura piękna
143 str. 2 godz. 23 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Gallimard
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wydania:
1990-01-01
Liczba stron:
143
Czas czytania
2 godz. 23 min.
Język:
francuski
ISBN:
2070382885
Tagi:
OuLiPo powieść francuska
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
272
72

Na półkach: ,

Za punkt wyjścia do rozważań nad tą niewielkich rozmiarów „literacką konstrukcją”, nad tym „produktem OuLiPo”, którego twórca w sposób dość natrętny atakuje czytelnika zwracając się do niego bezpośrednio przy pomocy czasowników takich jak: „jesteś”, „byłeś”, „wiesz”, „widzisz” itp. wikłając go tym samym w obrazy kreślone bardzo sugestywnie – przyjąłem założenie, że warunkiem koniecznym życiowej aktywności są w miarę regularnie występujące „przerwy” na odbudowę sił, czyli okresy mniejszej aktywności, w których nasze zmysły takie jak wzrok, słuch, dotyk miałyby czas na regenerację; jakość naszego życia, naszej aktywności życiowej uwarunkowana jest jakością naszego odpoczynku, a w nim koniecznie możliwością niezakłócanego niczym snu.

Czy można tak pokierować własnym życiem, by żyjąc zbliżyć się do stanu „człowieka, który śpi”?

Takim studium tego stanu jest właśnie ta pozbawiona dialogów, linearna, jednowątkowa, pisana w drugiej osobie liczby pojedynczej „konstrukcja”, której – w moim odczuciu – bliżej dzięki częstym powtórzeniom i powracającym motywom do utworu MUZYCZNEGO, posługującego się obrazami i wywołanymi przez te obrazy emocjami - niż do pojmowanego w sposób tradycyjny utworu LITERACKIEGO z mniej lub bardziej zagmatwaną fabułą, z bohaterami pierwszo i drugoplanowymi, a tym samym – utworu „skazanego” na analizą literacką.

To nie jest książka o depresji czy o jakiejkolwiek innej chorobie.

Jeśli już zmusić się do szufladkowania, to nie bez znaczenia może być tu fakt, że Perec w dużym stopniu „studium” to oparł na własnych przeżyciach. Mamy tu więc dylematy 25-letniego młodzieńca (studenta), który niczym Raskolnikow snuje ROZWAŻANIA w wynajmowanej ciasnej klitce usytuowanej w kamienicy gdzieś na piętrze, leżąc z podkurczonymi nogami na wąskiej ławce i wpatrując się w rysy na suficie, czy „podziwiając” wzroki na tapecie, do tego z dochodzącymi do jego uszu dźwiękami zza ściany, z odmierzającymi upływ czasu kapiącymi z cieknącego kranu na korytarzu kroplami – rozważania NA TEMAT życia i swojego miejsca na świecie ograniczając w coraz większym stopniu swoją aktywność. Dochodzi pod koniec tego eksperymentu do bardzo zaskakujących spostrzeżeń…

Zachęcam do prześledzenia tych rozważań i poddaniu się precyzyjnie tkanym za pomocą słów OBRAZOM.

Za punkt wyjścia do rozważań nad tą niewielkich rozmiarów „literacką konstrukcją”, nad tym „produktem OuLiPo”, którego twórca w sposób dość natrętny atakuje czytelnika zwracając się do niego bezpośrednio przy pomocy czasowników takich jak: „jesteś”, „byłeś”, „wiesz”, „widzisz” itp. wikłając go tym samym w obrazy kreślone bardzo sugestywnie – przyjąłem założenie, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 373
  • Przeczytane
    947
  • Posiadam
    204
  • Ulubione
    78
  • Chcę w prezencie
    26
  • Teraz czytam
    25
  • Literatura francuska
    11
  • 2020
    7
  • Francja
    7
  • Literatura piękna
    6

Cytaty

Więcej
Georges Perec Człowiek, który śpi Zobacz więcej
Georges Perec Człowiek, który śpi Zobacz więcej
Georges Perec Człowiek, który śpi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także