Poetyka pierwszej dziewiątki

Wydawnictwo: Kos

Robert Stiller to wybitny pisarz, poliglota znający 30 języków i tłumaczącyz kilkunastu, poeta, krytyk, eseista, filolog i literaturoznawca, orientalista. Urodzony 25 stycznia 1928. Dzieciństwo spędził na Białorusi, okupacjęw Warszawie. Tutaj ukończył w 1952 roku polonistykę, studiował także slawistykę, dziennikarstwo, indologię oraz w Reykjaviku nordystykę. Szereg lat spędził w Stanach zjednoczonych i Anglii, a także w Niemczech oraz krajach azjatyckich, jak Malezja, Wietnam, Singapur i Azja środkowa. Prowadził Studium Sztuki Przekładu. Kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku. Ma honorowy stopieńz University of Iowa. Odznaczony orderem Polonia Restituta i medalem Gloria Artis. Autor ponad 300 książek, w tym 30 dzieł oryginalnych, obejmującychw szczególności prozę realizmu magicznego, wywiedzioną z tradycji Malajów, Indonezji, Oceanii i krajów skandynawskich. Popularność zyskał jego cykl artykułów Pokaż język! ogłaszany w kilku czasopismach i zebrany w książkach. Jako poeta wycofał się z tego rynku pół wieku temu, zniechęcony postępującą degeneracją poezji polskiej. znany z wojowniczej nieustępliwości, której nie brak też w jego wierszach, dotyczących m.in. polityki współczesnej i upadku praworządności. Przez długie lata represjonowany za działalność antykomunistyczną. Przy tym zdeklarowany feminista, co widać w jego poezji miłosnej, obecnej także w zbiorowym wydaniu Poetyka pierwszej dziewiątki. które ukazuje się na jego 80-lecie. Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajduje się 18 wybranych utworów czytanych przez Autora.

| 2012-03-10