Żołnierze spod Salaminy

Wydawnictwo: W.A.B.
Soldados de Salamina
83-7414-084-4
historyczna

30 stycznia 1939 roku Rafael Sanchez Mazas, hiszpański pisarz, współtwórca faszystowskiej Falangi, dwukrotnie cudem uniknął śmierci. Po raz pierwszy, gdy jego jedynego spośród pięćdziesiątki jeńców ominęły kule plutonu egzekucyjnego, i powtórnie, kiedy moment później, szukając schronienia w pobliskim lesie, stanął nagle twarzą w twarz z młodym żołnierzem wojsk republikańskich.

adamats | 2014-01-17
Przeczytana: 13 stycznia 2014

„Literatura musi zmienić postrzeganie świata, musi zmienić czytelnika, ale najpierw – i to jest warunek konieczny – musi zmienić pisarza. Zanim przystąpiłem do pracy nad „Żołnierzami spod Salaminy” byłem innym człowiekiem”.
Ten cytat z wywiadu z Javierem Cercasem wynotowałem sobie na długo przed tym zanim zdobyłem (dostałem w prezencie urodzinowym od mojej żony i syna) tę książkę. Wtedy, po przeczytaniu tego wywiadu zapragnąłem ją przeczytać choćby po to, aby sprawdzić czy to twierdzenie – bliskie mi bardzo – znajduje odbicie w tym co napisał Cercas.
Otrzymałem, przeczytałem, zrozumiałem. Zrozumiałem, że ta przemiana o której wspomina autor to najprawdziwsza prawda. Że to nie jest czcza poza obliczona na wywołanie taniego pseudointelektualnego efektu, że to szczera uwaga na temat zmiany, która zaszła w autorze podczas pisania. Nie, nie tylko pisania. Pisanie, napisanie tej powieści było jedynie końcowym akordem tej przemiany, dopełnieniem, finalnym efektem tego co działo się z...

Marcin | 2013-07-19

Znakomita powieść o hiszpańskiej wojnie domowej. Z jednej strony próba zrozumienia historii i mechanizmów rządzących ludzkimi zachowaniami, z drugiej niesamowita, wciągająca fabuła przywodząca na myśl powieść kryminalną (metakryminał?). Czyta się jednym tchem zachowując przy tym wrażenie obcowania z prawdziwie wybitną współczesną powieścią. Powieść wojenna, psychologiczny thriller podejmujący zarazem próbę rozliczenia (a może zrozumienia) hiszpańskiej przeszłości.

Jarek1983 | 2015-02-02
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Wojna domowa w Hiszpanii to (jak widać) temat inspirujący kolejne już pokolenie. Lepiej czytać co sami Hiszpanie mają na ten temat do zaproponowania, niż na przykład pewien amerykański prozaik. Javier Cercas wziął na warsztat ciekawą historię jednego z ideowych przywódców Falangi Rafaela Sancheza Mazasa. Sama historia tej postaci jest szalenie ciekawa, a nawet wręcz nieprawdopodobnie literacka. To jest najlepsza część "Żołnierzy spod Salaminy". Dążenie do ujawnienia prawdy, odkrywanie zdarzeń krok po kroku jest fascynującym procesem. Niestety autor dodaje tutaj też swoje przemyślenia i opisy swoich perypetii. Wyszło z tego coś w połowie powieściowego oraz reportażowego. Nie da się tego sklasyfikować. Wielka szkoda, gdyż materiał nadawał się do fantastycznego reportażu. Wydaje mi się, że można ten temat oddać w ręce naszych speców od "non-fiction" z lepszym skutkiem. Lekki jęk zawodu.

Adrian | 2016-10-25
Mira | 2016-05-26
Baranek20 | 2016-04-14
JanKos | 2016-02-28
Nagroda Instytutu Cervantesa w Polsce za Tłumaczenie Literackie

Instytut Cervantesa w Krakowie ogłasza kolejną -dziesiątą, jubileuszową- edycję konkursu na najlepsze tłumaczenie literackie z dowolnego z urzędowych języków Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych na język polski.