Tak niewielu. Piloci, którzy sprzeciwili się ojczyźnie, by walczyć z Hitlerem

Wydawnictwo: Znak

Lato 1940 roku, trwa II wojna światowa. Po zajęciu niemal całej Europy Hitler atakuje Wielką Brytanię. Stany zjednoczone wciąż zachowują neutralność, ale kilku Amerykanów zdecydowało, że wbrew władzom swojego kraju dołączą do toczących śmiertelny bój brytyjskich i polskich lotników.

Alrauna | 2016-09-17
Przeczytana: 16 września 2016

Winston Churchill rzekł kiedyś: "Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym", mając na myśli pilotów walczących po stronie aliantów w trakcie Bitwy o Anglię. I spośród tych niewielu niewielką, ale znaczącą, część stanowili Amerykanie.
O nich właśnie jest ta książka.
A przynajmniej... starała się być. Wiem, wiem, nie da się odciąć z tej długaśnej taśmy czasu tylko tego kawałka, kiedy oficjalnie trwała Bitwa o Anglię i tyle. Czasem jednak wydawało mi się, że autor chciał przedobrzyć i opowiedzieć o WSZYSTKIM, a tak się nie da. Trzeba mu jednak przyznać, że się przyłożył, bo ilość wykorzystanych źródeł jest naprawdę imponująca. Ostatecznie cieszę się, że została napisana tak, a nie inaczej, bo choć czytanie było żmudne (przez ilość informacji, sam styl jest bardzo przystępny), to jednak czuję, jakby przynajmniej na tym wąskim polu temat został wyczerpany (przynajmniej dla mnie na tę chwilę) - mamy i o tej ósemce Amerykanów (ich losy sprzed, w trakcie i...

tom5210 | 2012-08-17
Przeczytana: 2012 rok

Ciekawa propozycja ale bez rewelacji. Dla miłośników lotnictwa. Szkoda tylko, że Polacy, którzy przecież zrobili tak wiele dla obrony Anglii, nie zostali w jakiś mocniejszy sposób wyeksponowani a był i fragment gdzie stali się obiektem żartów. Ogólnie książka ok- można przeczytać.

GeeN | 2016-10-11
Na półkach: Historia, Przeczytane