Książka Roku 2018

Na marginesach życia

Wydawnictwo: Nakom
9788363919108
dasio72

„Taplam się w ludzkim bagnie. W ekskrementach ludzkiego życia. W gnoju. W patologii. W ludzkim syfie. Codziennie bywam na marginesie życia. Jestem księdzem. Powiernikiem. Katem. Osobą znienawidzoną i jedyną szansą wielu. Jestem kuratorem sądowym, zawodowym, do spraw rodzinnych i nieletnich” – mówi o sobie bohater opowiadanych historii. Zmagając się z codzienną pracą kuratora sądowego, próbuje pomóc ludziom, którzy często pomóc sobie nie pozwalają. "Na marginesach życia" to zapis wyprawy przez kraj, który istnieje, choć wolelibyśmy o nim nie wiedzieć. To Polska klasy B upchnięta gdzieś w centrum Europy, majacząca jednocześnie na jej dalekich obrzeżach. Książka to zbiór literackich minireportaży, gdzie klasyczny sposób opowiadania został zastąpiony migawkową oryginalną narracją. Nietuzinkowe ujęcie tematu, celne spostrzeżenia i cięty język narracji czynią z książki wyjątkową propozycję z pogranicza literatury i reportażu. To pierwsza taka publikacja, ukazująca pracę kuratora sądowego i prawdziwą twarz polskiej patologii. Książka powstała na podstawie bloga Na marginesie życia, który zwyciężył w konkursie na Blog Roku 2012 w kategorii „Polityka i Społeczeństwo”. Organizatorem konkursu jest Onet.pl

źródło opisu: Wydawnictwo Nakom

źródło okładki: Wydawnictwo Nakom

książek: 1962

Recenzja zamieszczona również na moim blogu:

„Gdy mnie ktoś zapytał: „Kuratorze, czym jest margines życia, ale taki szczyt szczytów?, bez wahania przytoczyłbym tę sprawę. Katowanie dzieci i gwałcenie własnej matki – nie znam mocniejszych spraw, chyba że duszenie na oczach dzieci”. Str. 99

„Na marginesach życia. Zapiski kuratora sądowego” autorstwa Piotra Matusiaka, to zbiór opowiadań, które powstały w oparciu o codzienną, niezwykle niewdzięczną pracę kuratora sądowego wydziału rodzinnego. Książka ta została napisana przez człowieka, który obdarzony jest niespotykanym powołaniem do niesienia pomocy ludziom znajdującym się na, tak zwanym marginesie życia. Ludziom, których codzienna egzystencja najczęściej opiera się wyłącznie o instynkt przetrwania, gdzie nie obowiązują żadne normy. Niestety nasze społeczeństwo przesiąknięte jest niewyobrażalną patologią. Piotr Matusiak tą książką ukazuje,...

aleksnadra | 2014-04-06
Przeczytana: kwiecień 2014

Praca kuratora, choć plasuje się na liście zawodów zaufania publicznego, nie jest stanowiskiem ani prestiżowym ani docenianym. Ostatnimi czasy w prasie i TV nagłaśniane są sprawy, w których nie udało się pomóc i zapobiec tragedii lub marginalne przypadki ludzkiej nieudolności. Dlaczego? Są bardziej medialne i mocniej oddziałują na emocje czytelnika czy telewidza. A jak wygląda prawdziwa rzeczywistość i obowiązki kuratora?

"Czym się różni kura od kuratora? Kura znosi jajka, a kurator zniesie wszystko."

Książka "Na marginesach życia. Zapiski kuratora sądowego" rozpoczęła swój żywot od internetowego bloga i jest zapisem duszy, stanu emocjonalnego i przemyśleń jakiegoś kuratora rodzinnego, gdzieś w Polsce. Popularność bloga miała wpływ na udział w konkursie Onet.pl na bloga roku 2012, nagrodę w kategorii "Polityka i społeczeństwo" oraz ma swoje przełożenie w na papierowe wydanie i jest tylko częścią oryginalnych zapisów. W planie jest wydanie kolejnych wpisów rozszerzonych o...

malineczka74 | 2014-08-18
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

W odmętach ludzkiej beznadziejności

Książka Piotra Matysiaka opowiada o świecie o którym wielu z nas nie ma pojęcia. On istnieje gdzieś obok, a normalni ludzie widzą tylko jego zewnętrzny obraz. Co jest wewnątrz przeraża i woła o pomstę do nieba. To jak określa tych ludzi autor świat "patoli". Ludzi, którzy często w życiowe bagno wpadli na własne życzenie i sobie w nim żyją bo tak im wygodnie. To też świat dzieci, które się w owym patologicznym świecie urodziły i nie potrafią odbić się od dna. W tej rzeczywistości " człowieczeństwo miesza się ze zwierzęceniem, a człowiek jest wart tyle, ile jest w stanie zarobić i wydać na alkohol." (str. 308)

O patologicznym świecie autor opowiada w kilkudziesięciu reportażach, które czytając wywołują przerażenie, szok, a wreszcie które uświadamiają niedoskonałość działań pomocowych instytucji, które niekiedy zamiast ukrócać negatywne zachowania nagradzają je. Pracownik sądu jakim jest kurator ma często związane przepisami prawa i biurokracją...

Bożena1 | 2016-01-09
Przeczytana: styczeń 2016

Czasem do naszych mieszkań pukają kuratorzy sądowi - zawodowi lub społeczni. Pytają o naszych sąsiadów, znajomych, o rodziny, w których coś złego się dzieje. Nie mając pojęcia o ich pracy nie zawsze chcemy udzielić jakiejkolwiek informacji, bo "nie chce się mieszać", bo "ja nic nie wiem" itd., itp.
A czy wiemy na czym polega ich praca, czemu ona służy?
Ta książka, to kilkanaście różnych historii ludzkich, w których kurator sądowy opowiada o tym, jak usiłuje zrobić wszystko, aby pomóc rodzinom, osobom, które znalazły się na marginesie życia, sięgnęły dna. I nawet jeśli zrobi wszystko, co jest możliwe, przewidziane prawem, poświęcając czas nie tylko przewidziany godzinami pracy, ale i ten przeznaczony dla rodziny, w większości przypadków pozostaje bezsilny i sam na polu walki.
Praca kuratora sądowego, to bardzo trudny kawałek chleba. Trzeba wejść wszędzie tam, gdzie mało kto ma ochotę wchodzić, trzeba się zmierzyć z patologią, brudem, fetorem i skrajną głupotą oraz...

Karla | 2014-05-30

Uwielbiam mocną literaturę. Działa na mnie jak bardzo mocna kawa, lub zimny prysznic.
"Na marginesach życia" to książka "żywcem z życia wzięta"- przesadnie prawdziwe historie spisane przez kuratora sądowego. Warto ją przeczytać, chociażby dlatego, że jest PRAWDZIWA sama w sobie. Nie ma monotonnej akcji jak np. w niektórych <romansidłach>. Przenosi nas do życia rzeczywistego, gdzie nie ma szczęśliwego zakończenia.
Polecam!

Katalonka | 2015-03-06
Przeczytana: 18 lutego 2015

Na pewno po nią jeszcze kiedyś sięgnę. Książka jest zbiorem historii patologicznych polskich rodzin. Większość z nas ma świadomość i jakąś wizję jak wygląda życie ludzi - degeneratów, alkoholików czy niezaradnych życiowo, jednak w książce mamy szerszy opis tego co do końca jest nam tak naprawdę nie znane. Kiedy zaczęłam czytać tą pozycję, nie spodziewałam się że autor swoimi tekstami i opisami życia codziennego "tych" ludzi sprawi, że ja jako czytelnik będę przeżywać każde zdanie książki. Nie można się od niej oderwać, aż nie skończy się całej lektury która napisana przez życie sprawia, że ma się niedosyt tego co przeczytane.
Polecam z całą pewnością tą pozycję!!!!!!!!

migotynka | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Jestem stałą czytelniczką bloga " Na marginesie życia" dzięki któremu, między innymi, ta książka powstała. Nic więc dziwnego, że postanowiłam sięgnąć po książkę, która jest jakby jego kontynuacją.

Zawód kuratora, nieważne czy to kurator społeczny, sądowy, rodzinny czy inny, jest nadal w Polsce, przynajmniej moim zdaniem, zawodem szalenie niedocenianym, nie tylko finansowo ale też mentalnie. To, jak wielką i pożyteczną pracę wykonują ci ludzie to się, kolokwialnie mówiąc, w głowie nie mieści. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele osób, którym pomóc się nie da, ale i dla tej jednej warto walczyć. I zawód kuratora tą walkę uosabia.

Jeżeli ktoś jest czytelnikiem bloga, to znajdzie kilka historii, które się powtarzają ale nie umniejsza to pozytywnego odbioru książki. Ja z wielką chęcią wróciłam do znanych mi historii. Pozostałe opowiadania spełniają swoją rolę - mają nam, czytelnikom, pokazać, jak wielkie są rozmiary patologii społecznej, w jaki sposób państwo próbuje sobie z nią...

venicet5 | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

1/5 treści to wulgaryzmy, ale to środek wyrazu zważywszy na tematykę.Mnie osobiście nie przeszkadzało.Generalnie książka wciągająca.

marcjn | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Niepokojąca, napisana więcej niż soczystym językiem książka pokazująca bezmiar polskiej patologii. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że największą patologią są jej główni bohaterowie: alkoholicy, narkomani czy chorzy psychicznie. Zastanawiam się jednak czy część winy nie powinna spaść również na społeczeństwo, które nigdy nie słyszy, nie widzi i nie wie. Na społeczeństwo, które toleruje złodziejstwo i postępki wielokroć gorsze, ale każdą próbą poprawienia sytuacji traktuje jako donos. Wiele lepiej nie prezentuje się też system, mający litość nad alkoholikami, lecz litości dla ich dzieci i zarazem już ofiar wyraźnie skąpiący.

PaniNibelungowa | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

Wybitna.Jedyna w swoim rodzaju.Jest wstrząsającym świadectwem ludzkiej ślepoty na los bliźniego.Społeczeństwo przyzwala, po cichu, na istnienie tak zdegenerowanych jednostek,z którymi Autor spotyka się każdego dnia i którym stara się w miarę swoich kuratorskich możliwości pomóc. Uprzedzam,że opisane historie są wstrząsające,obrzydliwe i okropne.I najgorsze,że to dzieje się za naszą ścianą.